cnc tasarım

En kötü alt destekli mil kullan zaten ahım şahım bi fark olmaz. Alt destekli olanlar cok uygun. Ne uğraşacaksın köşe möşe... Zamanını boşa harcayacak kadar zenginsen onu bilmem...

Mobilspy ... Yapacağı şaseyi istediğin köşebent tarzı bir sey yapacasaksan... demir profilde yaparsın.. Lazer kesimden yararlanıp.. makinanı ister kayış kasnak ister mille sür hızlı toplarsın zaten makine cok büyük değil...

konuyu hortlatmış gibi olacam ama malum yapılan işin çiddi bir duygusal yönü olmasından dolayı benim hızım çoğu arkadaşın biraz gerisinde kalıyor. bir özet geçmek gerekirse ilk mesajdan da anlaşılacağı gibi bir yıldan fazla oldu konuyla ilgilenmeye başlayalı, ilk olarak çinden sipariş ettiğim bir sürücü ve bikaç cd rom ile işin mantığını anlamaya çalıştım.

a3c88a8805dcf7ccf5e7802df3bcaa01.jpg

77f9ca6dbf039d22d5bec542d419b9d3.jpg

e haliyle nekadar ekmek okadar köfte en azından bi hareket ettiğini gördüm :)
sonrasında byket in tahta cnc si ilgimi çekti mdf cnc için kolları sıvadım.

3c06fabb601e01ddf3e0a617998464a3.jpg

haliyle buda pek bi işeye benzememekle beraber bi işime yaramadı.
şimdi yeni bir cnc yapımına başladım umarım bu sefer ahşap işleye biylecek bir alet yapabilirim yardımınızla tabiki. önce z eksenden başladım. z ekseni bitirdim sayılır

d950db11dceaf29fcb0274af3e623c90.jpg

[IMGhttps://i.kontrolkalemi.com/4/b51fb4cd0a1df270fda8c3936f87619d.jpg[/IMG]

şimdi x ve y eksenlerde tasarımı şöyle düşünüyorum. çizim baya kötü oldu ama en azından derdimi anlatacak kadar

f0ddad2cb398d5fe63958c85c837fd76.jpg

köprüyü alüminyum profilden yapacam, alt şese demir profilden olacak. Y eksende SAC16 kullanacağım uzunluğu 70cm olacak, x eksende SAC20 kullanıcam uzunluğu 120cm olacak
Sıra soruya geldi, kullanmayı düşündüğüm alt destekli miller (araba ray kullanmayı hiç düşünmedim) bu şase için uygunmu, x eksenindeki tek 57HS22 bu köprüyü hareket ettirmede zorlanırmı. yorumlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar.

Suat hoca'ya müracat,
Suat'cım,
Kaynakcı lazım,
Aliminyum profil, kanallı, T somun, m.3 bulunmuyor.
57HS22 sıkıntı olmaz, Ama ustalar kesin onayı versin.

Suat hoca'ya müracat,
Suat'cım,
Kaynakcı lazım,
Aliminyum profil, kanallı, T somun, m.3 bulunmuyor.
57HS22 sıkıntı olmaz, Ama ustalar kesin onayı versin.
Evet motor kurtarır.

Alüminyum profil derken benim önceki makinede kullandığım gibi kutu profil kastediyor sanırsam. Tavsiye etmem. Aslında profilde sıkıntı yok. Çok dayanıklı oluyor ama problem profilleri birleştirmede. Kanalları yok çünkü. Kaynak yapılması lazım ama TIG ile. Benim eritme kaynaklar canıma okumuştu. Kaç tane argon tüpü bitirdiğimi hatırlamıyorum. Tanesi 45 liraydı. Profil büyük olunca ısıtması zor oluyor. O paraya kaynakçıya 5 kere kaynattırırdım.

Aslında köprüyü de demir yap diyeceğim ama kaynak acemisi olan benim gibi birine denk gelirsen demiri çarpıtabilir belki.

M3 somun bulunmuyor evet fakat ebay'de satıyorlar. Ucuz da ama ben beklemek istemediğim için uzun tek parça kendim yapmıştım.

evet profilden kastım kutu profil, aluminyum 4*5 kutu profil, demirde 5*5 kutu profil. söylediğiniz gibi rijit olabilmesi için kaynak yaptıracağım. güvendiğim bir ustam var ama inşallan acemiliği tutmaz.

TIG kaynağı düz zeminde gönyeli yaptır bir şey olmaz.

Cd romdan yaptığınız denemelerde kullandığınız lazer nedir?Nasıl sürdünüz?Nereden aldınız?

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri