Cnc router hakkında bir kaç soru.

farantic67

Üye
Arkadaşlar merhaba ben kendi routerimi yapmak istiyorum. 5-6 bin lira bütçe ayırıcam. Çizimlere başladım internetten bi çok kaynak araştırdım. Open cnc de gördüğüm bi tasarım üzerinden gidiceğim ama servo motor kullanmak istiyorum ve tezgah ölçüleri farklı olucak. Merak ettiğim konu programlama,bu arada daha önce bir cnc makinası kullanmadım.

Şimdi servo motor ve kontrollerini bağladığımda program benim verdiğim ölçüleri takip ederek kordinat yolluyor sanırım peki makina bunu nasıl algılıyor hangi kordinatta olduğunu nasıl anlıyor.

X ve Y ekseni için dişli sistemi düşünüyorum. Fakat çoğu projede kayış ve tekerlek kullanmışlar. Ben mil ve dişli kullanmak istiyorum. Şimdi atıyorum kayış için x kordinatında 1049 noktasına ulaşması için motor 5 saniye çalışıyor. ama benim tasarladığım sistemde mil le 10 saniye sürücek bunu program içinden ayarlayabilir miyim.

Kullancığım programı tezgahın ölçülerine göre programlayabilir miyim.

Makinenin sınırlarını (soft limits) kullanacağınız programa tanıtıyorsunuz. Diğer taraftan kesime başlamadan önce programa ham parçanın X, Y ve Z kordinatlarını ayarlıyorsunuz. Start düğmesine bastıktan sonra makine o noktada kesime başlıyor. Buna da "zeroing" deniyor.

Mach3 kullanacağınızı varsayıyorum. Gerçi diğer programlarda da var bu özellik. Eksen motorlarını kalibre edersiniz. You tube'da "mach3 motor calibration" diye arayınca zilyon tane video çıkıyor.

Makinenin sınırlarını (soft limits) kullanacağınız programa tanıtıyorsunuz. Diğer taraftan kesime başlamadan önce programa ham parçanın X, Y ve Z kordinatlarını ayarlıyorsunuz. Start düğmesine bastıktan sonra makine o noktada kesime başlıyor. Buna da "zeroing" deniyor.

Mach3 kullanacağınızı varsayıyorum. Gerçi diğer programlarda da var bu özellik. Eksen motorlarını kalibre edersiniz. You tube'da "mach3 motor calibration" diye arayınca zilyon tane video çıkıyor.

kordinatları programa encoder ile mi iletiyoruz.
Bir de kullanıcağım servo motor sürücülerini programın destekliceğini nasıl bilebilirim.

- Hayır, eksenleri istediğin noktaya götürdükten sonra programı o noktanın sıfır noktası olduğuna ikna etmen gerekiyor.
- Genelde program ve donanım aynı anda düşünülüp birbirine uyumlu elektronik alınır. Araştırman lazım.

kordinatları programa encoder ile mi iletiyoruz.
Bir de kullanıcağım servo motor sürücülerini programın destekliceğini nasıl bilebilirim.
Kontrol paneli veya bilgisayar üzerinden bir programla koordinatları giriyorsun.Senin belirlediğin sıfır noktalarına göre parçayı işlemeye başlıyor.Ama servo motorlar çok pahalı olduğu gibi servo motoru kontrol paneli veya bilgisayar a bağladığın gibi çalışmaz.Bunun için yazılım yaptırman lazım ve bu yazılım 2-3 bin tl.

Kontrol paneli veya bilgisayar üzerinden bir programla koordinatları giriyorsun.Senin belirlediğin sıfır noktalarına göre parçayı işlemeye başlıyor.Ama servo motorlar çok pahalı olduğu gibi servo motoru kontrol paneli veya bilgisayar a bağladığın gibi çalışmaz.Bunun için yazılım yaptırman lazım ve bu yazılım 2-3 bin tl.

Aslında servo tercih sebebim hassasiyet ve güç. Step motorlarda da aslında daha güçlü modeller varmış şimdi gördüm. Step motor kullanırsam bilgisayar ile motorları sürebilirim ama servo ile daha zor diyosunuz doğru mu anlamışım ?

Aslında servo tercih sebebim hassasiyet ve güç. Step motorlarda da aslında daha güçlü modeller varmış şimdi gördüm. Step motor kullanırsam bilgisayar ile motorları sürebilirim ama servo ile daha zor diyosunuz doğru mu anlamışım ?
Hayır daha kolay yaparsın ama eğer yazılımı sen yapmayacaksan daha pahalı olur

Bu arada servoların pahalı olduğu doğru. Ben olsam step motor kullanırdım.

Hmm bunu biraz araştırmam lazım. Bilgisayar ile sürücüler arasında iletişimi
N'aptın hoca! Her servo kullanan program yazdırırsa.

Mach3 uyumlu servo ve sürücüleri var. Şu konu bir fikir edinmeni sağlar: https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/mach3-ile-servo-kontrolü.69110/

çok saol iyi oldu bu ama hala aklımda soru işareti olarak konumlandırma var. program kordinatları nasıl algılıyo step adım sayısına göre mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri