CNC Torna Yardım Edecek Var mı?

Arkadaşlar CNC torna bilgisi olanlara birşey sormak istiyorum. Fabrikada CNC Torna operatörü olarak çalışıyorum. Bu bilgiyi mühendis üstlerimede sorabilirdim fakat mühendislere bir soru sorduğunda hepsi havalara girip cahilmiş gibi davrandığı ve ezmeye kalktığı için kendim araştırıp öğrenmek istedim. CNC yi öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. BEn mekatronik mezuyum şimdiye kadar elektrik otomasyon alanında çalıştım CNC bilgim sıfır sayılır. Merak ettiğim birşey var CNC torna fanuc işletim sistemi için bilgisayarda hangi programla tasarım yababilirim ve cnc için kodlarla programı yazabilirim. Programı yazmak için ayrı bir program, tasarım için ayrı bir program mı yoksa hepsi bir program içinde mi oluyor? Mastercam programını indirsem cnc programını bununla yazıp parça tasarımını yapabilir miyim yoksa ayrıca solidworks te mi indirmem gerekir. Sorumu anlamışsınızdır umarım. CNC program yazılımını ve parça tasarlamayı öğrenmek istiyorum. Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Önce bir durum tespiti yapayım azıcık gıcık olacak ama yazının devamında sebebini anlayacaksın.
...cahilmiş gibi davrandığı ve...
Sorularından anladığıma göre cahil değil kara cahilsin.
Az bir şey öğrenip sağını solunu kurcalarken takımı bindirirsen( ki ustalar bile boş bulunduğu an gümmm ) en hafifinden 50.000 TL ye mal olur ve yakarlar seni.
İyice öğrenmeden kesinlikle kurcalama.
Meslek liselerinde filan ücretsiz kurslar oluyor , fırsat bulursan mutlaka git.
Şimdilik öğrenmeye çalış ve asla kendini cnc operatörü olarak görme - tanıtma.
Ancak "düğmeciyim" diyebilirsin.

Freze gibi oyuncaklar için program gereklidir ama tornada genellikle elde yazılır-yazılabilir.

Sadece program + düğme bilgisi yetmez iyi derecede talaşlı imalat alt yapı bilgileri gerekir.
Devir ilerleme malzeme ... her biri zaman ve bilgi isteyen işlerdir , bir iki belge okumakla bir iki iş seyretmekle olmaz.
Eski tip tezgahlarda olurda cnc lerde olmaz sonuç çoook maliyetlidir.

Aşağıda başlangıç için bir şeyler var.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/cnc-dökümanı.323/

mekatroniker arkadaş,

Tezgahta operatör olduğuna göre, üzerinde iş bağlıdır. Haliyle yazılmış bir program var içinde. Sen muhtemelen iş parçasını tezgaha yüklüyor arada bir de kalem yada uç değişiyorsundur. Haliyle, mevcut program üzerinden takım ofsetliyorsundur.

Orada işlemekte olan bir programın ilk satırlarına dikkat et. Bu ilk satırlar işe dair komut içermeyen satırlardır. Programın sonunda aynı tip bir dizi satır daha vardır. Program bunların arasına girer. Tek satırlık bir iş dahi yapacak olsan, bu satırların arasına yazacaksın. Yada makinayı MDI sayfasında kullanacaksın. Baştaki ve sondaki satırların mantığını OT kitabından öğrenebilirsin. Büyük boy, sarı renkli bir kitaptır ve sizde vardır. Mantığını öğrenemiyorsan, ezberleyeceksin. Bu satırlar olmadan yapılan iş, tezgahı orjininin dışına çıkarır ve problem çıkaran bir operatör durumunda kalırsın.

Yaptığın işte yani bağladığın iş üzerinde derin radyuslar yada geniş alın tornalama ihtiyacı yoksa, bunun programını sana CAM üzerinden yükletmezler. Çünki ihtiyaç yoktur ve satır sayısı gereksiz yere artar.

Kullandığın tezgahta iş esnasında, programın içindeki makrolar ile makinanın fiili pozisyonunu dikkatlice gözle. Makrolar M ile başlar. Kullandığın tezhahtaki M kodrolarını ezberle ve içinden makroları ayır. Her makro, yazıldığı satırda devreye girmez. Bunun gecikmesini daha yukardaki satırlarda P ile sağlamıştırlar. Bu dediklerim eksen sayın 5 in üzerinde ise geçerlidir. Değilse, bu yazdıklarımı unut. Makro nereye yazılmışsa orda devreye girer. Çok eksenli de işin bu kısmını çözerek operatörlükte ilerleyebilirsin.

Ayrıca, Kazım Arkadaşın söylediği konu var ki anlaşılan sen o kısma dair yavansın. Öğrenme süreni kısaltmak için yollar var :

Tezgahtaki tüm kesici takımlarının kesmeye konu olan kısımlarının ölçülerinin ve cinslerinin tamamını ara bul. Bir kenara yaz. Yani hangi takım kaç rockwelle kadar keser ve kaç metre talaş üretme hakkı vardır, bunları öğren, bir kenara yaz. Kullandığın malzemenin adını net olarak öğren. Senin sorunun, S ve F değerleridir. Tornacı olmadığın için bunları bilemezsin. Bilmenin yolu, bu kenara yazdıklarını önüne koyup, kesme değerlerinin cetveli üzerinden yapman gerekeni öğrenmendir. Bunun için, tezgahın iş parçasına her takım için kaç kWatt yada HP güç uyguladığını da bilmen lazım. Bu konuda tezgahın Operatör Manuel adındaki kitabı, olmadı, işi bilen bir bölüm mühendisi sana bilgi verir. Bu bilgileri, kesme cetvelindeki formüllerin içine koyup S ve F değerlerini belirleyeceksin ki takım yolu hakkında sözün ve kararın olsun. Tezgah ilk açtığın saatten yaklaşık 1 saat sonra HP yi değiştirir. Ne kadar değiştiğini tezgahın kitabında yazan da var yazmayan da. Bunu öğren ki, S değeri üzerinden ufak oynamalarla, daha verimli iş yapan bir operatör olabilesin.

Bunlarla uğraşamam diyorsan, tezgahı kurcalamadan, iş yükleyip başında beklemeye razı olacaksın.

Selamlar.

iniyor bakacam belki işime yarar

mekatroniker arkadaş,

tezgahta operatör olduğuna göre, üzerinde iş bağlıdır. Haliyle yazılmış bir program var içinde. Sen muhtemelen iş parçasını tezgaha yüklüyor arada bir de kalem yada uç değişiyorsundur. Haliyle, mevcut program üzerinden takım ofsetliyorsundur.

Orada işlemekte olan bir programın ilk satırlarına dikkat et. Bu ilk satırlar işe dair komut içermeyen satırlardır. Programın sonunda aynı tip bir dizi satır daha vardır. Program bunların arasına girer. Tek satırlık bir iş dahi yapacak olsan, bu satırların arasına yazacaksın. Yada makinayı mdı sayfasında kullanacaksın. Baştaki ve sondaki satırların mantığını ot kitabından öğrenebilirsin. Büyük boy, sarı renkli bir kitaptır ve sizde vardır. Mantığını öğrenemiyorsan, ezberleyeceksin. Bu satırlar olmadan yapılan iş, tezgahı orjininin dışına çıkarır ve problem çıkaran bir operatör durumunda kalırsın.

Yaptığın işte yani bağladığın iş üzerinde derin radyuslar yada geniş alın tornalama ihtiyacı yoksa, bunun programını sana cam üzerinden yükletmezler. çünki ihtiyaç yoktur ve satır sayısı gereksiz yere artar.

Kullandığın tezgahta iş esnasında, programın içindeki makrolar ile makinanın fiili pozisyonunu dikkatlice gözle. Makrolar m ile başlar. Kullandığın tezhahtaki m kodrolarını ezberle ve içinden makroları ayır. Her makro, yazıldığı satırda devreye girmez. Bunun gecikmesini daha yukardaki satırlarda p ile sağlamıştırlar. Bu dediklerim eksen sayın 5 in üzerinde ise geçerlidir. Değilse, bu yazdıklarımı unut. Makro nereye yazılmışsa orda devreye girer. çok eksenli de işin bu kısmını çözerek operatörlükte ilerleyebilirsin.

Ayrıca, kazım arkadaşın söylediği konu var ki anlaşılan sen o kısma dair yavansın. öğrenme süreni kısaltmak için yollar var :

Tezgahtaki tüm kesici takımlarının kesmeye konu olan kısımlarının ölçülerinin ve cinslerinin tamamını ara bul. Bir kenara yaz. Yani hangi takım kaç rockwelle kadar keser ve kaç metre talaş üretme hakkı vardır, bunları öğren, bir kenara yaz. Kullandığın malzemenin adını net olarak öğren. Senin sorunun, s ve f değerleridir. Tornacı olmadığın için bunları bilemezsin. Bilmenin yolu, bu kenara yazdıklarını önüne koyup, kesme değerlerinin cetveli üzerinden yapman gerekeni öğrenmendir. Bunun için, tezgahın iş parçasına her takım için kaç kwatt yada hp güç uyguladığını da bilmen lazım. Bu konuda tezgahın operatör manuel adındaki kitabı, olmadı, işi bilen bir bölüm mühendisi sana bilgi verir. Bu bilgileri, kesme cetvelindeki formüllerin içine koyup s ve f değerlerini belirleyeceksin ki takım yolu hakkında sözün ve kararın olsun. Tezgah ilk açtığın saatten yaklaşık 1 saat sonra hp yi değiştirir. Ne kadar değiştiğini tezgahın kitabında yazan da var yazmayan da. Bunu öğren ki, s değeri üzerinden ufak oynamalarla, daha verimli iş yapan bir operatör olabilesin.

Bunlarla uğraşamam diyorsan, tezgahı kurcalamadan, iş yükleyip başında beklemeye razı olacaksın.

Selamlar.

eyvallah tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Hepsini dikkate alcam.

arkadaşlar bana belki kızacaksınız ama bu kadar abartılacak bişeyi yok. dik işleme tornaya göre biraz daha zordur belki ama ilgi alaka merak ve bu işe yatkınlık varsa en cahili bile cnc tornada 2 ay bilemedin 3 ayda profesyonel olmasa bile orta seviye program yazıp tezgahı kullanabilir. neye dayanarak bunları söylüyorsun diyorsanız tecrubelerime dayanarak söylüyorum. meslek lisesi cnc 2008 mezunuyum sonrasında iki yıllık mekatronik okudum ve su an makine mühendisligi okuyorum. bir fiil sanayide calısıp dugmecilik yaptıgımda oldu cnc nin basına gecip program yazdıgımda oldu cnc bakımı yaptıgımda oldu hatta programcılar olmadıgı zamanlarda gecip bilgisayarın başına cam yaptıgımda oldu.

Tezgahtaki tüm kesici takımlarının kesmeye konu olan kısımlarının ölçülerinin ve cinslerinin tamamını ara bul. Bir kenara yaz. Yani hangi takım kaç rockwelle kadar keser ve kaç metre talaş üretme hakkı vardır, bunları öğren, bir kenara yaz. Kullandığın malzemenin adını net olarak öğren. Senin sorunun, S ve F değerleridir. Tornacı olmadığın için bunları bilemezsin. Bilmenin yolu, bu kenara yazdıklarını önüne koyup, kesme değerlerinin cetveli üzerinden yapman gerekeni öğrenmendir. Bunun için, tezgahın iş parçasına her takım için kaç kWatt yada HP güç uyguladığını da bilmen lazım. Bu konuda tezgahın Operatör Manuel adındaki kitabı, olmadı, işi bilen bir bölüm mühendisi sana bilgi verir. Bu bilgileri, kesme cetvelindeki formüllerin içine koyup S ve F değerlerini belirleyeceksin ki takım yolu hakkında sözün ve kararın olsun. Tezgah ilk açtığın saatten yaklaşık 1 saat sonra HP yi değiştirir. Ne kadar değiştiğini tezgahın kitabında yazan da var yazmayan da. Bunu öğren ki, S değeri üzerinden ufak oynamalarla, daha verimli iş yapan bir operatör olabilesin.

ali haydar arkadaşım beni sakın yanlış anlama. bu arkadaş sıfırdan başlıyorsa ki sanırım öyle, senin dedigin gibi dört dörtlük öğrenmek degilde ilkden basit şekilde programlamayı ögrenmesi gerekir. senin dedigin gibi direk kesme kuvveti malzemenin sertligi bu kişiyi ilgilendirmez. bu hesaplar mühendisin işi. işlenecek malzeme Ç1040 dir mesela mühendis o dedigin hesapları yapar gelir oparatöre devrin su ilerlemen bu olacak der gider. senin dedigin hesaplamaları mühendislikte baslı basına ders olarak veriyorlar. cnc oparatörleri o hesapları bilse onlarla ugrassa iki kat para alması gerekir ve degerli üstatlarım bilir o hesaplamalarda öyle basit toplama cıkarma degil. arkadaşı böyle korkutmak yerine sevkini kırmak yerine biraz daha basite indirgeyip anlatmak daha uygun olur bence.

mekatroniker54 arkadaşım, mekatronik bölümü bitirdigine göre ve otomasyon hakkın da da bilgin var madem ki olaya yabancı degilsin. talaşlı imalata uzak olabilirsin belki ama en azından mantık olarak neyin nerden geldigini nasıl işledigini biliyorsundur. benim tavsiyelerimi dinlermisin bilemicem ama kısaca anlayatım. senin yapacagın basit bir cnc programlama kitabı almak, dik işlemeyi cıkarsak toplamda 100 tane komut yok bile. (G ve M Kodları) internette de oldukca fazla kaynak var. ben yakınlarında olsaydım bir ayda o tezgahı aglatacak kadar programlama ögretirdim :) ama yapacak bişey yok. Sen bana pm ile ulaş ben sana elimden geldigi kadar yardımcı olmaya çalışacagım. kitap ve not bulamassan duruma göre ben sana bulup gönderirim.

iyi çalışmalar.

not: lütfen cümleleri şahsileştirmeyelim. teşekkürederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri