Cnc tezgahı elektronik devre

Merhaba arkadaşlar öncelikle bana yardım edecek bütün arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum

ben hobi amaçlı cnc tezgahı yapmak istiyorum ve elektronik anlamda hiç bir bilgiye sahip değilim (eminim bu cümleyi bir çok yerde duymuşsunuzdur :) )

yalnız yapmak istediğim mümkün olduğunca gerçeğine yakın olmalı bu sebeple elektronik kısımda oldukça kararsızım olurmu olmazmı diye çünkü kendim bir kaç tane motor aldım bunları sizinle paylaşmak istiyorum 29 11 2012 - 1.jpg29 11 2012 - 2.jpgDSC00300.JPGDSC00302.jpgDSC00350.JPGresimlerde iki tanesi aynı motor ve step uzun olanlar diğeri farklı vexta olan en son daki step motor değil normal motor arkasındaki encoder onu değerlendirmek amacı ile aldım

düşündüğüm makine için bu motorlar az daha almam gerek kafamı karıştıran en büyük sorun ise motorların farklı olması elektronik devre için sıkıntı yaratır mı?

bunlar için elektronik devreyi satın almak yerine hem elektroniği öğreneyim hemde makine bozulduğunda kendi imkanlarımla tamir edeyim diye sürücülerini kendim yapmak istiyorum

en baştan bana devreyi kurup (bu motorlar için) bana anlatıp nasıl çalıştığını parça listesini verip ve devreyi nasıl yapacağımı bana öğretecek birileri lazım
bilmem derdimi anlata bildimmi

Elektronik bilginiz hiç yoksa devreyi kendiniz yapmanız zor.Ama bu sizin bu işi yapmayacağınız anlamınada gelmez.Asenyurt arkadaşımızında dediği gibi sürücü devresini hazır alıp kullanabilirsiniz.Elinizdeki motorlardan ilk resimdeki hariç diğerleri uygun görünmüyor.TB6560 hazır sürücüyü kullanabilirsiniz.Motor olarakta Minebea 1.5A lik motorlar 3lü set olarakta satılıyor kullanabilirsiniz.Bende bu motorlarla şu an uygulama aşamasındayım.Sürücü olarak TA8435H 2A lik Turgut94 Arkadaşımızdan temin ettiğim devreyi kullanıyorum.Site içerisinde araştırıp devre şeması bulabilirsiniz.Mekaniğindede iş yerinde hurdaya atılmış fotokopi makinasının şasesini kullanıyorum.Projem devam etmekte.Sizede başarılar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri