CoDeSys de Kütüphane Eklemek

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Hasan Bey'e tekrar teşekkür ederim verdiği bilgiler için..Codesys başlığı gibi düşünerek buradan devam ederek bir soru daha sormak istiyorum..Omron'da servo motor programlayanlar bilirler.Encoder için Movelink komutu kullanılıyor.Codesys'de encoder ile işlem yapmak için kütüphane'den kullanılan fonksiyon bloklarından hangisi encoder okutmakta ve işlem yaptırılmasında kullanılıyor? Yeni olduğum için eksik bilgi vermiş veya yanlış bir soru soruyor olabilirim..Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Hasan Bey'e tekrar teşekkür ederim verdiği bilgiler için..Codesys başlığı gibi düşünerek buradan devam ederek bir soru daha sormak istiyorum..Omron'da servo motor programlayanlar bilirler.Encoder için Movelink komutu kullanılıyor.Codesys'de encoder ile işlem yapmak için kütüphane'den kullanılan fonksiyon bloklarından hangisi encoder okutmakta ve işlem yaptırılmasında kullanılıyor? Yeni olduğum için eksik bilgi vermiş veya yanlış bir soru soruyor olabilirim..Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Xc200 için XC200_Counter library sini kullanacaksınız Bunları xoc Encoder giriş kartı icinde bu library kullanabilirsin Moeller icinde bu library ekliyebilirsiniz

Xc200 için XC200_Counter library sini kullanacaksınız Bunları xoc Encoder giriş kartı icinde bu library kullanabilirsin Moeller icinde bu library ekliyebilirsiniz

Makinalarda telemeqanique(schneider) ın servoları ve sürücüleri ; LMC karrtı ve OTB I/O modülü var.LMC üzerinden hem servo kontrol ediliyor hem de makinaların plc çalışma sistemi..Library'lerde de Lexium05 e ait lib. mevcut.Bahsettiğiniz XC200 için library sanırım bu bizim kütüphane de yok.Siz Codesys'i hangi marka üzerinde kullanıyorsunuz Hasan Ustam?

Benim bahsettigim moeller icindi sizin LMC leri incelemek lazım ayriyetten firmalar
hızlı girişler direk donanımla alakalı oldugu için firma library leri genelde cıkartıyor
eger harici encoder girisini destekliyorsa library side vardır diye tahmin ediyorum.

LMC biraz inceledim bahsettiginiz sistem motion kontrol ünitesine codesys gömülmüs
ve PLC Open standartının motion librarylerini birebir kullanıyor bence direk enkoder girisi degilde bagladıgınız servo üzerinden aldıgı feedback i library den görebilmeniz yada o pozizyona geldigini size Bool olarak bildirmesi lazım gelir. Yok sayet harici encoderdan bahsediyorsanız incelememde harici encoder ibaresine rastlamadım.

Bahsettigim library ise MC_MoveAbsolute done cıkısından pozizyona geldigini bildirir!

PLC OPEN standartları

http://www.plcopen.org/pages/tc2_motion_control/index.htm

Son düzenleme:
Mrb hasanzincir bey bu codesys programı hakkında türkçe kaynak bulamazmıyız yada eğitim veren bir hoca ben yeni işe başladım plc yi öğrenmem gerekiyo özellikle codesys.çünkü abb nin malzemelerini kullanıyoz yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla

hasanzincir bey müsait olursanız yardımlarınızı bekliyorum

Merhaba sayın berfo12 suana kadar ben codesys türkce manuelle pek karşılamadım ama markalar çeşitlilik göstermeye başladı! Ve kendi bünyelerinde eğitimler düzenliyobiliyor tabi araştırmak lazım!

Yardım konusuna gelince forumumuzun codesys bölümünde sorularınızı gerek ben gerek bilen arkadaslar muhakkak yardım edicektir.

mrb hasan bey
ben sae IT system fw50 adlı bir rtu programlayacağım.
codesys kullanılıyor. fakat benim asıl istediğim biz bu rtu ları nasıl haberlerştiririz.
bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum..
teşekkürler..

Sayın zaferg 35 dediğiniz ürünü inceledim ama herhangi bir librarysine ulasamadım
library resimleri koyabilirseniz library üzerinden yorumlayabiliriz! Malesef manuelde bulamadım elle tutulur.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri