CNC'yi Topraklamasak Ne Olur

Bir "bilim adamı " bir karıncayı eğitmiş .
Parmak şıklatınca takla atıyormuş.
İstisnasız her şıklatmaya takla ile cevap verdiği kesin tesbit edildikten sonra sağ arka bacağını koparmış.

Şık
Şık
Şık şık
Yok , takla yok .
Hemen not düşmüş :
Sağ arka bacağı koparılan karıncalar sağır olurlar ...

Forumda nacizane bilgilerimi paylaştığım konularda eksik verdiğim bilgiler yada tavsiyelerimin diğer tecrübeli arkadaşlar tarafından düzenlenip konuya yazılması çok hoşuma gider.Bende bazen eksik gördüğüm bilgileri diğer üyelere fayda sağlayacağını düşünüp düzeltme gereği duyarım.

Yardımların yada dayanışmanın saygı çerçevesinde olmasından yanayım.Sizinle daha önce bir kaç kez başka konularda da karşılaştık.Yorumlarınız ve yazılarınız yardıma ihtiyaç duymuş kişiyi azarlar ve küçümser gibi idi...

Yukarıdaki benzetme yazınıza gelince göz ucu ile okudum.Genellikle böyle yazıları Başka forumlarda eğlence maksatlı okuyorum..

Teknik konularda , iyi bilmediğim denemediğim teorik ve pratik olarak arkasında duramayacağım konularda yazmam.
Yazdığım arkadaşların işi görülsün diye yazarım.
Kimseyle alay etmek küçümsemek gibi bir düşüncem yoktur.

Bazı durumlarda , aynı ortamda bilgilerini karşılıksız paylaşabilen insanların samimiyetine dayalı , sitemkar cümlelerim olur.
Bu ne başa kakmadır ne de alay etmek.
Samimi sitemlerdir.
Bu sitemleri yaparken dahi bilgi aktarmaya özen gösteririm.

Yazdıklarımı bu şekilde görmeyebilirsiniz .
Bu da sizin özgürlüğünüz tabii.

Sevgili bsfrot foruma çok fazla katkım olmasada forumu devamlı takip ediyorum,özellikle Kazım abinin yazılarını 2 defa okuyorum,kendisi hep der ya;ben aksi bir ihtiyarım diye:)onu, kendini çok iyi geliştirmiş,kendi yaşındaki insanların çoğunun yaptığı gibi emekli olup domates biber yetiştirme hayallerinden uzak,yürüyen bir kütüphane gibi görüyorum,Kazım abiyi tanımam,fakat yaptığı eleştirilerin çoğunda ona hak veriyorum.İnan bana bende başlarda senin gibi düşünürdüm,onun kırıcı , iğneleyici ve küçümser tavırları bu adamın bu forumda ne işi var sorusunu getirirdi aklıma.Kazım abi bana göre bir "bay Miyagi" (Karate Kid'teki öğretmen) :)Sevgiyle kalın.

Sevgili bsfrot foruma çok fazla katkım olmasada forumu devamlı takip ediyorum,özellikle Kazım abinin yazılarını 2 defa okuyorum,kendisi hep der ya;ben aksi bir ihtiyarım diye:)onu, kendini çok iyi geliştirmiş,kendi yaşındaki insanların çoğunun yaptığı gibi emekli olup domates biber yetiştirme hayallerinden uzak,yürüyen bir kütüphane gibi görüyorum,Kazım abiyi tanımam,fakat yaptığı eleştirilerin çoğunda ona hak veriyorum.İnan bana bende başlarda senin gibi düşünürdüm,onun kırıcı , iğneleyici ve küçümser tavırları bu adamın bu forumda ne işi var sorusunu getirirdi aklıma.Kazım abi bana göre bir "bay Miyagi" (Karate Kid'teki öğretmen) :)Sevgiyle kalın.

Sevgili freedom33

Öncelikle kibarca yaklaşımından dolayı teşekkür ederim.Kazım Abinin tecrübelerine saygım sonsuz olmak zorunda.Bu forumda tecrübe elbette çok önemli.Kimse ile problemim yok .Kazım abinin bilgilerinden faydalanmak şeref verir.

Bende sevgilerimi sunuyorum.

serefkyn , elektriksel gürültü , parazitleri , elektrik kaçaklarını önlemek için topraklamak gerekir. Her şeyden önce topraklama sadece cnc makinalar için değil diğer makinalar içinde en temel güvenlik tedbirlerinin başında gelir. Cnc makinalardaki elektronik kartlar parazit , gürültü , istenmeyen harmonikler gibi etkenlere hassas olduklarından topraklama yapmazsan bozulurlar , saçma sapan çalışırlar. Aşağıdaki linkteki yazıyı okumanı tavsiye ederim.

CNC makineler neden topraklanmalıdır?
Cnc router step motorları devreye giriyor topraklama yaparsak sorun çözülür mü mach 3 de sorun yok çünkü makinayı açmadan pc den komut verdiğimde sorun olmadan saatlerce çalışıyor ama makinayı devreye soktuğuda reset takılı kalıyor program ve makinayı kapatmadan reset devreden çıkmıyor yardımcı olursanız sevinirim lpt kablosuda pek sağlam değil ne yapman gerekir

Ekli dosyalar

• IMG_20201128_154410.jpg
    IMG_20201128_154410.jpg
    357.7 KB · Görüntüleme: 14
Cnc router step motorları devreye giriyor topraklama yaparsak sorun çözülür mü mach 3 de sorun yok çünkü makinayı açmadan pc den komut verdiğimde sorun olmadan saatlerce çalışıyor ama makinayı devreye soktuğuda reset takılı kalıyor program ve makinayı kapatmadan reset devreden çıkmıyor yardımcı olursanız sevinirim lpt kablosuda pek sağlam değil ne yapman gerekir
Reset Sık sık devreye giriyorsa, sorun ortamda harmonik veya radyo frekans paraziti vardır, Bu besleme hattında olduğundan kontrol ünitesi inputlarına kadar ilerler ise Benzer hatalı alarmlar verilmesine neden olur. Fakat bir de yanlış döşenen Elektrik tesisatları (Blendajlama, Ekranlama olayı değil), Hatalı ve Korumasız CNC Kontrol Kartları (USB gibi hatalı seçimler.), Doğru cnc kontrol yazılımının kullanılmaması (Mach3 gibi sorunlu ve inputlarda debounce özelliğinin genelde düzgün çalışmadığı, noise vb. parazitlere zemin hazırlaması.) Tüm bunlar Reset vb. Eksen kaymasına kadar gidecek tezgah hatalarına neden olmaktadır. Çözüm ise Tüm bunlar sadece biri değil, Tüm bahsedilenleri ele almanız ve revize etmenizdir. Bir Yardım talebiniz olur ise; 05363546075 hattından sorularınızı yanıtlayabiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri