cny70 ile lojik bilgi okuma

rabota

Üye
Arkadaşlar cny70 ile rotary encoder yapacağım, 74hc14 ve cny70 kullanarak siyahı gördüğünde +5v(lojik1), beyazı gördüğünde 0 almak istiyorum,birçok devre buldum denedim ve hiçbirinden kararlı sonuç alamadım, arada doğru sonuç veriyor arada hatalı veriyor, yüksek hızlarda çalışacağı için kararlılık önemli, en düzgün cny70 devresi hangisidir?

Benimde çok başımı ağrıttı cny70 hiç beğenmedim (belki düzgün çalıştıramadım diye laf atıyor olabilirim) en son hoca bir devre kurdu cny70in sadece alıcı kısmını kullandık karşısından bir led ilşe cny70 üzerine mavi ışık düşürdük transistör ve 74ls13 kullanıp çıkışı düzenledik iş gördü

bir tane 74ls13 e iki tane cny70 bağlanabilir şekilde yapılmış devre ya üst sırada yazan transistör çıkışından (collector) 1 nolu bacağa girip 2-3 birbirine bağlı 4-5 birbirine bağlı 6 çıkış yada transistör çıkışı 13 e bağlı 12-11 10-9 birbirine bağlı 8 çıkış şeklinde kullanacaksınız yada iki sensör 1 74ls 13 kullanmak için transistörlü cnyli kısımdan bir tane daha yapıp birini 1>6 diğerini 13>8 bağlantısı ile kullanacaksınız, ayrıca cny70 için application note diye aratırsanız örnek devrelerin olduğu döküman çıkar dökümandaki örnekleride kullanabilirsiniz.

cny70 üzerindeki ledi 1khz ile sürüp alıcı transistor çıkışına bandpass filtre ve bir opamp bağlarsanız 30cm civarında reflex sensor yparsınız. siyah beyaz seçeneği içinde window comparator yapmalısınız. üst ve alt treshold belirleyip çok daha kararlı sonuçlar alırısınız.

anlamadığım kısmı kolektörle emiteri voltmetreye bağlıyorum, led bağlı değilken bile gerilim okuyorum, 2 cny70 ile denedim ikisinde de aynı sonuç, 0.05 civarlarında bir değer, ledine elektrik verip önüne siyah engel koyuyorum beyaz engel koyuyorum farkeden bişey yok arada bir +-0.01 oynuyor o kadar

anlamadığım kısmı kolektörle emiteri voltmetreye blıyorum, led bağlı değilken bile gerilim okuyorum, 2 cny70 ile denedim ikisinde de aynı sonuç, 0.05 civarlarında bir değer, ledine elektrik verip önüne siyah engel koyuyorum beyaz engel koyuyorum farkeden bişey yok arada bir +-0.01 oynuyor o kadar

yukarıda yapman gereknleri yazdım seçim senin istersen kollektör ve emiter arasını ölçmeye devam edebilirsin

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri