Cnc router eksenlerin tesr yöne haraketi

intibah400

Üye
Merhabalar.Arkadaşlar sistemim AKZ250 kontrol kartı, sg-15a servo sürücü ve servo motorlardan uluşuyor. Sorunum daha önce düzgün çalışan sistemin şu anda mach3 programda +x ekseninde hareket ettirdiğimde x ekseni sağ tarafa -x yönüne hareket ettirdiğimde yine aynı yöne hareket ediyor. Y ekseni hiç bir şekilde hareket etmezken z ekeninde sorun bulunmuyor. Bir türlü sorunun üstesinden gelemedim.Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.Saygılar...

Kontrol kartı ve sürücüler arasındaki bağlantıları kontrol et

Motor ters ise uclarını değiş. hep aynı yön ise mach 3 te ayarlar var ordan olabilir.

Kontrol kartı ve sürücüler arasındaki bağlantıları kontrol et
Bağlantıları kontrol ettim. Her hangi bir sorun gözükmüyor.
Motor ters ise uclarını değiş. hep aynı yön ise mach 3 te ayarlar var ordan olabilir.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ayarlar konusunda bir çok şey denedim ama olmadı. Belki bu konuda daha fazla bilgi vererek yardımcı olabilirsiniz...

servo motor parametrelerinden line drive parametresini ayarlaman gerekli datasheet den bakın

Geçmiş olsun. Bilgim az olsa da akıl yürütürsek;
Sistem daha önce çalıştığı için (eğer bir değişiklik yapılmadıysa) sorunun ayarlardan olma olasılığı düşük gibi.
* AKZ250 arızalanmış olabilir.
* Bağlantı noktalarında gevşeklik (ilk bakılacak) veya kısa devre olabilir.
* İki servo sürücünün aynı anda arızalanma olasılığı düşük, elektriksel bir sorun yaşanmadıysa!
* Arıza öncesi, makinede eksenlerin data haberleşmesini etkileyebilecek ve elektriksel gürültüye yol açabilecek bir değişiklik yapılmış olabilir.

* Denemeler yapılabilir. Sorunlu eksenlerin motor çıkışları geçici olarak sağlam olan Z eksenine bağlanıp denenebilir. Çalışırsa AKZ250'nin ilgili eksen kısmı veya sürücüler arızalıdır. Çalışırsa sorunlu olabilecek sürücü de Z eksenine takılarak sürücülerin sağlam olup olmadığı kontrol edilebilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri