CNC Router Revizyon

Bursa da bir okulda öğretmenim. Okula cnc router yaptırdık. 200 x 100 işleme ölçülerinde. Kramayel dişli hareket sistemli. Cnc routeri biraz ucuza yaptırdık. Yapan firma da bu işi ilk defa yapıyordu herhalde. Makinadan verim alamadık ve gittikçe kötüleşiyor. Sorun makina boşta ilerlerken bile titreme yapıyor. Mesela daireyi tam daire yapmıyor, başladığı yerde bitirmiyor. Biz bu makinayı revize etmek istiyoruz ve Bursa da bu işi yapacak birini bulursak çok iyi olacak. İlgilenen ve yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa memnun olurum.
20180521_152212.jpg
20180521_152200.jpg
20180521_152200.jpg
20180521_152149.jpg

Bu arada kartları ve işletim programı radonix

Merhaba
Adım Adım kontrol edilmesi gerekiyor. Step motor adım atlıyor. Bunun maddeler halinde şunlar ve çözümleri şunlardır

1. x ve y eksen motorları söktüğünüzde x ve y eksenleri kasmadan rahat şekilde ilerliyor mu (elle ittirilerek kontrol) eger kasma varsa mekanigi stabil hale getirin. eger hareket rahat ise ikinci basamağı uygulayınız.

2. Proksimty sensörler (x, y, z limit sensörleri) var o sensörleri devre dışı bırakıp bire deneme yapınız. eger düzelirse sensör ve sensör kablolarını değiştirin eger düzelmedi ise üçüncü basamağa geçiniz.

3. Kontrol kutusunu içi incelenecek ve sinyal kablolarının parazitten etkilenmemesi için gerekli önlemler alınmış mı kontrol edilip düzenmesi ve toprak hattının kontrolunü yapınız. Güç kaynağını kontrol edip yeterli akımı ve voltajı sağlıyor mu kontrol edin. eger herşey uygun ise dördüncü maddeye geçiniz

4. motorların çektiği akımları kontrol ediniz eğer çekmesi gerekenden düşük bir akım çekiyorsa step motor sürücüsünde sıkıntı vardır başka bir step motor sürücüsü kullanıp deneyiniz. eğer düzelmedi ise madde 5 e geçiniz

5. en son bilgisayarı formatlayıp programı yeniden kurunuz. Eğer düzelmedi ise size kolay gelsin.

sonuçta orası teknik okul her branştan işin ehli personel var. bence çalışanlar ile halledilebilinecek bir sorun bence.

Dediklerinizi elimden geldiğince kontrol edeceğim. Edemediklerimi de anlayan birini bulup kontrol ettirmeye çalışırım. Ancak özellikle x ekseni kısmının dökme demir olmasından dolayı ağır olduğunu ve daha hafif alüminyumdan yeniden yapılmasının faydalı olacağı fikrine katılır mısınız? Ben dediklerinizi kontrol ettikten sonra bu konudaki fikrinizi de öğrenmek isterim. Okulumuzdaki bölümler pek teknik bölümler değil maalesef. İlgilendiğiniz ve verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

hocam boşta bile adım atlama yaptığından bahsetmişsiniz birde daire çizdiğinde kayma x ekseninde mi yoksa y ekseninde mi onu bir kontrol edin. sorunun hangi eksende olduğunu konusunda yardımcı olur. ilk önce yazdıklarımı kontrol ediniz. eğer sorun çıkar ise o ihtimali denerseniz iyi olur boşuna masraf etmemiş olursunuz. Aliminyum dünyanın parası oldu. Şimdiden kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri