Codesys ile Yuksek Koruma Standartlı PLC Önerisi

bbulutlu

Üye
Merhabalar.

Daha önce PLC uygulaması yapmadığımdan kafam oldukça karıştı. Aşağıdaki sorular konnusunda beni aydınlatabilirseniz sevinirim.

Ladder diagramı olayına çok ısınamadığım için rahatlıkla if else ya da while döngüsü yapabileceğim bir yazım tekniği ararken Codesys i öğrendim ancak desteklenen PLC ler oldukça çeşitli. PLC nin bulunacağı bölge oldukça tozlu ve sıcak (bazen de nemli) bir ortam. Bu şartlara dayanabilecek Codesys ile programlayabileceğim PLC öneriniz var mıdır?

Bir de CodeSYS ile ilgili anlamadığım konu program ücretsiz olsa da aldığımız plc yi programlayabilmek için firmadan yazılım eki gibi bir şey satın almamız mı gerekiyor?

Codesys ile programımızı yazıp bir şekilde s7-1200 programlayabilir miyiz? (s7-1200 tia portal çok tekelci gibi geldi bana daha sonra başka plc lere geçme durumunda sıkıntı yaşatacak gibi ayrıca tia portal basic içinde scr programlama desteği yok sanırım.)

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Not: GEMO nun çok sağlam olduğunu duydum ancak PLC aynı zamanda dokunmatik panoya da bağlanacağından GEMO kullanmak istemedim(SCR tarzı programlama mantığı olmaması da etken.). Ayrıca ileride daha komplike projeler yapma ihtimalim sebebiyle Codesys nin başlangıç için en uygun tercih olacağını düşündüm.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba bbulutlu,

Aşağıda sorularını cevaplamaya ve kafanın içindeki sisi biraz dağıtmaya çalıştım.

Bir de CodeSYS ile ilgili anlamadığım konu program ücretsiz olsa da aldığımız plc yi programlayabilmek için firmadan yazılım eki gibi bir şey satın almamız mı gerekiyor?
Cevap: CoDeSys ortak bir editör ve IEC61131-3 standardında programlama olanağı sunar. Editör olarak CoDeSys kullanmaya karar vermiş bir PLC üreticisi, CoDeSys' in dağıtıcısı 3S yazılım ile anlaşır ve kendi PLC ürünlerinin ihtiyaçları için CoDeSys yazılımını özelleştirir. Ancak programlama kısmı hepsinde ortaktır. Bir şey değişmez. İşin sonunda PLC üreticisi firma bu editöre bambaşka bir isim verir genelde. Bu noktada editörün ücretli olup olmaması PLC üreticisi şirket kontrolündedir. Yani markaya göre değişir.
Bununla birlikte 3S şirketi piyasaya kendi editörünü de sürmüştür ve bu editör CoDeSys diye isimlendirilir. Kendi editörünü piyasaya sürdüğü için bazı standartlardaki donanımları destekler ve kendi RTOS çözümünü de işin içine katmak durumunda kalmıştır. 3S' in editörünün kullanımının daha çok profesyonellik gerektirdiğini belirteyim. Yani CoDeSys işinde yeni olmamanız gerekiyor benim fikrimce.

Codesys ile programımızı yazıp bir şekilde s7-1200 programlayabilir miyiz? (s7-1200 tia portal çok tekelci gibi geldi bana daha sonra başka plc lere geçme durumunda sıkıntı yaşatacak gibi ayrıca tia portal basic içinde scr programlama desteği yok sanırım.)
Cevap: Hayır. CoDeSys ile S7-1200 programlanamaz. Nedeni ise gömülü bir sistem olan S7-1200' ün CoDeSys ile programlanacak şekilde tasarlanmamış olmasındandır. Doğru bir analoji olur mu bilmem ama bu soru Boeing bir uçağın Bakım klavuzu ile Airbus bir uçak tamir etmeye kalkışsak ne olura karşılık gelebilecek bir sorudur.

Bu şartlara dayanabilecek Codesys ile programlayabileceğim PLC öneriniz var mıdır?
Cevap: CoDeSys ile programlanan yüzlerce marka var. Liste için bu form veya CODESYS ? industrial IEC 61131-3 PLC programming sitesine göz atabilirsin.
Benim tavsiyem Beckhoff olacak. PLC editörleri ücretsizdir. CoDeSys' in hakkını veren bir marka olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Beckhoff, TwinCAT3 versiyonu ile CoDeSys V3' ü Microsoft Visual Studio içine entegre ederek profesyonel kullanıcılara hayallerindeki ortamı sağlamıştır.

Merhabalar.

Daha önce PLC uygulaması yapmadığımdan kafam oldukça karıştı. Aşağıdaki sorular konnusunda beni aydınlatabilirseniz sevinirim.

Ladder diagramı olayına çok ısınamadığım için rahatlıkla if else ya da while döngüsü yapabileceğim bir yazım tekniği ararken Codesys i öğrendim ancak desteklenen PLC ler oldukça çeşitli. PLC nin bulunacağı bölge oldukça tozlu ve sıcak (bazen de nemli) bir ortam. Bu şartlara dayanabilecek Codesys ile programlayabileceğim PLC öneriniz var mıdır?

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Not: GEMO nun çok sağlam olduğunu duydum ancak PLC aynı zamanda dokunmatik panoya da bağlanacağından GEMO kullanmak istemedim(SCR tarzı programlama mantığı olmaması da etken.). Ayrıca ileride daha komplike projeler yapma ihtimalim sebebiyle Codesys nin başlangıç için en uygun tercih olacağını düşündüm.

Merhaba,

ABB eXtreme Condition serisi XC plc ler ile -40 derece +70 derece arasında plc yi sorunsuz calistirabilirsiniz. Ayrıca tuz buharda dahil olmak üzere tozlu ve %95 yoğuşmalı nemde dahi calistirabilirsiniz. Kare dalga ve sinusoidal titreşimli ortamlarda ve 4000 rakım seviyesinde sorunsuz calistirabilirsiniz. Mevcut tasarladiginiz sistem ve giriş -çıkış sayıları belli ise abb XC serisi plc ler ile Size sistem konfigürasyonu çıkartabilir ve ürün programlama ve devreye almada yardimci olabiliriz. Üstelik fiyat performans oranı gayet diğer bilinen markalara göre çok daha iyi ve stok / termin mevzularida sorunsuzdur.

Merhaba,

ABB eXtreme Condition serisi XC plc ler ile -40 derece +70 derece arasında plc yi sorunsuz calistirabilirsiniz. Ayrıca tuz buharda dahil olmak üzere tozlu ve %95 yoğuşmalı nemde dahi calistirabilirsiniz. Kare dalga ve sinusoidal titreşimli ortamlarda ve 4000 rakım seviyesinde sorunsuz calistirabilirsiniz. Mevcut tasarladiginiz sistem ve giriş -çıkış sayıları belli ise abb XC serisi plc ler ile Size sistem konfigürasyonu çıkartabilir ve ürün programlama ve devreye almada yardimci olabiliriz. Üstelik fiyat performans oranı gayet diğer bilinen markalara göre çok daha iyi ve stok / termin mevzularida sorunsuzdur.

Mesajı 1.5 sene önce yazmışım abi.

Bu gün olsa WAGO-I/O-SYSTEM 750 XTR ile çözerdim ama işte çıraklık dönemi diyelim. :D

Merhabalar. Bende Codesys ile ilgili çalışıyorum. Wago ürünleri çok pahalı. Daha uygun fiyatlı çözüm önerileriniz nedir? Teşekkürler.

Beckoff ve Twincat iyi bir ikilidir. Twincat çok sade bir plc programlama programı beğeniyorum ama firmam sürekli Schneider kullanıyor bizde mecburen Somachine ciyiz. :D

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri