cny70 sensörüyle nabız ölçümü devresi

lepreachun

Üye
Parmaktan nabız ölçümüyle ilgili bir proje aldım. Bu ölçümü yapabilmek için atardamarın kan pompalaması sırasında kan hacminin değişmesi baz alınarak işaret alabileceğimiz söylenmiş. Aşağıdaki linklerde de bu konuyla ilgili projeler var.

1)http://embedded-lab.com/blog/?p=1671
2)http://embedded-lab.com/blog/?p=5508

Özellikle 2. proje dikkatimi çekti ,tcrt1000 sensörüyle yapılmış ki ben de bu projeyi cny70 sensörüyle yapmayı düşünüyorum ki tcrt1000 ile cny70 aynı işlevi gören sensörler. Benim aklıma takılan ise şu , cny70 ya 1 ya 0 işaretleri alan bir devre ki genelde çizgi izleyen devrelerde kullanılıyor, yani parmaktaki kan hacmini pek verimli algılayabileceğini sanmıyorum.

Siz bu konuda hakkında ne düşüyüorsunuz ? Bu projenin cny70 ile çalışma ihtimali nedir ya da verim çok mu düşük olur bilgileriniz paylaşırsanız sevinirim

cny70 genelde çizgi izleyen projelerde siyah çizgi üzerinde gitmesini sağlayan sensördür. Görülebilen ışığı ayırt eder. İçerisinde LED ve fototransistör vardır LED ile gönderilen ışığın yüzeye çarpıp yansıması sonucu çıkışı high ya da low olur ve buna bağlı gerilim elde edilir. Bahsettiğiniz proje de kan hacmini algılama konusunda sağlıklı çalışacağını düşünmüyorum.

spo2 probları uyumlu çalışan fotodiyot ve ır diyottan oluşur cny70 vs sensörleri tam bu iş için. cny70 e parmağınızı dayadığınızda sadece parmak ile ilişki kuracağından dışarıdan gelen gün ışıklarındanda hiç etkilenmez. cny70in verimsizliği robotçular içindir. Bir robotçu verimsiz dedi diye verimsizmi oldu şimdi

Bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim :) Açıkçası bende muhallakta kaldım. IR Led ve fototransistörle yapılan bir deneyde max %15 civarında sapma oluyormuş ki 10 saniyelik ölçüm aldığı için sanırım o kadar sapma normal. Cny70 'le alınan verim de aynı civarlarda olsa bana yeter

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri