CNC iş bitiminde eksen sıfırlama

DoremiFa

Üye
Arkadaşlar CNC ile bir logo işliyorum iş bitiminde X ekseninde 85mm hareket edip aynı işlemi tekrar yaptırmak istiyorum. bu İşlemi nasıl yaptırabilirim..
Yani iş bitince x ekseninde 85mm gittikten sonra X=0 yapmam gerekiyor.. X eksenini sıfıra set ettirme kodu var mı?

CNC ye müdahale etmeden G-code u alt alta 10 defa yapıştırıp 10 tane logo yapmak istiyorum

En basit şekilde şöyle yaparsın. X ekseni 85 mm sağa gidip oradan 2. 3. 4. logoya başlayacak olsun.

İlk logoyu işledi geldi X, Y sıfır noktasında ve Z güvenli yükseklikte durdu diyelim. Ekranda X 0 Y 0 Z 10 yazıyor. X eksenine -85 yazıp enter yaptıktan sonra cycle start dersen x ekseni 85 mm sağa kayar sonra başlar parçayı işlemeye.

Yok daha profesyonel olsun ben hiç elimi sürmeden 4 5 parçayı kendi kendine işlesin dersen G54 G55 leri kullanmalısın. Bunun içinde önce G53 yani home switch kullanıyor olmalısın

Hiç elimi surmeden yapmak istiyorum.
Cnc bulunduğu noktayi sifirlama kodu yok o zaman.
Homeswitch kablolarini baglamistim ama üşengeçlikten ne switchi satin aldim nede takmaya yeltendim.
Eger bu isi kodlarla yapilmiyorsa cad cam programında 10 adet şeklinde gcode almaktan başka çarem kalmayacak.
Ilgin icin tesekkurler

Hiç elimi surmeden yapmak istiyorum.
Cnc bulunduğu noktayi sifirlama kodu yok o zaman.
Homeswitch kablolarini baglamistim ama üşengeçlikten ne switchi satin aldim nede takmaya yeltendim.
Eger bu isi kodlarla yapilmiyorsa cad cam programında 10 adet şeklinde gcode almaktan başka çarem kalmayacak.
Ilgin icin tesekkurler
Parçaların y ekseninde ki yeri aynı ise basit bir macro ile çözülebilir.
Basitçe anlatayım mxxx diye bir macro oluşturulur.
Bir droya x ekseninde ne kadar gideceği başka bir droya kaç kez işlemin yapılacağı girerek işlem çözülebilir. X değer drosu kadar gönderip x eksenini sıfırlayıp gcode tekrar drosu kadar baştan başlatılabilir. Biraz macro biliyorsanız yapması çok kolay bir sistem birazda ekran düzenlemesi tabi (değer girişleri macro içinden küçük pencerelere giriş ile de halledilebilir.)

Son düzenleme:
Parçaların y ekseninde ki yeri aynı ise basit bir macro ile çözülebilir.
Basitçe anlatayım mxxx diye bir macro oluşturulur.
Bir droya x ekseninde ne kadar gideceği başka bir droya kaç kez işlemin yapılacağı girerek işlem çözülebilir. X değer drosu kadar gönderip x eksenini sıfırlayıp gcode tekrar drosu kadar baştan başlatılabilir. Biraz macro biliyorsanız yapması çok kolay bir sistem birazda ekran düzenlemesi tabi (değer girişleri macro içinden küçük pencerelere giriş ile de halledilebilir.)
Macro konusunda sıfır bilgiye sahibim. Parcayi 10 defa kopyalayip gcode alarak cozdum..ama basit bir kare kesimi icin 10 tekrarli macro örneği verirseniz memnun olur birsey ogrenmis olurum. Tesekkurler

Macro konusunda sıfır bilgiye sahibim. Parcayi 10 defa kopyalayip gcode alarak cozdum..ama basit bir kare kesimi icin 10 tekrarli macro örneği verirseniz memnun olur birsey ogrenmis olurum. Tesekkurler

İlkinden sonraki kopyalar x+85 yazarak mı yapıldı?

@Yusuf SEYLAN macrosu iş görecektir.
Videosu varsa daha pratik olur

Örnek macro yazabilirse bende memnun olurum.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri