CNC Kontrol üniteleri hakkında?

bSercan

Üye
Arkadaş günümüzde CNC makinaların kontrol panelleri bizim bildigimiz PLC'sistemlerindenmi oluşmaktadır yoksa, bir tür özel bilgisayarmı içermektedir. Yani o ekran görünümleri (örmnegihn Mitsubishi M70 / Fanuc) Bir PLC midir? Yoksa bir tür bilgisayar üzerine programlanmış bir işletim sistemimidir?

Arkadaş günümüzde CNC makinaların kontrol panelleri bizim bildigimiz PLC'sistemlerindenmi oluşmaktadır yoksa, bir tür özel bilgisayarmı içermektedir. Yani o ekran görünümleri (örmnegihn Mitsubishi M70 / Fanuc) Bir PLC midir? Yoksa bir tür bilgisayar üzerine programlanmış bir işletim sistemimidir?

Dedigini dogru anladiysam pcden bagimsiz ve ekranli cncleri soruyosun icerilerinde pc bulunuyor ana kart hard disk dvd okuyucu yada disket olabilir klavye ve dokunmatik ekran olabilir windows un xx serisi ve linux olabiliyormus ben bir defasinda windows nt gormustum burda sorup ogrenmistim bunlari

A10 cihazımdan gönderildi

Teşekkürler arakdaşlar

Arkadaşlar ben CNC makinaların kontrol üniteleri üzerinde bulunan programları kendim programlamak istiyorum bu konuda nerden başlamam lazım.. Yani demek istediğim, kontrol ünitesi üzerinde çalışan ve G kodlarını derleyerek makinaya hareket veren o sistemi kendim yazmak istiyorum çünkü CNC makinasına kendime özel bazı specific özellikler koymak ve bir CNC ürettigimde kontrol ünitesindeki menülerin yani kullanıcı arayüzünün kendime ait olmasını istedigimden böyle yapmak istiyorum.... işin yazılım kısmıyla daha derinden ilgilenmek istiyorum bunun için nerden başlamalıyım nasıl olecek bu işler :)

Hususi özel specific şeyler yazabilecek birinin burada bu şekilde soracağını zan etmiyorum.
Ama yinede çıkmadık canda umut vardır.
Atarsın bir taş kafamıza inş.

Buralarda ve üst başlık Arcsoft Mach3 başlığında biraz dolaş .
Ufkunun açılacağına eminim.

Arkadaşlar ben CNC makinaların kontrol üniteleri üzerinde bulunan programları kendim programlamak istiyorum bu konuda nerden başlamam lazım.. Yani demek istediğim, kontrol ünitesi üzerinde çalışan ve G kodlarını derleyerek makinaya hareket veren o sistemi kendim yazmak istiyorum çünkü CNC makinasına kendime özel bazı specific özellikler koymak ve bir CNC ürettigimde kontrol ünitesindeki menülerin yani kullanıcı arayüzünün kendime ait olmasını istedigimden böyle yapmak istiyorum.... işin yazılım kısmıyla daha derinden ilgilenmek istiyorum bunun için nerden başlamalıyım nasıl olecek bu işler :)

İlk işin ufak bir kod yazarak herhangi bir I/O portundan (LPT,USB,Ethernet vs...) sürücülere sinyal göndermeyi dene. Daha sonra herhangi bir G-kode verdiğinde hangi motorun hangi yönde ne kadar gitmesi gerektiğini hesaplayıp motorlara o kadar gitmesi içn gereken kodları gönderebilmelisin. Bu kısımları halledersen diğerleri arkadan gelir.

Kolay gelsin...

Hususi özel specific şeyler yazabilecek birinin burada bu şekilde soracağını zan etmiyorum.
Ama yinede çıkmadık canda umut vardır.
Atarsın bir taş kafamıza inş.

Buralarda ve üst başlık Arcsoft Mach3 başlığında biraz dolaş .
Ufkunun açılacağına eminim.

Aslında benim demek istedim G-Kod'lar CAM programları tarafından üretilen standart bir CNC dilidir, birde bu G Kod'larını okuyup(derleyip) servo motorla hareket veren derleyiciler mevcut ÖR: sizinde dediginiz gibi Mach3 vs. vs. Ben aslında bu derleyiciyi soruyorum kontrol panelinede kendi olşturdugum arayüzene entegre edebilecegim bir derleyici varmı ben sadece kontrol ünitesinde kendi kullanıcı arayüzümü oluşturmak istiyorum... (menüler, vs. vs.)

İkinci Nesil Otomasyon CAN serisi G, M kodları ve ekran arayüzü değiştirilebilir bir kontrol ünitesidir...
Yerli üretimdir...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri