CoDeSys de Kütüphane Eklemek

ceyhanII

Üye
Herkese Merhaba,
CoDeSys' te neden bazı kütüphaneler eklenip akabinde proje derlendikten sonra (Unknown type 'Blok adı') hatası oluşur? Eklediğim çoğu kütüphanede ise bu hata ile karşılaşmadım. Bu hatayı gidermenin bir yolu varmıdır?

Merak ettiğim diğer bir konu da CoDeSys tabanlı sistemler arasında lisanslı olmayan kütüphanelerin kullanımı mümkünmüdür? Örneğin Moeller marka bir PLC Beckhoff' a veya SEW' e veya WAGO' ya ait lisanslı olmayan kütüphaneleri kullanabilirmi?

Teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Herkese Merhaba,
CoDeSys' te neden bazı kütüphaneler eklenip akabinde proje derlendikten sonra (Unknown type 'Blok adı') hatası oluşur? Eklediğim çoğu kütüphanede ise bu hata ile karşılaşmadım. Bu hatayı gidermenin bir yolu varmıdır?

Merak ettiğim diğer bir konu da CoDeSys tabanlı sistemler arasında lisanslı olmayan kütüphanelerin kullanımı mümkünmüdür? Örneğin Moeller marka bir PLC Beckhoff' a veya SEW' e veya WAGO' ya ait lisanslı olmayan kütüphaneleri kullanabilirmi?

Teşekkürler.

Unknown type 'Blok adı' hatası kullandığınız programın sürüm numarası ve eklediğiniz kütüphanenin markasının, kullandığınız program driverine uymamasından olur. Yani moeller.net ten indirdiğiniz CoDeSys programına schneider motion kütüphanesini eklemeye kalkarsanız bu hatayı alırsınız. Ama 3s-software.com dan indirdiğiniz programda bu hata olmaz.
Yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı da lisanslı olmayan kütüphaneleri kullanamazsın. Ancak bazı kütüphaneler genel lisanslı verilebilmektedir

codesys kullandım cogu library dosyaları uyabiliyorda uymaya bilirde ama google oscat diye
plc library sitesi var oraya bir bak istersen codesys 3.0 veya 2.3 icin ayrı libraryler mevcut
ve cok zengin bir library secenegi var.Not :markaların target dosyaları var onları bulmak cok zor ama buldugun zaman iki markaya birden program atmak mümkün

Sayın Hasanzincir, CodeSys için sürücülerle modbus örneği var mı sizde?

Su an elimde modbus örnegi yok ama her marka kendine göre modbus library dagıtıyor kullandıgınız marka plc aktarırsanız modbus librarylerine göre yardım edebilirim

Moeller XC200 PLC ile sürücüleri haberleştiricem.

CodeSys'de Task Configuration'ı kullanmak zorunda mıyız?

Hayır kullanmak zorunda degilsiniz oldugu gibi bıraksanız yeterli olur.
Sayet cok büyük programınız varsa tavsiye ederim.Sahsım ben Taskları 1 sn flasör gibi işler için kullanıyorum. Tarama sürelerini uzun tutup Geri planda calıstırıcagım hesablama ya da büyük programları işletiyorum.PLC Hız avantajı kazanıyor

bende XC200 lerden modbus kullandım ama projem yarım kaldı ayriyetten moellerde modbusla ilgili örnek program dahil library ve döküman mevcut asagıdaki linki inceleyeniz.

ftp://ftp.moeller.net/AUTOMATION/DOWNLOAD/APPLICATION-EXAMPLES-NOTES-MODULES/XCONTROL/

ftp://ftp.moeller.net/AUTOMATION/DOWNLOAD/APPLICATION-EXAMPLES-NOTES-MODULES/XCONTROL/MODBUS/

Hayır kullanmak zorunda degilsiniz oldugu gibi bıraksanız yeterli olur.
Sayet cok büyük programınız varsa tavsiye ederim.Sahsım ben Taskları 1 sn flasör gibi işler için kullanıyorum. Tarama sürelerini uzun tutup Geri planda calıstırıcagım hesablama ya da büyük programları işletiyorum.PLC Hız avantajı kazanıyor

bende XC200 lerden modbus kullandım ama projem yarım kaldı ayriyetten moellerde modbusla ilgili örnek program dahil library ve döküman mevcut asagıdaki linki inceleyeniz.

ftp://ftp.moeller.net/AUTOMATION/DOWNLOAD/APPLICATION-EXAMPLES-NOTES-MODULES/XCONTROL/

ftp://ftp.moeller.net/AUTOMATION/DOWNLOAD/APPLICATION-EXAMPLES-NOTES-MODULES/XCONTROL/MODBUS/

Teşşekkür ederim, bunu deneyeceğim.

codesys'de library nasıl hazırlanıyor ? Biraz açıklarmısınız?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri