Kalıpçı frezesini cnc'ye çevirmek

Yani profesyonel cnc ye yakin bi makine olabilirmi hobi amacli kullanmicam tahtada kesmicem gercek islerde kullanilabilirmi

Kızakları temizleyip boşluğu bir kompratörle ölçerseniz size hassasiyeti konusunda fikir verebilir. Rijitlik konusunda ise problem çıkmaz diye düşünüyorum kırlangıç kızakta (aşırı bir çarpılma ve boşluk olmadığı sürece)

Tezgah kırlangıç kızaklı olunca sürtünmenin fazla oluşundan sanırım vidalı mil ve somundaki çin kalitesini çok zorladı :) :) boşluklu çalışıyor tezgah.

Eksenin normal çalışmasına oranla ilk harekete geçişlerinde, sürtünmenin daha yüksek oluşu nedeniyle vidalı mil ve somuna aşırı yük biniyor olabilir mi? Eğer sorunun kaynağı buysa, Motor Tuning/Acceleration değerinin daha düşük seçilmesi vidalı mil ve somundaki zorlanmayı ve aşınmayı azaltabilir mi?

Eksenin normal çalışmasına oranla ilk harekete geçişlerinde, sürtünmenin daha yüksek oluşu nedeniyle vidalı mil ve somuna aşırı yük biniyor olabilir mi? Eğer sorunun kaynağı buysa, Motor Tuning/Acceleration değerinin daha düşük seçilmesi vidalı mil ve somundaki zorlanmayı ve aşınmayı azaltabilir mi?

Tabi abi rampa ve hızın yüksek oluşu somun vida ikilisine binen yükü artırır. Ama aşırı yüksek hızlar yazmıyorum. hız olarak 2000-3000 arası bir değer yazmıştım yanlış hatırlamıyorsam

Mesaj #7'deki tabloya göre, döküm/döküm arasındaki sürtünme ilk harekete geçerken çok yüksek. Harekete başladıktan sonra önemli oranda düşüyor. Bu nedenle hızın yüksekliğinden daha çok ivme (Acceleration/hızlanma/rampa) değerinin düşük tutulması önemli görünüyor, eğer yanlış yorumlamıyorsam.

Bende benim tornalı 4. ekseni 5 eksenli torna router yapmayı düşünmeye başladım ve geliştiriyorum....

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri