CNC Tezgahı Ölçek Sorunu

Grish

Üye
Öncelikle merhabalar;
Çalıştığım iş yerinde 3700 *2100 ölçülerinde 18000 rpm lik 3 eksenli "protec" marka spindle ı olan ve mekanik arızası nedeniyle çok az kullanılmış bir cnc tezgahı var.
Elden kumandalı bu cnc tezgahının mekanik sorunlarını çözdüğümüzü düşünüp teknik kısmına giriştik. Fabrikamızda cnc kullanmayı bilen herhangi birisi yok, ihale mühendis olarak bana kaldı. şimdi sormak istediğim ana soru "ucancam" programıyla çizdiğim çizimleri el kumandasına yükleyip kesim yaptığımız zaman 100 cm lik bir olçü yaklaşık olarak 145 cm kesiliyor. Diğer kesimlerde de hemen hemen aynı oranda büyük kesim yapıyor cnc. Bu sorun bence ucancam'dan kaynaklanmıyor ancak el kumandasının heryerını kurcalamama ragmen ölçek diye bir menü de bulamadım. Zatan makine çin malı muhtemelen bende daha önce hic cn tecrübesi olmayan birisiyim. Sizce sorunu nerde aramalıyım. Yol gösterirseniz sevinirim.

1000*500 (cm değil mm kullan) ölçeğinde bir dikdörtgen çiz , kodları çıkar , buraya yaz.

Tezgahı satmak isterseniz ben ilgilenirim tabi bana uyar mı görmek lazım :)

Tezgahı satmak isterseniz ben ilgilenirim tabi bana uyar mı görmek lazım :)
1000*500 (cm değil mm kullan) ölçeğinde bir dikdörtgen çiz , kodları çıkar , buraya yaz.

Pazartesi günü ilk iş yazıcam. Ölçülerim mm üzerinden yazarken cm yazmışım bundan sonra ona da dikkat ederim.
Tezgahı eğer aktif olarak kullanamazsak satmayı düşünebiliriz ama şu an için kullanmaya çalışacağız.

Günaydın;
İş yerine geldim ilk iş olarak makinanın el kumandasından haraket konumunu sürekliden belirli bir mesafeye getirdim(100mm). Böylece +X, +Y gibi hergangi bir axis e gitmesini istediğimde 100mm gitmesi gerekiyordu ancak 145 mm gitti. Anladığım kadarıyla sorun tezgahın adım ayarlarında. El kumandasından herhangi bir ayar bulamadım. Spindle ayarı tamamen spindle hızıyla alakalı, adım ayarları x,y,z koordinatından spindle hareket hızını ayarlıyor, bilmediğim sadece pulse ayarı var onuda 5ms den 0.5 e çekmeme ragmen bi değişiklik olmadı, tekrar eski değerine getirdim. Örnek olması açısından kullandığım el kumandasının youtube linkini atıyorum. Menüler tamamen aynıdır.
http://www.youtube.com/watch?v=LhMqOLc50go

Son düzenleme:
Sanırım hallettim. ADım ayarlarını hızlandırmıştım çalışırken kolaylık sağlasın diye ancak adım ayarını değiştirmek kalibrasyonuda değiştiriyormuş. Şİmdi 100*100 lük bir kareyi dıştan çizip ona göre kalibre yapıcam. İleride karşılaşacağım problemler için ilgi bulabileceğimi gösterdiğiniz için teşekkürler. Daha çok sorum olacak gibi :)

Geçmiş olsun.

Bu tip bir el kumandası kullanmak ya da harici roma gcode atıp işletmek çok daha güvenilir oluyor sanırım, peki fayda/zarar/maliyet olarak kazancı nedir? standart mach3/kcam kullanıcısına göre ?

Geçmiş olsun.

Bu tip bir el kumandası kullanmak ya da harici roma gcode atıp işletmek çok daha güvenilir oluyor sanırım, peki fayda/zarar/maliyet olarak kazancı nedir? standart mach3/kcam kullanıcısına göre ?
Eğer sorunun muhattabı bensem cevap vermem pek doğru olmaz. Çünkü bu kullandığım ilk cnc tezgahı ve henüz, kapasitesi nedir neler yapabilirim, hangi hızlarda hangi bıçaklarla hangi parçalarda çalışabilirim kısmındayım. Bilen arkadaşlar cevap verecektir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri