Cnc router ahşap işleme tavsiyesi

öncelikle hayırlı olsun yalnız bir konuda dikkat etmek lazım ürünleri kendiniz yapmanız size mali anlamda kazanç sağlayacağını düşünmüyorum.
hammadde stoğu takımlar işi öğrenme süreci vs. yide kattığımızda 9-10 kW lık adam gibi bir cnc nin yaptığını bu aletlerle 5-10 katı sürede çıkarabilirsiniz kaliteside tartışılır.
Sizin yerinizde olsam tasarımları biraz daha kapsamlı hale getirir kendime FASON kesim yapabilecek yer bulurum. Halihazırda Metalde fason çalışanlar neredeyse talaş fiyatına ahşapcılar ise yevmiye ve elektik harcamasına kadar ücrete iş yapıyorlar.

Aynen

Dışarıda mdfcilere iş yaptırmanın bir sorunu CAM meselesi. Geneli 2D CAM yaptığından, geneli bilinmedik dandik programlar ( Type 3) kullandıklarından, geneli mach3 kullanmadığından post processor uyum sorunu olduğundan CAM'i kendiniz yapamıyorsunuz.

Haliyle 3D yapacağınız işi sizin 2d'ci fason işi yapacak adam yapamıyor. DXF, DWG'den pattern işlemeye alışmış mdf ciler. Başka böyle özel iş gelince zahmeti de olduğundan bi şekilde yaparım ama zor olacağından dolayı şu fiyat derler...

Haliyle dışarıda iş yaptırmak zorlaşır.

Bir de seri işinin arasına iş sokma meselesi var.

Bu da aynen :)

Hesabı iyi yapmak lazım. 3kurusu 2 kuruşa mal ederken harcanan emeğin yalnızca 1 kuruş olduğunu geç farkederseniz fena , makas ne kadar fazlaysa o kadar tecrübe yanınızda kâr kalır

Gövde MDF (boyalı) gibi görünüyor, nedir biliyor musunuz?
Eğer MDF ise, sanırım bu konuda forumda yazılanları okumuşsunuzdur.

Makinelerin görüntüsü benzer olsa da, daha önce belirttiğim gibi makineyi oluşturan çok sayıda parça var. Bunların kalitesi, gücü, imal edilen parçaların malzeme cinsi ve işleme kalitesi, hassas birleşimi önemli. Görüntü ile değerlendirirseniz, ne yapsanız adam edemiyeceğiniz bir makineye harcama yapmış olma riski de var.

Eğer MDF ise uygun değil, mil-rulman zaten zayıf, sorunlu bir seçim (bütçe zorunluluğu), diğer parçaların ne olduğu tamamen meçhul.

Son düzenleme:
Gövde MDF (boyalı) gibi görünüyor, nedir biliyor musunuz?
Eğer MDF ise, sanırım bu konuda forumda yazılanları okumuşsunuzdur.

Makinelerin görüntüsü benzer olsa da, daha önce belirttiğim gibi makineyi oluşturan çok sayıda parça var. Bunların kalitesi, gücü, imal edilen parçaların malzeme cinsi ve işleme kalitesi, hassas birleşimi önemli. Görüntü ile değerlendirirseniz, ne yapsanız adam edemiyeceğiniz bir makineye harcama yapmış olma riski de var.

Eğer MDF ise uygun değil, mil-rulman zaten zayıf, sorunlu bir seçim (bütçe zorunluluğu), diğer parçaların ne olduğu tamamen meçhul.

Nihayetinde bir cnc router aldık . bu gün itibari ile teslim de aldık. 65*75 boyutlarında net alanı var . 1.5 kv motor vs. .
makineyi ikinci el aldık. aldığımız ikişi cnc üreticisi ve kendi kullandığı cihazı aldık. 5000 tl ye maloldu. ancak . bu makineye bu parayı vermemin en büyük sebebi , ben mdf kesimi yapıcam ve makine metal işleyecek güçte. gözümle de gördüm sorunsuz şekilde cnc parçaları üretiyor. bu nedenle nihayetinde aldık. aldığımız kişi de sağolsun iyi bir şekilde ilgilendi . gerekli programları vs. bize verdi. ancak şuanki sorunum. programları windows 7 dışında windows 10 da da kullanamamak. windows 10 usb den cnc yi tanımlamıyor . buna çözüm arıyorum. en kısa sürede makineyle ilgili detayları da sizinle paylaşacağım.

Nihayetinde bir cnc router aldık . bu gün itibari ile teslim de aldık. 65*75 boyutlarında net alanı var . 1.5 kv motor vs. .
makineyi ikinci el aldık. aldığımız ikişi cnc üreticisi ve kendi kullandığı cihazı aldık. 5000 tl ye maloldu. ancak . bu makineye bu parayı vermemin en büyük sebebi , ben mdf kesimi yapıcam ve makine metal işleyecek güçte. gözümle de gördüm sorunsuz şekilde cnc parçaları üretiyor. bu nedenle nihayetinde aldık. aldığımız kişi de sağolsun iyi bir şekilde ilgilendi . gerekli programları vs. bize verdi. ancak şuanki sorunum. programları windows 7 dışında windows 10 da da kullanamamak. windows 10 usb den cnc yi tanımlamıyor . buna çözüm arıyorum. en kısa sürede makineyle ilgili detayları da sizinle paylaşacağım.
Hayırlı olsun. Makineyi aldıktan sonra gerisi kolay.

Hayırlı olsun. Makineyi aldıktan sonra gerisi kolay.
Eyvallah çok sağolun. makineyi aldık kurduk bir iki program vs de kurduk bir iki delik açtık bakalım ... bundan sonrası azmimize bakar. neticede yapacağımız iş şimdilik 2d mdf kesimi olacak . başka şey değil .

Şu planet usb cnc controller programının windows 10 için olanını bilen var mı . daha doğrusu kurulum yapılıyor da cnc yi bağlayınca görmüyor. ama windows 7 de görüyor...

Moderatör tarafında düzenlendi:
programları windows 7 dışında windows 10 da da kullanamamak.

Mach3'ü kendi günlük kullandığınız bilgisayara yüklemeyi düşünüyorsanız;

Forumdakilerin ağırlıklı görüşü, Mach3 yüklenen bilgisayarın diğer işlerden bağımsız bir PC olması, internete bağlı olmaması.
Nedeni ise diğer yazılımların Mach3 çalışırken sorun yaratma olasılığının yüksekliği. Mach3'de arada bir bile olsa yavaşlamaya neden olması. Virüs bulaşması. Virüs koruma yazılımı yüklerseniz, virüs yazılımın yaptığı kontroller sırasında yavaşlama yapması. Hatta Windows'un kullanılmayan özelliklerinin kapatılması öneriliyor.

Bu nedenle eski, neredeyse atıl hale gelmiş 4-5 yaşında bir bilgisayar alarak sadece bu iş için kullanılmak ileride sorun yaşamanızı engelleyecektir.

8 mm 10 mm çok nadir 18 mm MDF bazen de Masif kesicem günlük 30 MT kesim yapılacak . Aşağı yukarı . Alternatif olarak lazer de düşünüyorum .
130w cam tüp lazer ile maxsimum 6mm mdf kesersiniz . aynı yerden 1 kaç defa geçerim derseniz buda mantıklı değil çünkü kestikçe odaktan uzaklaşır ve koparmaz.
Ama metal tüp olursa çok rahat keser buda fiyat anlamında çok pahalı 18mm bile tek seferde kesersiniz.

Milet çöpünü satıyor yahuu..
x16_5678660483s0.jpg

4-6-8-10-12-18 mm MDF için bıçak ve konfigürasyon tavsiyesi istiyorum arkadaşlar . Halihazırda CNC nin üzerindeki 5 mm lik metalbisleme ucu ile kesim yapıyorum ama daha uygun uçları arıyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri