CNC e başlıyoruz yavaştan

güzel çalışma. eğer ayar sabitleme istiyorsan pim atmayı unutma(ben henüz yapmadım çözüm arıyorum)

Atıyorum Z ekseninde arabaya aluminyum levhayı bağladın, Vida boşluğunu fazla yapıp comprator ile gonyeyi sağladın. Bir de üzerine motoru bağladın. Onunda gönyesini tablaya göre sağladın. Vidaları ne kadar sıksanda, lockli. filan yapsanda zamanla oynayacaktır. Aluminyum levhadan arabaya doğru delik açıp, aynı çapta mili o deliğe sabitlemen lazım.

Bir mühendis arkadaş başta bunu yaparken bunu söylemişti bana ama dikkate almamıştım. Fakat nasıl sabit ve düz bir delik delebileceğimi henüz çözemedim. El matkabı ile düz delinemez. Bir şekilde sabitleyi ayak gibi bir mekanizma lazım delebilmek için.

https://tr.aliexpress.com/item/m4-1...32524970347.html?spm=2114.49010408.3.7.5epQjT

Himm diş'ler çekilmiş anlaşılan, Kolay gele

Atıyorum Z ekseninde arabaya aluminyum levhayı bağladın, Vida boşluğunu fazla yapıp comprator ile gonyeyi sağladın. Bir de üzerine motoru bağladın. Onunda gönyesini tablaya göre sağladın. Vidaları ne kadar sıksanda, lockli. filan yapsanda zamanla oynayacaktır. Aluminyum levhadan arabaya doğru delik açıp, aynı çapta mili o deliğe sabitlemen lazım.

Bir mühendis arkadaş başta bunu yaparken bunu söylemişti bana ama dikkate almamıştım. Fakat nasıl sabit ve düz bir delik delebileceğimi henüz çözemedim. El matkabı ile düz delinemez. Bir şekilde sabitleyi ayak gibi bir mekanizma lazım delebilmek için.

https://tr.aliexpress.com/item/m4-1...32524970347.html?spm=2114.49010408.3.7.5epQjT
dediğiniz olayın resimli anlatımı var mı ? örneği ?
vidaları sabitlemek isterseniz loctite. bir daha çıkmasını istemiyorsanız farklı özellikte olanını kullanın.
ayrıca vidaları sabitlemenin farklı farklı yöntemleri var.
kilitlenen pullar..
emniyet telleri...

mantık vidanın gevşeme yönüne ters etki edecek şekilde teli sıkmak..
örnek:
ace-nut-flange-nut-drilled-for-lockwire--[2]-957-p.jpg

O resimdeki örnek vidaların gevşemesini engelleyebilir evet. Ama benim bahsettiğim şey birbirine bağlı iki nesnenin kayması. Zorlanma vs sebeplerle..

Tekrar anlatayım. Z ekseninde hertz motorunuz var diyelim. Bunun hemen arkasında 15 mm kalınlıklıkta aluminyum panelimiz var. Bu panel üzerinde M6+boşluk çapında 6.5mm olarak arabaya vidaları bağlamak için delikler açılmış. Toplam 4 arabaya 16 vida attınız. Ama vidaları tam sıkmayınca gönyeyi ayarlamak için m6 vidaların çevresinde boşluktan faydalanıyor, ölçüp biçip gönyesine getirip vidaları iyice sıkıyor. Üzerine de mümkünse loctite vs. sıkıyoruz.

Fakat dikkatten kaçan bir nokta var. Siz o 16 vidayı ne kadar sıkarsanız sıkın, Z eksenin işleme esnasında öyle bir zorlarsınızki iki kaygan aluminyum yüzey(araba ve aluminyum panel) vidaların çevresinde bıraktığınız boşluk kadar hareket eder.

İsterseniz şöyle bir test yapabilirsiniz. Bahsettiğim aluminyum panelin üzerine yan kesitten bir takoz koyarak küçük bir balyoz ile vurun. O sıkı sıkı bağladığınız vida boşlukları kadar levhanın oynadığını göreceksiniz. (tırtıklı somun olması rağmen).. Tabi bu o eksende uygulanacak gücün iki yüzey arasındaki gerilim ve sürtünmeyi aşacak boyutta olması gerekli.. Ki çalışırken buna titreşimde dahil oluyor.

Haliyle o aluminyum levhadan, arabanın uygun noktasına bir pim atmak gerekiyor.
https://tr.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20170522124113&SearchText=clevis+pins
Makinanın tasarımına göre başka yerlerde de böyle yapmak gerekiyor.

Diğer bir detay ise z ekseninin raylarını hizalama.
20170416_220638-jpg.38677

Eğer sigma kullanmadıysanız, aluminyum levha üzerine direk diş açıp rayları oraya monde edecekseniz diş açma esnasında olan farklılık rayların hizalaması yansıyor. Ve raylara ayar çekemiyorsunuz. Fite-fit oluyor, kasıyor vs. Halbuki gevşek olup comparatör ile ayarlanabilmesi lazım. Fakat burada da aynı pim olayı geçerli. 2 tane ray deliğinin aluminyumdaki karşılık deliği açılmamış olup, ayardan ve sabitlemeden sonra o iki deliğin delinerek içerisine pim atılması gerekli..

Bunlar çok çok detay şeyler gibi gözüküyor, gerekli değil gibi gözüküyor ama yeni makina yapanlar planlarına bunu dahil ederse çok da zor olmayan işler, detaylar.
Anlattığım gibi olmasa da buna benzer mantık. Saniye 4:06 da

Moderatör tarafında düzenlendi:
rineal kizaklar 15 gibi görünüyor z eksenindeki baglantisi bu sekildemi olacak spindle da er 20 gibi görünüyor
pano şeması çok tertipli ve düzenli gorunuyor (kendi yaptığım cnc router panosu yanında) elinize sağlık bitmiş halini sabırsızlıkla bekliyorum

Z ekseni 15 lik diğerleri 20 lik bende bitmesini sabırsızlıkla bekliyorum
rineal kizaklar 15 gibi görünüyor z eksenindeki baglantisi bu sekildemi olacak spindle da er 20 gibi görünüyor
pano şeması çok tertipli ve düzenli gorunuyor (kendi yaptığım cnc router panosu yanında) elinize sağlık bitmiş halini sabırsızlıkla bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri