Cnc konusunda bazı sorularım var yardımcı olurmusunuz?

Elinize saglik sayin KAYSERI cok guzel iscilik cikartmissiniz.

Mürekkep kullanın püskürtme ile yapın diyorsun bir de paylaşıma bak saman altından götürüyorsun piyasayı da ele geçirmişsindir ;) gençleri yanlış bilgilendirmeyelim diyorum anlaşabildik çok şükür :).

Merhaba, benim kafam karıştı. İnk jetle baskıyı alıp fotokopicide fotokopi mi çektireceğiz. Lazer yazıcımız olsa da kullanmayacağız yani.

Kağıt olarak ne kullanacağız. Herkes farklı bir kağıt söylüyor da.

Mürekkep kullanın püskürtme ile yapın diyorsun bir de paylaşıma bak saman altından götürüyorsun piyasayı da ele geçirmişsindir ;) gençleri yanlış bilgilendirmeyelim diyorum anlaşabildik çok şükür :).

Yok abi ne piyasası :p:cool::cool: :D

Merhaba, benim kafam karıştı. İnk jetle baskıyı alıp fotokopicide fotokopi mi çektireceğiz. Lazer yazıcımız olsa da kullanmayacağız yani.

Kağıt olarak ne kullanacağız. Herkes farklı bir kağıt söylüyor da.

Asetat kullanacaksın. Renkli Tonerli Fotokobi makinesi/yazıcı ile asetata çıktı alacaksın bu kadar basit :)

Önce pcb boş olarak ısıtmak lazım. 2 tur boş halde laminasyondan geçirip sonra asetatın mürekkepli kısmı pcb ye gelecek şekilde koyup kaydırmadan asetatı elimizle kaldırmadan en az 6 tur makineden geçirip kendi halinde soğumaya bırakmak. Asetat kendisi atıyor zaten

Söylediklerin şaka değil miydi? Doğrusu tonerli yazıcı mürekkep değil! KAzım Ustam burda olacaktı ki ... İnş kulakları çınlar da tez zamanda geri gelir :).

Bizde tonerli yazici olarak biliyoruz inkjet murekkebi iyi sonuc vermiyor plakete tutunmuuor diye biliyoruz.

Asetat kullanacaksın. Mürekkep püskürtmeli yazıcı ile asetata çıktı alacaksın bu kadar basit :)

Elde PCB yapmak konusunda CNC dahil denemediğim kullanmadığım yöntem kalmadı diyordum. Ama Mürekkep Püskürtmeli yazıcıyı ilk defa duydum.
Bildiğim kadarı ile 2 tip mürekkep var. Biri suya dayanıksız. Direkt baskı yapmaya çalışanlar genelde fırınlamada yapıyorlardı.

Kendi adıma Brother HL-2040 Laser yazıcı ile Aliexpress den alınma toner transfer kağıtlarını kullanıyorum. Daha önce laser etiket kağıtlarının taşıyıcı kısmının parlak, kaygan olan tarafına baskı yapıyordum. Ama kağıt ince olduğu için kayma olabiliyordu.
Kazım hoca reklamcıların kullandığı etiket kağıtlarının taşıyıcı kısmını öneriyordu. Ama bu kağıtlar normalden kalın olduğu için yeterince ısınmayabiliyor, her laser yazıcı baskı yapamıyor bu tip kağıtlara.

Laminatör olarak Mapilam 124 kullanıyorum. Modifiyesiz 200 dereceyi geçiyor.

Daha iyi yöntem Dry Film kullanmak. Dryfilm'de de özellikle ilk banyonun derişimi, sıcaklığı vs. faktörler önemli. Tekrarlanabilir ince iş için çok deneme yapmak gerekli.

CNC konusuna gelirsek, ön hazırlığı vs. bir kere yapıldıktan sonra işi bağla, bırak unut adeta. Ama işlem süreleri çok uzun olabiliyor. Ve gürültüsü çekilmiyor.
Uçlar köreliyor, kırılıyor vs. Deneme işleri için FR4 gibi epoxy PCB kullanmamak çözüm olabiliyor ama bir yere kadar.

Gayet ucuza, profesyonel PCB için zaman da varsa pcbway, seedstudio gibi siteleri kullanmak en iyisi. Delik içi kaplamalı, solder masklı, silk screenli. Ama 3-4 haftada ancak gelir. Kargo maliyetine katlanılırsa DHL, UPS vs. ile 1 hafta gibi sürelerde de geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri