CNC Freze Tasarlıyorum Spindle ile ilgili bir sorum var

jrfelae

Üye
Merhabalar ustalarım öncelikle iyi forumlar.
Yeni bir cnc tasarlıyorum tablası 500x250 mm ölçülerinde ufak masaüstü olacak şekilde. Fakat bu freze (dik işleme) 1040 çelik vb işlesin istiyorum. Bunun İçin spindle motor ve sürücüsü biraz pahalı geldi. Sizce bunun yerine elektrik motoruna kayış kasnaklı bir sistem tasarlasam daha ucuza gelir mi veya ucuza spindle motoru bulabileceğim bir yer var mı ?

Bu konuda spindle seçiminden önce şu videoyu bir izlemenizi tavsiye ederim.Özellikle 5. Dakikadan sonrasını (spindle için 8. dakika)

Bu konuda spindle seçiminden önce şu videoyu bir izlemenizi tavsiye ederim.Özellikle 5. Dakikadan sonrasını (spindle için 8. dakika)

Gerçekten çok faydalı bir video hocam. Benimki daha minimalist aslında 0.25 vb pasolarla uzun sayılabilecek sürelerde olmalı prototip üretimi gibi düşünebiliriz. Video içinse tekrar teşekkür ederim.

Gerçekten çok faydalı bir video hocam. Benimki daha minimalist aslında 0.25 vb pasolarla uzun sayılabilecek sürelerde olmalı prototip üretimi gibi düşünebiliriz. Video içinse tekrar teşekkür ederim.
Sistem zayıf olduğu için yavaş ve uzun sürede yapılacaksa yine hata artacaktır.

Merhabalar ustalarım öncelikle iyi forumlar.
Yeni bir cnc tasarlıyorum tablası 500x250 mm ölçülerinde ufak masaüstü olacak şekilde. Fakat bu freze (dik işleme) 1040 çelik vb işlesin istiyorum. Bunun İçin spindle motor ve sürücüsü biraz pahalı geldi. Sizce bunun yerine elektrik motoruna kayış kasnaklı bir sistem tasarlasam daha ucuza gelir mi veya ucuza spindle motoru bulabileceğim bir yer var mı ?
Genelde bu işe gönül verenler öncelikle makina gövdesi ve özellikle yataklamaların rijitliği ile ilgilenir çünkü ilk adımlarda hassasiyet veya tırlama gibi sorunların kaynağıdırlar. Gözden kaçan ise spindle salınımıdır. Hiç bir spindle tüm açılarda aynı pozisyonda olmaz salınır. Kısaca spindle merkezinin biraz dışına bir kalem bağlayıp ( ütopik hassas kalem ) bir tur attırdığımızda düz bir daire çizgisi değil kalp elektrosu gibi çizgi elde ederiz. İyi dizayn edilmiş kaliteli bir işleme merkezi spindle bu sapmanın boyutu yaklaşık 0,5 - 1.5 mikrometredir (mikron ) Piyasada bulunan çok pahalı olmayan spindle ise 5 - 7 mikrometredir. Henüz gövde ve yatakları konuşmuyoruz, sadece spindle sapması.
Gövde işine geldiğimizde ise ben gövdeleri kendi formülü ile döktürüp en az 2 sene ( şaka gibi ) gerilimleri gitsin diye açık havada bırakan CNC üreticisi biliyorum. Bazıları bu işlemi hızlandırmak için ısıl işlem yöntemini kullanıyor. Düşünün Üretim skalası 600, 800, 1000, 1500, tezgah* olan bir firma 2 sene sonra ki üretimini planlamak zorunda ve 2 sene öncesinden tüm dökümleri bitirmek durumunda.
Zaten fiyattaki makası belirleyen buna benzer püf noktaları. Yoksa herkes THK yataklar ve boşluksuz (NonBacklash) vidalar kullanır ve aynı sonucu elde eder.
Bazıları ise bu oluşan titreşimleri sönümlemek için benzersiz yöntemleri seçer. Bunlardan biriside yapay granittir.
https://minitechcnc.com/the-gx-granite-base-super-precision/

Umarım başınızı ağrıtmamışımdır.

* Genelde CNC işleme merkezleri X axis boyutu ile anılır VMC 600 gibi. ( Vertical Machining Center )

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri