cnc kontrol programı

linuxcnc diye bir program duydum linux işletim sisteminde çalışan hatta bu programı inceleyen biriyle tanıştım birkaç ay önce internette araştırsanız mutlaka işe yarayacak bilgiler bulabilirsiniz sanırım

şimdi biraz baktımda kullanışlı bi şeye benziyo ama detayları araştırmak gerek tabi
resimdeki cnc için mi :D

grbl ile devam etsin bence..

mach3-mach4 bir sistem yapacaksa öncelikle makineyi daha güzelleştirsin. güzelleştirmeden kastım daha yapılı birşey olsun.
önemli olan makinedir. yazılım veya elektroniğin üstünde sonradan oynama yapabilirsin.

:) zaten bu makine bi başlangıçtı acıkcası .ilerleyen zamanlarda eksikleri gidererek mekaniksel olarak devam edicem tabiki .ama bu arada elektronik kısmıyla ilgili doğru başlangıcı yapmak istiyorum .sonrada programlayıcı kısmını değiştirmeden başladığım programlar devam ederim .gbrl ile mach3 arasında farklar nelerdir ? mach3 de olup gbrl olmayan ?
Ben yıllarca AVR - Atmega kullandım, yanıyorum şimdi harcadığım zamana...
Arkadaşda aynı duruma düşmesin onuniçin yazdım, kolay olan güzel olamaz !
Senin dediğinde doğru, tofaşa ferrari motoru , yemez !
Ayrıca nedenkimse ethernet haberleşmeli servo sürücü alıpta bu kart/program hengamesinden kurtulmuyor. Bu da ayrı bir muamma... İşlerimiz hep şişirmece....
bu step ve servo motor olayıda nedir tam olarak ? yani belli bi güçten sonra servoyamı geçmek gerekiyor .örneğin 3 kw lık step yokda servo mu var .yada hasssaslık farkı mı ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu step ve servo motor olayıda nedir tam olarak ? yani belli bi güçten sonra servoyamı geçmek gerekiyor .örneğin 3 kw lık step yokda servo mu var .yada hasssaslık farkı mı ?
Hassasiyet ve Hız farkı. Stepte hız arttıkça güç düşer. Servoda 1 devirde de aynı torku alırsın 6000 devirde de

ARM CORTEX M4F kullan arkadaşım !
Arduino due ne Allah aşkına ?
İki sene sonra SAM amca yetmeyecek ona ! Enkoder uygulaması yaptınız mı hiç arduinoda ?
Yarın öbürgün closed loop yapmak isterse ne diyecez arkadaşa "Düve ile bu iş olmaz !" ?
Düve de M3 zaten.

nodemcu'daki 160mhz filandı. Yetmez mi?

nodemcu'daki 160mhz filandı. Yetmez mi?
Cortex m4f 186/160mhz !

Ben "hesap + test yapmadan hiçbir şeye karar vermeyin" derim.
Ethernetten uarta çeviren dönüştürücü yapıp 50 mikrosaniyede paket gönderibildikten sonra ne yapacaksın kontrol kartını yada programı (20 kHz çözünürlük yetmez mi)?

Aracınızda neden motoru kontrol eden bir bilgisayar yok ? Çünkü araçlar minimum bağımlılıklarla çalışmalı ki maksimum performansı alın.

LinuxCNC, arduino maddi açıdan size hiçbir şey kazandırmaz. Ha işin temelini öğretir mi evet hemde "babalar gibi".

Fakat iş janjanlı hale gelince ne step motorlar, ne kontrol kartları, ne de yazılımlar işinizi görmez !

Çünkü karşınızda kocaman bir pano göreceksiniz ve üzerinde şu yazılı olacak:
"Wellcome to REAL TIME WORLD !"

Son düzenleme:
Ben yıllarca AVR - Atmega kullandım, yanıyorum şimdi harcadığım zamana...
Arkadaşda aynı duruma düşmesin onuniçin yazdım, kolay olan güzel olamaz !
Senin dediğinde doğru, tofaşa ferrari motoru , yemez !
Ayrıca nedenkimse ethernet haberleşmeli servo sürücü alıpta bu kart/program hengamesinden kurtulmuyor. Bu da ayrı bir muamma... İşlerimiz hep şişirmece....
Seagate.. Bulunduğumuz yer itibari ile modbus veya ethernet haberleşmeli arayüz kartları 650€ dan buda 2 eksenle başlamakta.. Burda kullanılan yöntemler temel denebilecek durumda.. Daha forumda düzgün pano toplanmıyo ne bilim emi filitre diyosun adam sana bizim sigarada zaten filitre var diyo..
Gelde ethernet ile haberleştir veriyi yolla..
Birde piyasada ethernet haberleşmeli ürünler özellikle servoda 3 5 marka ile iyi hizmet verildiği için yürümekte.. İnan onlardada 0.75kw servo için 1100€lardan başlıyo..
İş hem maddiyat hemde arz talep doğrultusunda ilerlemekte.. Ve kurların yükseldiği bu günlerde bu işler dahada zor olmakta..sadece hobi için değil sanayidede böyle...

Çin malı CNC kontrol üniteleri var çok daha uygun fiyata servo motor ve step motor da kullanabiliyorsunuz bu kontrol üniteleri ile ama eğer ki CNC yapacaksanız step motoru ben tavsiye etmem en ucuz servo motor step motordan çok daha iyidir.@KAYSERİ yani Faruk arkadaşımız da step le servo arasındaki farkı çok güzel açıklamış.

öncelikle herkeze vermiş olduğu cevaplardan ötürü teşekkür ederim . eminim hepsinin tecrübe dahilinde artı yönleri vardır . fakat konuyu ilk acarkenki sorumun yanıtını alamadığımı düşünüyorum :) şu anda bu bahsedilenler hepsi üst seviye bilgiler gördüğüm kadarıyla saygıda duyuyorum .fakat şu an benim olduğum konu için fazla sanırım . en azından şimdilik .benim temel sorunum gbrl programıyla şu an için istediklerimi yapıyorum fakat kısa bi zaman sonra yetmez endişesindeyim . bu sebepten ötürü bazı üstadlarımızın söylediği linux cnc veya tinyg2 mi tercih edilmeli yolun başındayken . yada başka bunlara eklenebilincek bi program varmı ? veyahut linux cnc vs tinyg2 vs mach3 dersek artıları eksileri hangisi tercih edilmeli ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri