CONTALARINDAN YAĞ SIZDIRAN TRAFO !

Mardahan

Üye
400 KVA trafo, üst kapak contalarından ve izalatör altı contalardan yağ sızdırıyor... Yaz sezonuna girmeden bu sorunu çözmeliyim.

Bence zor ve pahalı olan seçenek, trafonun sökülüp bakıma İstanbul'a gönderilmesi.

Contaları ve yağı temin edebiliyorum. Ama bu pek tavsiye edilmiyor.
Temiz ve titiz bir işçilikle, yerinde bu bakımı yapamaz mıyım ?

Bu konudaki tecrübe ve tavsiyelerinizi bekliyorum... Teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
400 KVA trafo, üst kapak contalarından ve izalatör altı contalardan yağ sızdırıyor... Yaz sezonuna girmeden bu sorunu çözmeliyim.

Bence zor ve pahalı olan seçenek, trafonun sökülüp bakıma İstanbul'a gönderilmesi.

Contaları ve yağı temin edebiliyorum. Ama bu pek tavsiye edilmiyor.
Temiz ve titiz bir işçilikle, yerinde bu bakımı yapamaz mıyım ?

Bu konudaki tecrübe ve tavsiyelerinizi bekliyorum... Teşekkürler...

elektriksel emniyetini alarak yapabilir/yaptırabilirsiniz.Contaların orijinalini önceden alabilir.dikkatlice söker yeni contaları yerine takar uygun şekilde sıkar üzerine aynı marka ve aynı cinsten yağını tamamlayıp işi bitirirsin.aynı zamanda termostat buholz rolelerin kontrolunu de yapın.ayrıca silikajel in nemini alabilir yada yenisini koyabilirsin

bu işlemi kendiniz yapar iken trafonun içine bir şey kaçırmamaya dikkat edin. ayrıca trafonuzun hava ile temasından dolayı nem alma durumu olabilir. bu da izolasyon için büyük bir problem teşkil edecektir.

Sn.neren59,trafonun yağ sızdıran yerlerini sıkmayı denedinizmi?Üst kapak cıvatalarını tekrar sıkıştırmayı deneyin .İzolatör alt ve üst contaları için dikkatlice izolatörü çatlatmadan sıkıştırabilirsiniz.Üst kapak contasından genellikle sorun çıkmaz.Genellikle izolatör alt ve üst contalarından sızma olur.Sızan yağı silip temizleyip nereden sızıntı olduğunu tesbit etmelisiniz.
Contaların kesinlikle değiştirilmesi gerekiyorsa;Kendinize güveniyorsanız kendiniz yoksa yerinde hizmet alarak veya trafoyu göndererek değişimi sağlayabilirsiniz.

Değerli katkılarınız için hepinize teşekkür ederim...

Öncelikli tercihim yerinde bakımını yapmaktır. Müşterimin tercihi zaten bu yöndedir...
Yağışsız-açık bir havada, titiz bir işçilikle, bu işi yapabileceğime inanıyorum.

Sn.neren59,trafonun yağ sızdıran yerlerini sıkmayı denedinizmi?Üst kapak cıvatalarını tekrar sıkıştırmayı deneyin .İzolatör alt ve üst contaları için dikkatlice izolatörü çatlatmadan sıkıştırabilirsiniz.Üst kapak contasından genellikle sorun çıkmaz.Genellikle izolatör alt ve üst contalarından sızma olur.Sızan yağı silip temizleyip nereden sızıntı olduğunu tesbit etmelisiniz.
Contaların kesinlikle değiştirilmesi gerekiyorsa;Kendinize güveniyorsanız kendiniz yoksa yerinde hizmet alarak veya trafoyu göndererek değişimi sağlayabilirsiniz.

bu soruyu ben sormadım.ben sadece öneride bulundum.soru/sorun sn mardahan a ait
kolay gelsin

Sayın tknsyn; Trafo direk tipi ve 19 yıldır çalışıyor. Contaların deformasyonu gözle bile farkediliyor. Geçen yıl civataların kontrolünü yaptım. Ancak çok bir faydası olmadı. Conta değiştirmenin basit bir iş olmadığının farkındayım. Çaresiz yerinde bakımını kendim yapacağım...
Tekrar teşekkürler...

Sn.mardahan,siz işin yarısını tamamlamış sayılırsınız.Trafoyu aşağı indirip çalışma yapmanız.Her yönden daha sağlıklı olur.Birde yapacağınız çalışmanın aşamalarını fotoğraflayıp forumumuzda paylaşırsanız çok faydalı olursunuz.Şimdiden kolay gelsin...

conta konusunda kullanacağınız contanın nitril yada neopren olmasına dikkat edin....

Kendi başınıza bu işe girişmeyin fazladan malzeme çıkarırsınız. Ustanın iyisi malzeme artırır o minvalde

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri