CNC e başlıyoruz yavaştan

Nasıl bir şey o yahu. Nasıl önler aklım almıyor :)

Tamam ama bizim bidonlarda basınç yok. Vakum var. Çek valf buzulmeyi nasıl önlüyor onu anlamadım.

Motor ilk çalışmaya başladığında varilin içindeki havayı çekiyor bu hava çekiş esnasında bidon sert bir yapıya sahip değilse büzülüyor. Bu nedenle ilk kalkışta ki güce yenik düşecek bir çekvalf konulursa çekvalften hava aldığı için bidon büzülmeyecektir daha sonra bu güç azalacağı için çekvalf kendini bırakacak ve sistem çalışmaya devam edecek.

cevabınız için teşekkürkür ederim tavsiyelerinize mutlaka uyacagım.Yusuf bey sizin konunuzu da daha fazla dağıtmış olmadan arda tavsiyede bulunacak arkadaşlarım olursa duymak isterim
Bu arada Yusuf bey sizin cnc de son durum nedir vakumlu tabla üzerinde çalışıyorsunuz son durum nedir en başından beri çok düzenli ve titiz bir iş çıkarıyorsunuz merakla bekliyoruz
Pano ürün listesi ve fiyatları
https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/pano-ÜrÜn-lİstesİ-xlsx.43703/

Anladım ama gözümle görmeden inanmam :)

Ekli dosyalar

• PANO ÜRÜN LİSTESİ.xlsx
    12.7 KB · Görüntüleme: 10
Bu çok uğraşmış. Diy hali şudur. Cnc olduğundan direk tek parça yaparsın zaten.

Daha kolayı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Konuyu bir solukta okudum. Şu ana kadar benim gibi birçok kişiye ne ilhamlar ne teknikler verdiniz herkese teşekkürler.
vakum tabla beklemede şuan toz emiş sistemi yapmam lazım onunda elektrik tesisatı hazır bir tek sac varil bulup yapması kaldı
Soğutma ve otomasyon teknisyeni olarak tecrübelerimle ve teknik birikimimle nacizane tavsiyelerim.

Vakumla ilgili sayılara takılmayın vakşt kaybı olur. %100 vakum hedeflemiyoruz zaten. Vakum tabla için en ucuzundan bir klima kompresörü(9000 btuh yeterli scrool tip daha makbul) ile beraber bir vakum manometresi ve vakum şalteri kullanıp birde kompresör ani devreye girip çıkmaması için yaptığın tablanın sızdırmazlık kalitesine göre zaman rölesi bağlayabilirsin. Manometreden gözlemler şalterden de ayar verirsin. Bence en basit ve stabil olanı direk bağla sürekli çalışsın ama emiş borusundan belirli periyotlarda sürekli az miktarda yağ damlatman gerekli ki bu vakum kompresöründeki emişi artırır. Sürtünme azalır ısınma sorunu ortadan kalkar. Klima kompleri emiş ve basınç gaz debisi yüksektir. Yada yüksek devir bir salyangoz fanın emişini spiral geniş bir hava borusuyla tablanın ilgili kanalına taşı. Yüksek debili emme sonucu 50x50 mdfyi yerinden oynatamazsın. (tabi salyangoz fanın kapasitesine bağlı)

Birde toz için bir 100x70cm ölçülerinde konik çöp kovasından siklon yap. En kolay ve basit çözüm olur. Kovayı uzakta tut yine spiral hava borusu ile spindle kenarlarına toz emişi için pleksiglass veya 2.5lt pet şişe dibinden ile ağız yapabilirsin. Emme motoru için elk süpürge veya yine salyangoz fan olabilir.

Birde tezgahın neden üst sınırlarına yaklaşmıyorsunuz. Bırakın birşeylerin gıcırtısını çatırtısını duyun. Spindle soğutma ile destekleyip hızı artırsan çok daha iyi sonuçlar alabilirsin. Güzel bir konu olmuş. Bende cnc projemi toplama aşamasındayım. Motoru dahil birçok komponenti kendim imal etmeye çalışıyorum. Bakış açımı genişlettiniz hepinize teşekkürler. Bende projemi şekillendirirken bu başlık altında paylaşmak tavsiye almak isterim.

Yaptığım işlerden bir kaç tanesini paylaşayım dedim ama çok fotojenik çekemedim kusura bakmayın:)

Ekli dosyalar

• IMG-20171211-WA0000.jpeg
    IMG-20171211-WA0000.jpeg
    83.4 KB · Görüntüleme: 58
  • IMG-20171211-WA0001.jpeg
    IMG-20171211-WA0001.jpeg
    92.4 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG-20171211-WA0004.jpeg
    IMG-20171211-WA0004.jpeg
    85.4 KB · Görüntüleme: 51
  • 20171201_135933.jpg
    20171201_135933.jpg