cnc kontrol programı

olceyy

Üye
herkeze merabalar . cnc kontrol kartları ile ilgili konuları araştırıken epey çeşit yoruma denk geldim . öncelikle şunu belirtmeliyim profesyonel anlamda cnc vs ile ilgilenen biri değilim .çalışmış olduğum iş yerinde pcb kazımak için amatörce bi 3 eksenli cnc yaptım . profesyonel anlamda epey eksiği var ama yaptığım denemeler sonucunda benim işimi görüyor şu anlık . tabiki mekaniksel kısımlar tecrübe dahilinde zamanla iyileştirilebilir . benim size sormak istediğim şey ise yazılımın kontrol kartı . şu anda gbrl kontrol ile bunu sağlamaktayım .sürücü olarak TB6560 arduino nano ile kontrol sistemini gercekleştirmekteyim . kafamdaki soru işareti ise bu araştırmalarım esnasında msch3 ile tanıştım .cok daha profesyonel bişi anladığım kadarıyla . ama bu profesyonelliğin bi takım eksileride yanında gelmekte . kendi sürücü kartı paralel port olması gerci usb olanında var fiyatı yüksek ve en önemliside mach3 programının lisanslı olması .bu eksileri topladığımız zaman en azından benim için citti bi rakam ortaya cıkmakta . şu anki bilgi eksikliğimde gbrl kontrol programı işimi görüyor ama kısa bi zaman sonra bişiler öğrendikce bu programın yetmemesinden korkuyorum .bu sebepten ötürüde daha yolun başındayken hiç zaman kaybetmeyip mach3 veya mach4 ile dişimi sıkıp devam etmelimiyim .yada başka bu ayarda free bi program varmı ?

pXbQma.jpg

linuxcnc diye bir program duydum linux işletim sisteminde çalışan hatta bu programı inceleyen biriyle tanıştım birkaç ay önce internette araştırsanız mutlaka işe yarayacak bilgiler bulabilirsiniz sanırım

http://chilipeppr.com

Bunu arduino due ile denemenizi tavsiye ederim.
Mach3 un hicbir zaman yapamayacağı numaraları var ve prg. bedava arduino due 3 para.

Not: arduino due de tinyg2 kullanacaksınız

ARM CORTEX M4F kullan arkadaşım !
Arduino due ne Allah aşkına ?
İki sene sonra SAM amca yetmeyecek ona ! Enkoder uygulaması yaptınız mı hiç arduinoda ?
Yarın öbürgün closed loop yapmak isterse ne diyecez arkadaşa "Düve ile bu iş olmaz !" ?

İki sene sonra SAM amca yetmeyecek ona ! Enkoder uygulaması yaptınız mı hiç arduinoda ?
Yarın öbürgün closed loop yapmak isterse ne diyecez arkadaşa "Düve ile bu iş olmaz !" ?
resimdeki cnc için mi :D

grbl ile devam etsin bence..

mach3-mach4 bir sistem yapacaksa öncelikle makineyi daha güzelleştirsin. güzelleştirmeden kastım daha yapılı birşey olsun.
önemli olan makinedir. yazılım veya elektroniğin üstünde sonradan oynama yapabilirsin.

resimdeki cnc için mi :D

grbl ile devam etsin bence..

mach3-mach4 bir sistem yapacaksa öncelikle makineyi daha güzelleştirsin. güzelleştirmeden kastım daha yapılı birşey olsun.
önemli olan makinedir. yazılım veya elektroniğin üstünde sonradan oynama yapabilirsin.
Ben yıllarca AVR - Atmega kullandım, yanıyorum şimdi harcadığım zamana...
Arkadaşda aynı duruma düşmesin onuniçin yazdım, kolay olan güzel olamaz !
Senin dediğinde doğru, tofaşa ferrari motoru , yemez !
Ayrıca nedenkimse ethernet haberleşmeli servo sürücü alıpta bu kart/program hengamesinden kurtulmuyor. Bu da ayrı bir muamma... İşlerimiz hep şişirmece....

Ben yıllarca AVR - Atmega kullandım, yanıyorum şimdi harcadığım zamana...
Arkadaşda aynı duruma düşmesin onuniçin yazdım, kolay olan güzel olamaz !
Senin dediğinde doğru, tofaşa ferrari motoru , yemez !
Ayrıca nedenkimse ethernet haberleşmeli servo sürücü alıpta bu kart/program hengamesinden kurtulmuyor. Bu da ayrı bir muamma... İşlerimiz hep şişirmece....

O yavrulara hobicilerin gücü yeter mi ?

ARM CORTEX M4F tam olarak nedir ? kendi programlayıcısı ve sürücü kartlarının olduğu bi sistemmi .öyleyse programlayıcı programının fiyatı vs genel bi bilgi alabilirmiyim ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri