cnc router yapımı sıfırdan

eminproje

Üye
Arkadşlar herkese merhaba yaklaşık 2 haftadır forumda arastrma yapıyorm kendi işimi kuracagım bunun içinde hem cnc hem lazer lazım ama alacak gücüm yok o yüzden kendm yapmaya karar verdim
Öncelikle ilk sorum
1 bir cnc tasarmı için solidcam yada autocad gibi proram lazım parçalar için yksa mekanik kısmı kndm yapabilirmym
2 önce ahşap gövdeli küçük bi makine 500x800 gbi yapıp her nktasını öğrendikten snra büyük ebat yapacagım
3 bn bunu ahşap işleme ve plexi kesim için kullanacagm
4 motor gücü en az nasıl olmalı ilerde daha büyük yapmak için 150x300cm gbi ana bilgileri verirmisiniz arkadaslar
5 ne kadar maliyeti çıkar

Hos geldin kardes basarilar...
Kisaca dusuncem..
1.amamcin ne belirle.
2.yapabileceklerin ne
3. Yapmak isteyeceklerin ne olabilir.. maliyete degermi..
4. Yapmakmi almak mi bunu maliyet ve gereklilik hesabin yap..
5. Olculerini saklayabilcegin sana maliyeti ne olacak..
6.Cizim yapmayi ogren 3d. % 40. ve buna yakin gerekli programlari % 30 bilmelisin.
7. Proje konisinda gerekli ekipman listesi.
8. tedarik gerekecek malzeme listesi
9. Golge masraflar ne belirle..
10.projenin baslama bitme suresi ne olacak.

Gibi.. gibi

Eger bi cnc yapacaksan mutlaka bi mekanik programi ile 3 boyutlu ciz..
Motor surucu digerleri ....bunlarin hepsi degisebilir... ince cizim.. yapilmis cnc leri iyi incele derim..
Tabi altin kural siteyi oku...
Kolay gelsin basarilar dilerim...

Bnm abi şuan grafıkerlk yapıyorm çalıştıgım yerde. 320 150 Prof makina var onuda bn kullanıyrum 3 yldr kendi yerimi açmak istedim ama makine şart yeni düğün ettim para yok borç çok
Bnde küçükten yapmayı düşündüm.

Makina parçaları için fiyat aldım bi kaç yerden ama daha sipariş veremedm en fazla 2,500 tl bütçem var amacım küçükte öğrenip büyük yapmak lazer cncde yapabilirim bnu yaparsam

Hocam Allah yardımcın olsun Allah utandırmasın, bende su 1000*800 ebatında amator mini bi tezgah yapıyorum. Bilgimin yettiği kadarıyla yardımcı olurum.

eyw. kardesim çok çok teşekkür ederim imkanlarımın sağladıgı kadar yapacagım

4,5 Nm step motor 3lü set :630 USD

1,4Kv Spindle motor seti :275 USD

HGR20 Lineer ray :72 USD Metre

HGH20CAH Dar araba :30 USD Adet

2005 Vidalı mil eko :40 USD Metre

2005 Somun :40 USD Adet

20 lik Somun gövdesi :18 USD Adet

GS14 Kaplin :13 USD Adet

UFL000 Yatak :8 USD Adet

malzemeler çok mu yüksek?
yapacagım işe göre sizin ürünlerde önerileriniz neler benm amaç 3 5 kuruş fazla verim ileride büyük makina yaptıgımda bana sıkıntı çıkarmasın
bi yandanda düşünüyorm küçükte kesen işlemler büyüktede keser bunun için büyük fiyat ödemeye gerek yok die ama bilemiyorm sizce nasıl almalıyım

Fiyatları nerden aldın kardeşim. Sahinrulamana bi bak derim

bak bu benım yapmakta oldugum tezgahın görüntüsü dun başladım yapmaya
mGXRX2.jpg

Bunları fikir amaçlı aldm ama çok gbi geldi bna özellikler yeterlimi bunun için yoksa fazlamı

kullanacağım malzemelerin bir kısmı su sekilde

8 adet SCE 25 UU Rulman - 17,00 x 8 - 136,00 TL

4 adet SFC 25 x 1000 İnd.Mil - 32,00 x 4 - 128,00 TL

2 adet SAC 25 x 1000 Alt Destekli Mil - 69,00 x 2 - 138,00 TL

4 adet TBR 25 UU Rulman - 20,00 x 4 - 80,00 TL

100x80 dimi bu ? parça kesimlerini nasıl ayarladım programda çizip sonra mı kestin yoksa hesaplayarak mı ? solidcam öğrensem mi die düşünmeye başladım parçalar için büyüktede küçüktede işime yaracacak