Cncde Prinç İşlerken Sürekli Bıçak Kırılıyor

Kullandığın uç freze ucu değil RAYBA'dır. Rayba freze ucu ile işlenmiş kalıptaki çapak vs gibi şeyleri almak için kullanılır. Bir nevi eğe, zımpara göre görevi görür.

Freze ucu edineceksin.

Kullandığın uç freze ucu değil RAYBA'dır. Rayba freze ucu ile işlenmiş kalıptaki çapak vs gibi şeyleri almak için kullanılır. Bir nevi eğe, zımpara göre görevi görür.

Freze ucu edineceksin.
1mm 1,5mm hss parmak freze ucu alıyorum birde bunlarla deneyip size yazacağım tekrar =)

Direk 1mm alma ve bence hss'de alma.. Kalından inceye doğru olan birşey al.

@cevdetfaik abi bana önerebileceğiniz bir uç var mı veya firma ?

@cevdetfaik abi bana önerebileceğiniz bir uç var mı veya firma ?
Ostim Melih Gökçek Bulvarında AKİFSAN var. Ben frezeleri ordan alıyorum. Sizinle makinamız aynı. Ordaki arkadaşlara ne işlemek istediğinizi söylerseniz uygun freze verirler. Ankara da bulabileceğiniz en geniş ürün yelpazesine sahip firma. Google de aratın, yer adresini alabilirsiniz.

Her malzeme için uygun kesme hızı ver ilerleme tabloları var internette. Ona göre ayar yapıp tekrar deneyin. Örneğin şu tabloya bakın:

https://littlemachineshop.com/reference/cuttingspeeds.php#Milling

Burada pirinç için 100 - 200 feet/dakika ilerleme öneriliyor. Eğer 1.2mm lik bir freze ucu ve 150 feet/dakika ilerleme hızı diye düşünürsek, 12000 devir gerekiyor zaten. Siz 2500 devirle denemişsiniz, yani devir çok çok yetersiz kalmış. Uçlar muhtemelen bundan dolayı kırılıyor.

Genel olarak, kesici ucun çapı azaldıkça devir sayısının artması gerekiyor ki istenen yüzey ilerleme hızı elde elilebilsin.

Bir de pirinç, aynı aluminyum gibi kesici uca kendini sıvazlar ve kesici kenarı tıkar. O yüzden iyi sonuç almak için kesilen yere bor yağı püskürtmeniz gerekebilir. Kompresör ile basınçlı hava da olabilir. Bu işlem, kesilen talaşların bölgeden uzaklaşmasını sağlayacak ve kesici kenarlar düzgün bir şekilde iş yapmaya devam edecek.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İstanbul'da karaköye ulaşma imkanın varsa öneri vereyim.

0.5 mm ile ilk çalışma =) Herkese çok teşekkürler =)

Ekli dosyalar

• 89828eed-f1c0-4c1a-a4f7-1dec8cc031f3.jpg
    89828eed-f1c0-4c1a-a4f7-1dec8cc031f3.jpg
    34.1 KB · Görüntüleme: 35
  • f0e7985f-9d86-44b3-9310-6f342b6d4568.jpg
    f0e7985f-9d86-44b3-9310-6f342b6d4568.jpg
    58.5 KB · Görüntüleme: 35

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606