CNY70 sensörü ile LED yakma

Arkadaşlar merhaba. Yapmak istediğim şey, sensöre elimi götürdüğümde LED'i yakması. Bunun için bir 7805 voltaj regülatörü kullandım devreye pilden gelen 9V u 5V a düşürmesi için. Sensörün verdiği verileri değiştirmesi için de 74LS14 entegresini kullandım. Entegre için Vcc ve gnd uçlarım doğru. CNY70 in girişinden aldığım kabloyu entegrenin datasheetine baktıgım şekildeki bacaklarından birine taktım. Çıkışı da alıp LED'e bağladım ama nerede hata yaptığımı bulamıyorum. ODTÜ robot topluluğunun videosundakilerle aynı şekilde kurdum devreyi ama çalıştıramıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler

dm0cj.jpg

CNY70 yana yana bir foto transistör ve bir infraruj ledden oluşur. Transistörün tetiklenmesi için led ışığının transistörün üzerine düşmesi gerekir. Ledin yaydığı ışık elinizden yansıyıp, foto transistörü tetiklemeye yetmeyebilir. Eğer devreyi doğru kurduysanız; beyaz, yansıtma özelliği olan bir meteryali sensöre yaklaştırın, çalışacaktır.

Bunu basit bir şekilde devre şeması olarak çizermisiniz bende yapmak istiyorum

CNY70 yana yana bir foto transistör ve bir infraruj ledden oluşur. Transistörün tetiklenmesi için led ışığının transistörün üzerine düşmesi gerekir. Ledin yaydığı ışık elinizden yansıyıp, foto transistörü tetiklemeye yetmeyebilir. Eğer devreyi doğru kurduysanız; beyaz, yansıtma özelliği olan bir meteryali sensöre yaklaştırın, çalışacaktır.
Beyaz cisimlerle de denedim fakat çalıştıramadım. 74HC14 ile 74LS14 arasında fark yok sanırım. Bu tarz uygulamalarda hep HC kullanılmış. Entegreden dolayı mı oluyor acaba. Multimetrem olmadığı için ölçüm de yapamıyorum.

devreyi board üzerinde çalıştırdığınız için sorun yaşıyor olabiirsiniz. 74hc14 fazlasıyla problemli bir entegredir çünkü. sırf bu entegre yüzünden robotlarımda cny sensörlerini analog olarak kullanıyorum. eğer hala sorunu çözmemiş durumda iseniz bana özel mesaj atın size elimdeki bir kaç devreyi gönderebilirim.

devreyi board üzerinde çalıştırdığınız için sorun yaşıyor olabiirsiniz. 74hc14 fazlasıyla problemli bir entegredir çünkü. sırf bu entegre yüzünden robotlarımda cny sensörlerini analog olarak kullanıyorum. eğer hala sorunu çözmemiş durumda iseniz bana özel mesaj atın size elimdeki bir kaç devreyi gönderebilirim.
İlginiz için çok teşekkürler. Evet çalıştıramıyorum hala. Özel mesaj atamıyorum maalesef en az 20 mesaj atmış olmam gerekiyoru forum yeniyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri