CNC Tezgah Yapımı Yardım

arkadaslar merhaba ben alper forum a yeni üye oldun yaklasık 2 haftadır arastırıyorum bi cnc yapmak için ama pek birsey bulamadım şimdilik bir tezgah yapmak istiyorum elektronik benim için sonraki asama ben bu cnc yi hobi olarak kullacagım için mdf mi yoksa profildenmı yapsam bilemedim evde kulladacagım için ölçülenin küçük olması gerekiyorrr 100*60*25 ölçüleri uygun die düşünüyorum yardımcı olursanız sevınırm arkadaslar

bursadan alper​

forumu takip edersen aradığın bütün bilgiler var daha öncedende söylediğim gibi..

birde bana yardım edin deyip geri çekilmek olmaz birşey yap bir sıkıntın bir problemin varsa sor..
senin şuan yardım edin cnc istiyorum demen o kadar ucu açık bişey ki.........
birisi çıkıp "al kardeş uğraşma hazır yapılmışı var" demesini mi bekliyorsun anlamadımki

CNC yi ne için kullanmak istediğin önemli, Hobi CNC metal de olabilir MDF de. Ne için kullanılacağı ve ne kadar bütçe ayrılacağı önemli.

Metal CNC herzaman daha iyidir, ama hesabı kitabı iyi yapılmalıdır. MDF yi kesip biçip tekrar yapabilirsin ama metali kesip biçmek o kadar kolay olmayabilir. Ayrıca kaynak hususuda önemli!.

Aliminyum profilden yapmak alternatif olabilir.

ben kimseden bana kalkıp cnc bana ver demesini beklemiyorum ki, öyle birsey istesem sahıbınden de ilan tonla var benimkim yapmak istiyorum benm sordugum tezgah yaparken hangi ölçülere göre kesicem onu sordum ama sen yanlış anladın
asenyurt arkadaşım

ben cnc hobi amaçlı kullanmak istiyorum yeri gelir ahsap yeri gelir polieliten yada alüminyum işlemek istiyorum
profilden olması benim için daha iyi ama dedgin gibi hesabimım 0 hatalı olması gerek bakıyorum bende bu ölçülerde hesaplama yollarına :) ramerturk

Moderatör tarafında düzenlendi:
bende diyorumki o tezgah ölçülerini sen belirleyeceksin
tabla işleme alanına göre bir hesap yapıcaksın.
kullanacağın profilerin kalınlıkları, koyacağın miller.. bunları boyunu enini hesaplayıp ne kadar malzeme gider bunu hesaplıyacaksın.
ben senin hangi mili koyup hangi profili kullanacağını nerden bileyim ??
o dediğin ölçülerde farklı farklı 50 çeşit cnc çıkar.

sana tavsiyem videoları incelemen. önce nasıl bir tasarım yapmalıyım diye sorman lazım kendine.
sonra kullanacağın malzeme ne olacak
aluminyum profil daha iyi elbette
aluminyum profilden yapılmış cnc lerin fotoğraflarını ve videolarını incele
olay kasayı yapmakla bitmiyo ilerde bu motorların kablolarını nereye bağlıcam diceksin.. o yüzden forumu araştır dedim.
[MENTION=414]KAZIMUGUR[/MENTION] abime şimdi hak verdim :D

İlk önce ne işleyeceksin buna net bir karar vermen lazım. Herşeyin başı bu. CNC Router buna göre şekillenir. Önüme gelen her malzemeyi işleyeceğim dersen fiyatlar çok fazla uçar.

İkinci olarak işleyeceğin malzemenin ebatları. Yani köprüaltı ve köprü üstü diğer tabirle X ve Y ekseni işlemeye karar vereceğin ebatlara göre şekillenir.

Sıfırdan başladığın için öncelikle hazır yapılmış tezgahların videolarını resimlerini bol bol araştır incele. Mümkünse yakınlarında bizzat gözünle göreceğin kimseler varsa git detaylarına bizzat vakıf ol. Kim nasıl yapmış kim nasıl tecrübeler edinmiş bunları belirle ki aynı hatalara sende düşme. Çünkü en ufak yapacağın bir tasarım hatası, en küçük vereceğin bir yanlış karar sana ek maliyet olarak geri döner. İmkanın varsa sorun olmaz belki ama imkanın yoksa yazık olur.

Şevkini kırmak istemem fakat şıp diye yapılabilecek bir şey değil CNC Router.

Şimdiden başarılar dilerim..

Birde sana özel mesaj gönderdim kontrol edersin..

İlk önce ne işleyeceksin buna net bir karar vermen lazım. Herşeyin başı bu. CNC Router buna göre şekillenir. Önüme gelen her malzemeyi işleyeceğim dersen fiyatlar çok fazla uçar.

İkinci olarak işleyeceğin malzemenin ebatları. Yani köprüaltı ve köprü üstü diğer tabirle X ve Y ekseni işlemeye karar vereceğin ebatlara göre şekillenir.
Sıfırdan başladığın için öncelikle hazır yapılmış tezgahların videolarını resimlerini bol bol araştır incele. Mümkünse yakınlarında bizzat gözünle göreceğin kimseler varsa git detaylarına bizzat vakıf ol. Kim nasıl yapmış kim nasıl tecrübeler edinmiş bunları belirle ki aynı hatalara sende düşme. Çünkü en ufak yapacağın bir tasarım hatası, en küçük vereceğin bir yanlış karar sana ek maliyet olarak geri döner. İmkanın varsa sorun olmaz belki ama imkanın yoksa yazık olur.

Şevkini kırmak istemem fakat şıp diye yapılabilecek bir şey değil CNC Router.

Şimdiden başarılar dilerim..

Birde sana özel mesaj gönderdim kontrol edersin..

tesekkur ederim tavsiyen için bunun üzerina hesaplamalara baslıyorum yankın zmnda sizlerlede paylasıma gecerim

merhaba arkadaslar evde baskangıç ve kendimi gelistirmek için kücük bir cnc ile yola cıkıyorum tezgah nerdeyse bitti gibi motor olarak bunu aldım 127K86660 1.2nv buna göre sürücü nasıl birsey almam gerek

daha dün nasıl yapıcam diyordun.

şimdi ise tezgah neredeyse bitti diyorsun ???

Nasıl bitmemezmı olamazmı dmiyorsun yani elimde malzeme vardı kestırdım bırlestırdım yukarda yazdığım gibi okumadın sanırım ufak ve basit birşey yapıyorum dedim yaptıgım malzemede mdf değil polietilen sert plastık bunu yapıyorum yapacagım dıgerı ise daha iyi olacak
Sendiyosunkı dün nasıl yapıcan dıe soruyodun bugün tezgah bıttı diyorsun sahinrulman sagolsun bırkac fikir verdi ondan yola çıktım umarım aklında ? Kalmamıştır ıyı aksamlar

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri