Cnc hakkinda bilgi talebi

Selamun aleyküm.

Arkadaslar hepinize iyi gunler dilerim. Forumda yeniyim, hemde cok yeni. 2-3 haftadir cnc ile ilgili arastirmalar yapiyorum. İs yerinde kullanmak uzere bir cnc ye ihtiyacimiz var. Fakat hobi amacli degil, is yapmak amacli. İsleme boyutlari 4000x2000x250 dusunuyoruz. Bu kadar buyuk olmasinin sebebi ise 1 tabaka mdf yi islemek istememiz. Bu forumla beraber bu tip cnc yapan firmalar ile de gorustum.

Simdi forumu dikkatlice okudum. Mutlaka gozden kacanlar vardir. Hele benim gibi bir acemi terimleri de sonradan ogreniyorsa. burada bana bundan gerekiyor deyipte geri cekilenlere nasil firca atildiginida :) gordugum icin bir arastirma yapipta konuyu aciyorum.

Bu arada belirteyim ki ne mekanik nede elektronik bilgim yok. Burada yazdiklarinizi ancak ancak anlayabiliyorum. Yani terimlerin neler ifade ettigini.

Tekrar yaza yim . İstedigimiz urun isyerimizde uzun saatler calisacak bir urun. İsleyecegimiz malzemeler ahsap mdf pleksi dakota nadiren aluminyum. Bilgin34 adli arkadasin yaptigi urun cok ideal benim icin. O kadar butce de ayirabilirim. kullanmak istedigim malzemeleri yazayim fakat, bu buyuklukte bir makinada yeterli mi yetersizmi bilmedigim icin sizin onerilerinizi bekliyorum.

Selamun aleyküm.

Arkadaslar hepinize iyi gunler dilerim. Forumda yeniyim, hemde cok yeni. 2-3 haftadir cnc ile ilgili arastirmalar yapiyorum. İs yerinde kullanmak uzere bir cnc ye ihtiyacimiz var. Fakat hobi amacli degil, is yapmak amacli. İsleme boyutlari 4000x2000x250 dusunuyoruz. Bu kadar buyuk olmasinin sebebi ise 1 tabaka mdf yi islemek istememiz. Bu forumla beraber bu tip cnc yapan firmalar ile de gorustum.

Simdi forumu dikkatlice okudum. Mutlaka gozden kacanlar vardir. Hele benim gibi bir acemi terimleri de sonradan ogreniyorsa. burada bana bundan gerekiyor deyipte geri cekilenlere nasil firca atildiginida :) gordugum icin bir arastirma yapipta konuyu aciyorum.

Bu arada belirteyim ki ne mekanik nede elektronik bilgim yok. Burada yazdiklarinizi ancak ancak anlayabiliyorum. Yani terimlerin neler ifade ettigini.

Tekrar yaza yim . İstedigimiz urun isyerimizde uzun saatler calisacak bir urun. İsleyecegimiz malzemeler ahsap mdf pleksi dakota nadiren aluminyum. Bilgin34 adli arkadasin yaptigi urun cok ideal benim icin. O kadar butce de ayirabilirim. kullanmak istedigim malzemeleri yazayim fakat, bu buyuklukte bir makinada yeterli mi yetersizmi bilmedigim icin sizin onerilerinizi bekliyorum.

makina yapmak,üretmek, imalatını yaptığın makina da işleme hatasız işleme yapabildiğini görmek çok çok güzel bir duygudur. ama bunun maddi yönden sıkıntıları olacaktır. kullanılan malzemeler mutlaka kaliteli olmalıdır.

aklıma geleni rastgele yazıyorum.

1--- tabak mdf işlenecekse işleme alana 215*370 cm olmalıdır. z eksende yükseklik 15-20 cm idealdir.
2--- bu ölçüde bir makina için sigma profilden ziyade metal şase olması çok daha iyidir.
3--- makinanın eksenleri mutlaka borvek ile taşlanmalıdır.
4--- step kullanılmamalıdır.
5--- y ekseninde 2 adet servo kullanılmalıdır.
6--- vidalı mil tavsiye etmem. mümkünse helis kremayer dişli kullanın.
7--- spindle motorda hsd takın. arkanıza bakmayın.
8--- muhtemelen mach3 kullanılacaktır. usb ya da ethernet kontrollü kontrol kartı kullanın.
9--- topraklamaya önem verin.
10-- seri iş yapacaksanız otomatik yağlama sisteminiz mutlaka olmalı ekstra 500-1000 tl arası maliyeti olur ama makinanızın ömrü uzar.

üretip satmak ise amacınız malzemeden kaçmayın. 3 kuruş fazla olsun farkını görürsünüz. ama makina yapıp kullanacağım diyorsanız piyasada bir sürü makina var. alıp geçin birini.

çizim programına gelirsek artcam ile başlayacaksınız. bir süre sonra artcam yetmeyecek. mevcut makinanınla c eksen işleme yapmak isteyeceksiniz. alphacam yazılımını öneririm bu nokta da. artcamın lisansı 200 usd civarı temel versiyonu, alphacam da ise tam olarak fiyatını bilmiyorum ama 5000-10000 usd arası.

biraz olumsuz gibi konuştum ama benzer bir süreç geçirdim.
geçen sene makina imalatı ve fason kesime başladık. önce ilk makinamızı yaptık. yapmışken büyüğü olsun dedik. 210 x 366 lık bir makina yaptık. mobilya ve reklam sektörüne hizmet vermeye başladık.tahminen 300-400 tabaka mdf işlemişdir. bir o kadarda plexi-kompozit dekota. çok şükür alnımızın akıyla çıktın işin içinden.

şu an reklam ve mobilya sektörü için makinalar üretiyoruz.
servo motorlu
helis kremayer dişli.
7 kw lık spindle motorları
mach3 usb kontrollü
artcam ve mach3 lisansları
150*320 işleme alanı için
30 000 TL + K.D.V fiyat veriyoruz.
215*370 için 40 000 + K.D.V
2 yıl garanti veriyoruz.

iş yapacaksanız makina yapmayla uğraşmayın. hayırlı işler :)

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Makina alip uretim daha hizli ve akillicadir. Ancak durumlar buna elvermiyor. Simdi sorularim
1 neden vidali mil degilde kramyer disli. Forumdaki arkadaslar hassasiyet ve uzun omurlu oldugu icin ozellikle vidali mili kullanilmasini tavsiye ediyorlar.
Kramyer dislide asinma ve capaktan ve tozdan dolayi ancak maliyeti dusurmek icin kullanilmasi gerektiginde hem fikirler.
2 metal sase demissiniz, yine forumdki bazi arkadaslar sigma profilde rezonans in olmadigini, dolayisiyla eksen motorlarinin hareketlerini etkilemediginden bahsedildigini okumustum.
3 step motorlarda artik yeni nesil step suruculerle tork kontrolu yapilabildiginden servo motorlar kadar hizli ve verimli calistigini baska bir yazi dizisinde okumustum.
4 spindle de hertz in kalite oldugu ve sorun cikartmadan uzun sure kullanilabilecegini okumustum.

Netice i kelam. Malzemeleri tam olarak tamamlamamissiniz. Suruculerin ve motorlarin marka modeli, eksen kontrol karti modele, mil mi kizakmi kullanmam gerektigi. Hepsi cevapsiz :) . Birde yardimci olmak yerine makinanizi pazarlama girisiminiz.

Yardimci olacak ve oneri sunacak arkadaslara tesekkur ederim. Ancak pazarlamacilar zahmet gosterip degerli vakitlerini harcamasinlar

amacım aslında makina pazarlamak değil. fiyatların ne denli düşük olduğunu göstermek içindi. neden bu kadar kaliteli malzemeleri bu fiyata yapıyorsunuz derseniz, başladık bi kere :)
vidalı mil 4 metrelik bir mesafede salınım yapacaktır. bunu çözmek için döner somun gövdesi kullanmanız gerekecek. vidalı mili ve somunu kaliteli bir marka kullanmanız lazım. piyasanın en düşüğü ve kalitelisi olarak hiwin ve staff var.
hassasiyet için lineer ray kullanmanız lazım.
helisel dişli konusuna gelince profil taşlamalı bir kremayer dişli kullanınca aşınma en aza inecektir.(bkz. italyan-alman cnc üreticileri)
metresi 20 lira ile metresi 45 euro dişli arasında dünyalar kadar fark var. tabi malzeme kalitesi bir yana kremayer dişli ve pinyonların birbiri ile ne kadar düzgün çalıştığı da önemli. hafif bir yan basma olsa dişli aşınacaktır.deliksiz alıpta kollu matkapda montaj delikleri açılırsa ne kadar düzgün olur bilemem
eksen kontrolü için mach3 200 khz usb kontrol kartı kullanırsanız herhangi bir kayma bilgisayar kilitlenmesi söz konusu olmayacaktır.
kullandığımız ürünler
delta nın asda b2 serisi servo motor
gambini marka helisel dişli
hiwin düşük boşluklu ağır seri arabalar
25 lik lineer raylar
liming düşük boşluklu redüktör
z eksen vidalı millerde sonlandırma rulmanları BK17 VE BK17

derdim makina satmak değil. çok şükür üretip satıyoruz ama forum ortamında değil. KONTROLKALEMI forumunu bilgi alışverişi için kullanıyorum. herhangi bir yardımım dokunduysa ne mutlu bana.

YARDIM İSTERSENİZ SEVE SEVE ELİMDEN GELENİ YAPARIM.

Amatör CNC ler ile Profesyonel CNC ler arasında çok fark vardır.
Eğer kendi işiniz için haftada 1-2 kere bişeyler kesebilecek bir makina yapacaksanız, ucuz olsun derseniz o ayrı olur.
Yok CNC kesim yaparak piyasaya iş yapacağız diyorsanız o ayrıdır. Eğer piyasaya iş yapacaksanız sağlam düzenli çalışabilir bir makinanızın olması lazım. Yoksa müşterilerinize verdiğiniz sözü tutamazsınız.

Eğer piyasaya plaka MDF işleyecekseniz;
Sigma profil falan olmaz (30 mm 2.10x2.80 mdf tablaya atılırken bir kere görseniz ne demek istediğimi anlarsınız.),
HSD dışında spindle olmaz,
4 metre Y ekseni için Vidalı mil olmaz,
Otomatik yağlamasız makina olmaz,
Step motor olmaz,
Ucuz Servo olmaz.

Cevabiniz icin tesekkur ederim.

Evet piyasaya mdf islemeyi dusunuyoruz.
Kaclik profilden sase yapmaliyiz.
Hizli olmasi icin X ve Z ekseninde kaclik vidali mil kullanmaliyiz.
Her eksende kaclik servo motor kullanmaliyiz.
Motorlarin markasi onemli mi.
Spindle kaclik olsa yeterlidir.
Aklima geldikce sorulari yazacagim. Bu kadar acemice sorular soruyorum. Bilgimi anlayin. İyi bir arastirma ile uzun sure hatasiz kullanabilecegim bir makine edinmeliyim. Makineyi aldiktan yada yaptiktan sonra keske sunun yerine bunu kullansaydim demek hem zaman hemde para kaybina sebep olur. Onerilerinizin devamini bekliyorum.

Evet arkadaslar yap(ama)maktan vazgecmis bulunuyorum. Hevesimi kiran :) arkadaslara da tesekkur ederim.
Neyse ki daha baslamadan bitmesi iyi oldu. Yoksa istanbul beni yutamasin edasiyla kiz kulesine bakip cigarasini icen, 2. hatfasinda koyune donerken zaten cok kalabalik, ben sıkılırım` tribine giren adami oynayacaktim. Saka bir yana arkadaslara tesekur ederim. Yuru kocum yaparsin sen edasiyla yaklassalardi bende bi gazla baslardim.
En iyisi mi amator bir makine edineyim . Şööyle kenarda kosede kullanilmayan, atıl vaziyette . Hem ne konustugunuzdan da anlamis olurum. İleride Allah Kerim.

Kullanmadiklari Amator makinasi olanlar cvplarinizi bekliyorum. Ucret karsiligi tabii :))

Deli filan yazmışsın ama baya baya akıllısın işte.

Amatör işlerle dandik şeylerle deneylerle oyalanma.
Öğrenmeyi boş ver bildiğini de şaşırtır .

Servis verebilecek 3-5 sene sonra aradığında bulabileceğin bir yer bul.
Borç harç kır dök al.
Olmadı uygun devlet destekleri var.
Tıkır tıkır çalışsın zamanında işini görsün paraları destele...
Çalışan tezgah kendini öder , korkma.

Servis önemlidir !!!

İyi de sayin abim, o makineler bayaa para. Cesaretimiz var tamam da, deli de degiliz :) karsiligi olmayan borca girmem prensibimdir.

İkinci el makineleri arastiriyorum simdi. Piyasada agashi japon mali diye satilan makineler var. ayni vatandas ihtiyac fazlasi diye bircok farkli sitede farkli urunler satkyor. Makine hakkaten japon malimidir yoksa meydin çayna midir. Servisi varmidir batik firmamidir bilmiyorum. Burda bilen kullanan varsa bi el atsin be. makine bu.
CNC Router (Ahşap için) CNC Router Agashi Satılık CNC Router 3 Eksen 1500x1000x180mm.

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri