cnc tasarım

mobilspy

Üye
Aşağıdaki fotorafları olan cnc yapmak için hazırlıklara başlıyorum tasarım ile ilgili yorumlarınız bekliyorum. Teşekkürler.
model-1.jpg
model-12.jpg
model-13.jpg
model-14.jpg

Son düzenleme:
Eksen yataklamaların ilk problemin.
Ustalar buyrun içeri,
Çift dikiş seviyorsan projeyi ayn en uygula. (Tavsiye edilmez)
a)En az 20mm araba/ray kullan
b)Alt destekli krom milde olur 20/25/30mm (Yinede Z'de araba kullan)

rulmanın sıkıntısı ne, hassasiyet mi sorun olan, yoksa başka sebeplerimi var.

rulmanın sıkıntısı ne, hassasiyet mi sorun olan, yoksa başka sebeplerimi var.

V tipi köşebent ve rulmanlarla uğraşmayın derim ben
@asenyurt 1200'e yakın mesajı var, sanırım 3-4 tane cnc yaptı, onlarca forumdaşa yardımcı oldu. Tavsiyelerini kulak ardı etme.
V tipi kızak,, sallanır yuvarlanır, boşluk yapar, kasar, lingir lingir çalışır, esner, 0.5mm'le başladığınn paso 2mm'le biter. Burada aynı emek'le birazcık + maliyetle daha stabil bişey yapabilirsin. Ama yok ben kendimi göreyim, tecrübe edeyim, dersen oda olur. Kolay gelsin. Takipdeyim.

bu uğraşılar en ucuza en güzeli en düzgünü (el emeğinize yeteneğinize göre) yapmak içindir

cnc nin mantığını öğreniyim dersen olur başka yöntemlerle de olur.
ama yaptığınız bu makineyle düzgün ürünler alamazsınız. tabii ne kadar hassas istediğinize de bağlı bir durum.

burda paylaşımda bulunan herkesin belli bir tecrübe birikimine sahip olduğundan hiç bir şüphem yok, o konuda bir çok kişiden hada iyi bir konumda olmadığımın da farkındayım ama Türk insanı olarak deneme yanılmaya meğilli olduğumuzda bir gerçek ama ben biraz fazla sorguluyorum sanırım sebepler nedenler nasıllar falan bu konuda bir çok sitede rulmanlarla yapılmış bir çok örnek görünce sizlerinde tavsiye etmemenizin sebeplerini merak ettim sadece, tavsiye ve önerilerileriniz için teşekkür ederim. devamını bekliyorum.

Rulman başka V yatak başka.
Araba-ray ikiliside bir rulmandır. Araba içinde misketler vardır.
Alt destekli mil (krom kaplanmış sertleştirilmiştir) bundada lineer dediğimiz rulman çalışır.
Çekmece rayındada misket var ama o rulman değil, karışmasın. :)

önemli olan cnc nin mantığını öğrenmek mi ?? yoksa bu yapacağınız cnc de işlemek istediğiniz malzemenin doğruluğu mu ?

eğerki cnc mantığını öğreniyim dersen youtube da binlerce videolar var
ama ben şu şu malzemeyi işlicem bana bu kadar hassas lazım dersen v tipi köşebent ve rulman sistemini unut
ilk başta ben 2 defa yaptım v tipi köşebentle
uğraştığın emeklere yazık değmez yani.

amacım şuan için ileride bir değişiklik olmazsa ahşap ve mdf işlemek rölyef vb. işlemeler yapmak, bunu için proje başlatırken hedefimde en ucuz maliyetle yapmak bu işi sizinde söylediğiniz gibi cnc bir çok farklı tipte malzemeden yapmak çalıştırmak mümkün, benim kullanacağım iş için neadar hassasiyet gerekir onu bende tam bilmediğim için V tipi köşebent ve benzeri köşebent ile yapılan sistemlerin maliyetlerinin daha düşük ve stabil olacağını düşünerek bu tip bir makine düşündüm ama anladığım kadarıyla rulmanlı ( Araba-ray ikilisi veya lineer rulman en son tercihim ) olsa bile V köşebent kullanmamam gerek şu aşamada sormak istediğim asenyurt 2 defa yaptım dediğin projeler forumda varmı yoksa birer foto koyabilirmisin en azından ne yapmamam gerektiğini bileyim. Birde tiriger kayışla hareket verme konusunda deneyimi olan varmı ( hazır modüller dışında ).

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri