CNC , torna yada freze icin masa , ayak ihtiyaci

gumush

Üye
Merhaba ,

CNC yapimi sirasinda sahip oldugum masanin yeterli gelmeyecegini fark ettim. Simdi yeni masa arayisim basladi. Ayni ihtiyaci tornam ve freze icinde duyuyorum.

tableside.jpg
routercart.jpg
01-Table-base.jpg

Alternatiflerim
  • Ahsap (masif cam vs )
  • Sigma profil
  • Demir profil

seklinde oldugunu dusunuyorum.

Demir
  • ucuz
  • agir , stabil
  • montaji zor ( kaynak yapmak gerekiyor )
  • sokulemeyecegi icin tasimasi zor ( kapidan bile cikmayabilir )
  • sogutma sivisi plani icin kaynakla havuzu yapilabilir

Sigma
  • pahalli
  • stabil
  • montaji kolay ancak iyi planlamak boyutlari ona gore kestirmek vs gerek.
  • montaji icin aparatlarini ve sayisini iyi planlamak gerek yoksa surekli sanayiye git dert
  • bunun disinda ekstra bir seye gerek duymuyor
  • stabil olmasi icin yeterli kalinligi vs tahmin etmek zor
  • 4 tane 45x90 ayakmi yoksa 90x90 ayak mi ? ( fiyatida iki kati oluyor )
  • Sogutma sivisi dusunulurse o zaman havuzu yapmak ( sizdirmaz )
  • TIG kaynagi yapmayacaksam zor

Ahsap
  • pahalli
  • cok iscilik gerektiriyor
  • guzel gorunuyor
  • stabilligi tasarimi ?

Altlarina tekerlek iyi olurdu ama demir icin montaji zor sigma icin kolay ancak titresimi stabiliteyi nasil etkiler emin degilim.

Birde tekerlek olmasa bile yukseklik ayarli ayaklar harika ama pahallidir tahminim.

Ayni ihtiyaci torna icinde duyuyorum. Normal bir masa uzerinde calisiyorum. Hem masa kotu durumda hemde bu sekilde temizlemesi daha zor. Oysa alti acik bir sistem olsa daha kolay olurdu.

Kaynak makinem yok. Yapmayi bilmiyorum. Ama ogrenmek isterim :) { hersey boyle basliyor zaten }

Sizin kullandiginiz cozum nedir ?

Bu konuda onerileriniz olabilir mi ?

Olması gereken Döküm :)
Ama tekerlek mantıklı gelmedi.

Malzeme ikinci planda asıl iş yapısı ( construction )
Verdiğin resimdekileri çelik porfilden de yapsan kaynatsan da hava.
Yamuk yüzeyde yamulur çarpılır.
Mutlaka en azından çaprazları olmalı en az 3 yanda.
Doğrusu bombe yapmayacak metal malzeme kaplamak ( kalın olmasa da ara destekler ve onlara da bağlantı ile olur ).
En kalınından ahşap elbise dolabı yaparsınız dokunun yamulur , arkasına 3 mm ince plaka çivilersiniz blok olur.

Sağlam şase ilk adımdır.
Ayakları kısa tutarsın ek ayak yaparsın istediğin yere girer çıkar.
Seyyar köfteci olur ama seyyar cnc ci ilk duyuyorum ama ilgi çekici bir fikir.

Tekerlek saçma fikir taşıyacaksan tekerli tabla yaparsın.
Hareketli bloğun ( köprü ) ataletine ve hızına bağlı olarak sistem , Isparta nın dansözü gibi kıvırır ama şase sağlamsa sorun olmaz.
Her halükarda şase altında ayar olmalı değişen yere göre " terazilemek " için.
Yoksa her seferinde tablayı sıfırlamanız gerekir.

Kaynak en sağlam yol.
İyi planlarsan sökme gereği olmaz.
Tekniği zor değil.
İnvertör kaynaklar acemileri usta yapar.
İmkan varsa gaz altılar da olur( telli ).
Hele argon + TIG , birde tıpçı olduğun düşünülürse , krom şase tadında yenmez.
Çarpıtmadan kaynatmayı becerebildiğin an en sağlam en ucuz yoldur.
Okumayan çırakların kaynakçı olabildikleri düşünülürse ...

Çelik profiller sigma profillerden daha sağlam civatalanabilir , lakin standart bağlantı elemanları sınırlıdır kendiniz yapmak durumunda kalırsınız.
Sigmanın altı üstü alüminyumdur yani kaşardan hallice bir malzeme.

Düzgün masa yapmak için bile düzgün masaya ihtiyaç vardır.
Ve referans için çok özel cihazlar ya da ileri geometrik bilgi şarttır.
Aslında referans dünyada en zor konulardır , teoride.
Mühendislik böyle bir şey , tezgah başında alet çalıştırmak değil.
Benim zamanımda mühendislerle hekimler aynı lise bölümünden çıkarlardı yani aynı temel eğitim...
Basitçe bir hortum terazi bile kullanmasını bilene harika referans sunar.
Şimdilerde " laser ler " var.

Kolay yol sanayide iyi bir atölyede alt şase çelik yapı , yanları saç kaplı.
Koy üstüne sigma...

Detayli yanit icin tesekkur ederim.
45x90 sigma profilden yapabilecegim ayak baglanti elemanlari ile ~300tl gibi oluyor. Hesap kitap yapmadan internet orneklerinden gordugum kadari ile yeterli olabilir gibi geliyor.

Anliyorum tasinma ve tekerlek icinden vazgeciyorum. Ama ayarli ayak olabilir. Plastik olanlari ( sanirim vibrasyon konusunda da yardimci olabilir. M10 olanlari ( 45x90 icin uygun ) 5tl gibi tanesi.

Carpilma isi icin

pr_01_512_max.png

Benzeri aparatlari dusunmustum.

Tasima isi su sekilde eger bir sekilde oradan tasimam gerekirse kapilar 90cm genisliginde ancak makine ~125x100 gibi bu nedenle kaynak ile tek parca yapilan masa yine kaynak ile kesilmeden cikarilamayacaktir sanirim.

Aslinda kaynak ile bilgim gercekten yok. Anladigim kadari ile inverter kaynak makineleri arc kaynagi olarak geciyor. Iki malzeme arasindan duzenli bir sekilde olusturulmus oluga elektrod vasitaki ile malzeme ile doldurularak kaynak yapiliyor. TIG'de ise Tungsten bir torch ile inert bir gas vasitasi ile yuksek isi ile malzemeler eriyerek birlesiyor. Inert gaz olarak azor en cok kullanilani.

http://www.olguncivata.com/modules.php?name=Kategoriler&opt=urun_goster&u_id=7871
http://www.hirdavatmarketim.com/Oer...ertor-Kaynak-Makinasi-160-Amper,PR-29319.html
http://www.hirdavatmarketim.com/KL-KLTIGMMA180-Tig-Kaynak-Makinasi-160-Amper,PR-29320.html

buradaki gibi bir makine ile her ikiside yapilabiliyor anladigim kadari ile her ikiside yapilabiliyor. Ancak masrafa ilave olarak elektrod , eldiven , gozluk ve var ise farkli bir koruma aparati ve argon gazi gerekiyor. Bir sanirim musluklu torch icinden cikmiyor yada digeri emin degilim.

Sonucta yuksek maaliyet yakin zamanda alabilecegim birsey degil , ama kaynak fikri bazi zor mimarileri yakalamak acisindan yapistirici kullanmak gibi geliyor dogru kullanilabilirse cok kullanisli , vazgecilmez olabilir.

Sasi deyince soyle guzel bir gokart sasisi , hatta bir ultralight bile olabilir neden olmasin :)

Sanirim simdilik erteleyecegim.

Yapi konusunda krom ile ilgili cok bilgim yok. Temin edilebilme ve fiyat konusuna bakayim.

Bu durumda ahsap elendi :)

Sanirim ertelemek en mantiklisi simdilik ( tum parami buna ve stok malzeme kesmek icin aldigim serit'e yatirdigim icin )

@asenyurt @Suat_Korkmaz siz nasil yaptiniz masa isini ?

Bosch marka bir daire testere aldım. Yaninda buyuk bir tezgah hediye ettiler. Onu cnc masası olarak kullaniyorum.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

benim masam ahşap kütükten bir masa
üstü düz bir zemin değildi
bende 8mm lik mdflerle üstünü düzledim. bacaklarını güçlendirdim bu şekilde kullanıyorum
ama bu tip masaların altına teker falan konulmaz bu şekilde bile benim alet masayı oynatıyo ani hızlanmalarda

Resmini verdiğin köşe bağlantı elemanı , çarpılma ile uzaktan yakından alakası yok.
Aşağıdaki yapıları incele.

https://www.google.com.tr/search?q=çapraz konstrüksiyon&rls=com.microsoft:tr-TR:IE-Address&rlz=1I7GGHP_trTR588&tbm=isch&imgil=1hT-ybhXEDGBuM%3A%3BoRLadtu4WOn5NM%3Bhttp%253A%252F%252Ftugrahafriyat.blogcu.com%252Fcelik-levha-perdeli-yapilar-celik-konstruksiyon%252F6592776&source=iu&usg=__tp2U2cNLfihXa-TvhPhXF7D2D0w=&sa=X&ei=glHhU73-D4P5yQPHjoCYDQ&ved=0CC4Q9QEwAQ&biw=1238&bih=805#facrc=_&imgdii=_&imgrc=1hT-ybhXEDGBuM%3A;oRLadtu4WOn5NM;http%3A%2F%2Fimg03.blogcu.com%2Fv2%2Fimages%2Feditor%2Ft%2Fu%2Fg%2Ftugrahafriyat%2F243332387719491_1261302930.gif;http%3A%2F%2Ftugrahafriyat.blogcu.com%2Fcelik-levha-perdeli-yapilar-celik-konstruksiyon%2F6592776;396;295

Ayak kısmını 30-40 cm gibi yap , onu başka ve basit ayaklara oturt , gerektiğinde yan çevirir çıkarırsın.
Ama çaprazları olsun.
Olmasın dersen tüm yüzeye 2mm gibi alüminyum levha monte et çok noktadan bağlı vidalı -perçinli ..
Köprüyü sökülebilir yap .
Daha kolay taşınır.
Ama üst "düzlem" çooook önemlidir.
İnce narin zayıf plastik gibi şeylere hafiflik zerafet gibi şeyler yüzünden takılma .
Olabildiğince kalın olsun her şey.
Mesela 10mm ayak değil en az 20mm ayak.
Ağırlığı dert etme , eşeğe semeri ağır gelmez.
Hatta faydası olur , masam oynuyor diye ağlayan anlattı ne olacağını.

İnvertör kaynağın özelliği doğru akım kaynağı olmasıdır.
Kaynakla ilgili bir kaç doküman incelersen anlarsın .
350-500 TL gibi dolu ortalıkta , servisi sağlam bir şeylere bak.
2.5 mm yaksın yeter zaten profil filan gibi işlerde kalın elektrot olmaz.

Gıda sektöründeki gelişmeler sonrası her tür krom profil bulunabilir oldu özellikle İstanbul gibi yerlerde.
Tek sorun az pahalıca olması.
Ama boya pas eskime gibi şeyleri düşünürsek hele ki yakışıklı ..

Bir yorum daha
Al=2.7
Fe=7.8
100*100 mm Al profilin ağırlığı ile 100*100çelik kutunun ağırlığı neredeyse aynıdır.
Sigma nın tek avantajı montaj kolaylıkları kanalları temiz oluşu falan filan....
Üst tarafı sigma alt tarafı çelik... mesela yani..

Boş zamanlarda okumak üzere iki dosya ekledim.

Ekli dosyalar

• Makina Mühendisi.rar
    9.4 MB · Görüntüleme: 1
  • Kaynakla İlgili Dökümanlar.rar
    6.5 MB · Görüntüleme: 6
hmm anliyorum. capraz kontstruksiyonu kullanacagim. simdi isyerinden bir arkadasim ile konustum. Babasi demir isleri yapiyormus. 1300x920 masa icin 40mm profil demirden yaklasik iki boy ( sanirim 6mt bir boy ) demir ile yapilabilecegini kaynak islemlerini yapabilecegini soylemis. Maaliyeti 70tl civarinda olacak :) Tasinmasi icin civatali bir sistem olabilir. Ama sizin dediginiz gibi yuksekligi 80 yerine 60cm yapip hepsini kaynakli yapmak daha mantikli gibi. Yapilmasi sirasinda orada olup biraz ogrenirim belki kaynak isini. ortasi icin mutlaka capras atkilar yapacagim.
dokumanlar icin tesekkur ederim , oerlikon'un sitesinden ark ile ilgili olana goz atmistim. Muhendislik ile ilgili olanlar harika yavastan basliyorum goz atmaya.

Kaynak konusunu erteledim diyorum ama bir yandan da aklim kayiyor. Oerlikon Magnaweld invertorleri inceliyorum :)

http://www.hirdavatmarketim.com/Oer...ak-Makinasi-Magmaweld-Monostick,PR-15879.html

http://www.hirdavatmarketim.com/Wel...akinasi-160-Amper-Plastik-Cantali,PR-763.html

iki makinede guzel gorunuyor :)

Ama bir sure parasini biriktirmem gerekiyor.

40*40 yerine 40*60 60*80 60*100 gibi ve özellikle kılıcına daha bir uygun olur , ayrıca 2-3 tip olur kalınlığına göre , kalın olanı tercih edin.

Makine almakta acele etmeyin , araştırın , fimer de iyidir , forum sayfalarında bir kaç markanın daha önerildiğini okumuştum ama hatırlayamadım adlarını.
Yerli ürünlerde var.
Peş peşe yakma idare eder çoğu 160A bile yetebilir , tabii bunları duygusal düşünerek yazıyorum.
Değilse yer geniş olunca oynayacak gelin bulunur elbet.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri