Cnc router yağlama

hamsikoli

Üye
Katılım
19 Nis 2018
Mesajlar
12
Puanları
1
Yaş
43
Merhaba ahşap işlemede cnc router kullanıyorum. daha önce bir arkadaşın önerdiği bri gress yağı ile haftada bir dişlileri ve kızakları yağlıyoum. fakat arabalar mahvoluyor içleri toz ve yağ ile dolup sertleşince ilerlemiyor.
hangi yağı kullanmamı önerirsiniz ve yağlama ne sıklıkla nasıl yapılmalı yardımcı olursanız çok sevinirim
teşekkürler
 

yusufkaynar

Katılımcı Üye
Katılım
11 Şub 2011
Mesajlar
343
Puanları
58
Yaş
33
Merhaba öncelikle rayları tozdan korumak önemlidir.
Yağlama içinde "tezgah kızak yağı" olarak ararsanız bulabilirsiniz. Mobil markalı kızak yağları var.
Otomatik yağlama sistemi bağlama şansınız varsa onu kullanın. Yoksa kızaklar her gün tozdan temizlenmeli. Tozsuz ortamlarda tüm gün çalışıyorsa makina 3 günde bir en fazla yağlanması iyi olur.
 

KAYSERİ

Profesyonel Üye
Katılım
13 Ocak 2010
Mesajlar
2,875
Puanları
517
Yaş
28
Konum
Kayseri
Raylar tozla direk temas halinde olduğu için yağlıyor olman hem iyilik oluyor hem kötülük oluyor. Rayların tozdan komple korumanın çaresine bakın derim.

Lineer ray körükleri
 

cevdetfaik

Paylaşımcı üye
Katılım
23 Ocak 2016
Mesajlar
1,500
Puanları
108
Sormayın yağlama ile benim bu aralar sıkıntım var. Ben de ahşap işliyorum. Haliyle makineyi tasarlarken körük için uygun şekide tasarlamadığımızdan mecburen kızaklar açıkta. Neyse bir şekilde idare ediyorum tozla.

Fakat geçen gün bir şey farkettim. Bizim şahinden aldığımız lineer arabaya gres basayım dedim. Ben normalde gres griş yerlerlerini ters bağladığım, mesafe yok diye arabalara basamıyor, mecburen sadece kızakları yağlıyordum.

Neyse arabaları ters çevirdim vs. Gres basma yerinde el pompası ile gres basayım dedim. Gitmedi. Geri taştı. Arabanın giriş bölümü söktüm. Deliğin karşılığı yok. Gresin gideceği bir kanal yok resmen? Yani oradan arabadaki misketler gitmesi lazım gresin fakat öyle bir kanal görmedim. Hani belki parçalar birbire bağlanınca arada kalan yüzeysel boşluktan mı yağ gidiyor acaba?

Orjinal arabada böylemi acaba?
 

Sponsor Bağlantı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
105,092
Mesajlar
740,042
Kullanıcılar
390,698
Son üye
tgbsvn

Yeni konular

Üst