CodeSys'de ondalık sıfırlama hakkında yardım

uysalp

Üye
Örneğin ; 1.23456 sayısını 1.23 haline nasıl getirebilirim. Sahadayım beynim durdu. Acil Yardım. noktanın 2 hanesinden sonrasını görmesini istemiyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Örneğin ; 1.23456 sayısını 1.23 haline nasıl getirebilirim. Sahadayım beynim durdu. Acil Yardım. noktanın 2 hanesinden sonrasını görmesini istemiyorum.

codesys içerisinde mi 1.23 kullanmak istiyorsun yoksa ekranda mı 1.23 göstermek istiyorsun..

ekranda 1.23 göstermek istiyorsan, ekran'da tanımladığın nümerik data alanının x.xx formatında göster diye bir seçeneği olması lazım. Bu yeterli olur... yok eğer codesys'te 1.23456 sayısını 1.23 müş gibi değerlendirmek istiyorsan;

------
(*variables*)

fDegisken: REAL;
fSonuc: REAL;

(*program*)
fDegisken; (*noktadan sonra iki hane görmek istediğimiz real değişken*)
fSonuc := REAL_TO_INT(fDegisken * 100)/100.0; (*noktadan sonra iki haneye dönüştürme*)

codesys içerisinde mi 1.23 kullanmak istiyorsun yoksa ekranda mı 1.23 göstermek istiyorsun..

ekranda 1.23 göstermek istiyorsan, ekran'da tanımladığın nümerik data alanının x.xx formatında göster diye bir seçeneği olması lazım. Bu yeterli olur... yok eğer codesys'te 1.23456 sayısını 1.23 müş gibi değerlendirmek istiyorsan;

------
(*variables*)

fDegisken: REAL;
fSonuc: REAL;

(*program*)
fDegisken; (*noktadan sonra iki hane görmek istediğimiz real değişken*)
fSonuc := REAL_TO_INT(fDegisken * 100)/100.0; (*noktadan sonra iki haneye dönüştürme*)

Elinize sağlık Fatih Bey... Dün bütün gece bununla uğraştım bende başka bir ali cengiz oyunu yaptım ama bugün entegre ederim... :)

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri