hikmet bey
verdiğiniz cevaplar işime yaradı
bisorumdaha olacak
kesim yaparken kare şekil kesdiğimizi düşünelim köşe dönüşlerde kafanın yukarı kalkmasını nasıl ayarlıyoruz ve açısal dönüşü mach 3 e nasıl tanımlıyoruz, x ve y eksenlerinde olduğu gibi (set steps per ünit) bölümünden mi ayarlıyoruz, normalde kaç mm gittiğini soruyor bizde kumpasla ölçüp kaç mm gittiğini yazıyoruz mach3 kendi hesabını yapıyor. açılı dönen (A) ekseni içinde aynı şey geçerlimi..
saygılar..

hikmet bey
verdiğiniz cevaplar işime yaradı
bisorumdaha olacak
kesim yaparken kare şekil kesdiğimizi düşünelim köşe dönüşlerde kafanın yukarı kalkmasını nasıl ayarlıyoruz ve açısal dönüşü mach 3 e nasıl tanımlıyoruz, x ve y eksenlerinde olduğu gibi (set steps per ünit) bölümünden mi ayarlıyoruz, normalde kaç mm gittiğini soruyor bizde kumpasla ölçüp kaç mm gittiğini yazıyoruz mach3 kendi hesabını yapıyor. açılı dönen (A) ekseni içinde aynı şey geçerlimi..
saygılar..

Kafanın yukarı kalkma miktarı tangential control bulunan ekranda Lift Z değerini kaç mm yukarı kalkmasını istiyorsanız o değeri giriyorsunuz, A ekseni içinde yine aynı step per ayarından yapıyoruz A ekseni 360 ta 1 tur dönecek şekilde.

Son düzenleme:
Yeni bir sorum olacak.
mach3 programindan rs232 yoluyla bilgi alabilirmiyiz. Makinanin konumunu dro vs modbus protokolu ile rs485 kendi kartlari ile haberlesiyo. Veya tcp ile eternet yoluyla haberlesiyo. Ama rs232 olarak haberlese bili yormu ayarlari nasil olmali.

Aslinda isin özü şu..
elimdeki plc rs232ve rs485 haberlesmeye acik ancak mach3 programi rs485 ,,,
Ve pc de rs232 portu ve lpt portu var ...
asil soru su.
pc tarafina rs232 den rs485e donusturucumu alayim..
yoksa direk rs232 ile baglanilabilirmi..

Aslinda isin özü şu..
elimdeki plc rs232ve rs485 haberlesmeye acik ancak mach3 programi rs485 ,,,
Ve pc de rs232 portu ve lpt portu var ...
asil soru su.
pc tarafina rs232 den rs485e donusturucumu alayim..
yoksa direk rs232 ile baglanilabilirmi..

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevap verebilirler, makinacı olduğum için bu konular bana biraz yabancı. Bu arada cam kesme demiştiniz, yapılan iş ile ilgili bir video görmek isteriz.

Mach3 ile modbus iletişim vs. zor. En ilkel şekilde yapmalısınız bu işi. Bunun içinde ek LPT portu kullanın bence.

cevdet bey cevabınız için teşekkürler,
ben zaqten cnc nin pulse vs sinyallerini lpt den yolluyorum benim amacım modbusdan veri alıp başka bir şey kontrol etmekti... ki zaten biraz araştırınca çözüme ulaştım.

cevdet bey cevabınız için teşekkürler,
ben zaqten cnc nin pulse vs sinyallerini lpt den yolluyorum benim amacım modbusdan veri alıp başka bir şey kontrol etmekti... ki zaten biraz araştırınca çözüme ulaştım.
Çözümü paylaşırsanız forumda amacına ulaşmış olur :) :)

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi Forumu mobile app

çözüm şu
pc tarafında 485 aramaya gerekyok...
pc com bağlantısındaki pin uçları 2 ve 3 nolu pinleri kullanıyaruz, plc tarafınıda 485 +ve - olarak bağlıyoruz,
mach3 modbus ayarlarını yapıyoruz braine editörden butun dro ları vs yönlendirebiliyoruz..
ancak ben bi noktada takıldım; mach3 den gönderdiğim değeri plc de dubleword olarak göremiyorum.
plc nin sadece mw adresine ulaşabiliyorum. dubleword adreslerine ulaşamıyorum.
mach3 den 9999999 değerinde bir değer gönderdiğimde plc de bu değeri göremiyorum çünki plc nin mw0 adresi sadece 65535 değerini alabiliyo.. ben 99999999 gibi bir değer göndermek istiyorum , plc nin holdinrecıster adresine adresine ulaşmayı nasıl başarabilirim, not plc enda yeni adıyla gmt, ve lsmasterk120s

saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri