CNC e başlıyoruz yavaştan

IMG_0572.PNG
IMG_0573.PNG
IMG_0574.PNG
IMG_0576.PNG
IMG_0577.PNG
IMG_0578.PNG
IMG_0579.PNG
merhaba adım fatih aranızda çok yeniyim uzun zamandır cnc lere merakım vardı ama vakit ve nakit durumum uymadığından bir başlayamamıştım.Şimdi başlayacağım inşaallah. Öncelikle Yusuf SEYLAN arkadaşım seni tebrik ediyorum konuyu başından beri Game of trones izler gibi sırayla ve merak la okudum hem konu hemde makinen cok güzel olmuş konuyu tecrübe ve farklı fikirleriyle zenginleştiren arkadaşlarımada ayrıca teşekkür ederim. sormak istediğim birkaç şey var. bende dekstopdan birazcık daha büyük bir makine yapmak istiyorum örneğin 1 metreye 80 cm gibi fakat güçlü hassas ve aliminyum ve agaç mutlaka işleyebilmeli sormak istediğim eklediğim resimlerdeki gibi hazır modüller satılıyor yurtdışından bu ürünleri rahatlıkla tedarik edebilecek durumdayım resimlerde ürünlerle ilgili tüm detaylar bulunuyor tüm arkadaşlarımdan bunlar olurmu olmazmı nelerde değişiklik yapmalıyım birde bu modülleri senin yaptığın gibi bir cnc ye çevirmeliyim fikirlerinizi bekliyorum spinle 2.2 kw 24000 rpm kullanacağım kesin fakat su soğutmalımı hava soğutmalımı kullanayım ne fark var hangisi iyi bilmiyorum step motor sürücü ve kontrol kartı konusunda da nacizane tavsiyelerinize ihtiyacım var onlarıda yurtdışı tedarik edeceğim en sona bir resim daha koyacagım yapmak istediğim iş aliminyum yada agaç üzerine resimdeki gibi 4mm al sac a 2 mm derinlikte yada daha az derinlikte hassas 3d işlemeler

Bir ek senin panoyu soracaktım nekadar maliyeti parça listesi ve planına ihtiyacım olursa yardımcı olurmusun aslında makinenin tamamının maliyetini de merak etmiyor değilim ?

Ekli dosyalar

• IMG_0580.PNG
    IMG_0580.PNG
    1 MB · Görüntüleme: 29
  • IMG_0582.PNG
    IMG_0582.PNG
    1.2 MB · Görüntüleme: 28
  • IMG_0584.PNG
    IMG_0584.PNG
    1.2 MB · Görüntüleme: 26
Moderatör tarafında düzenlendi:
100cm x 80cm bir makina için ray-araba iklisi daha iyi olur. z ekseni için 15lik x ve y ekseni için 20lik kullanmalısın.
Sıvı soğutmalı freze sessiz çalışıyor. Hava soğumalı ise fan şafta bağlı olduğu için devir arttıkça fan seside onunla birlikte artıyor. Çözümü üzerindeki fanı söküp yerine salyangoz tipi fan takmak.
Panonun şemasını paylaştım kullandığım malzeme listesini ve fiyatları da yazarım.
Yukarıda ki modüller paranızı boşa harcamak olur.
Yapacağınız ilk iş CAD programında (solid, autocad, fusion gibi) makinenizi tasarladıktan sonra işe başlamak olsun.
Step motorların enkoderli olanları var biraz daha servo motor yakındır.
Kontrol kartı kullanacağın bilgisayara bağlı
-Laptop ise elinde ki seçenekler usb veya ethernet
-Masaüstü ise lpt, usb ve ethernet

öncelikle cevap için çok teşekkür ederim modül olarak tercih etmemin sebebi dediğiniz proğramları kendim kullanamıyorum diğer bir sebep modüller bana uygun bir maliyetle gelecek ve modülleri bizzat kendim alacağım ben şu anda çindeyim ve firma istediğim değişiklikleri yapabileceğini söyledi hatta ellerinde bu modüllerin ray araba olanıda var fiyat biraz daha pahalı ama genede tr den ucuza geliyor yarın onlarla görüşüp modüllerin içerisine sizin söylediğiniz şekilde ray araba olan modeli isteyeceğim. Aklımdaki; modülleri ve gerekli diğer tüm parçaları buradan alıp yanımda getirmek ve türkiyede bunları toparlayıp makine haline getirmek Amacım: alide yada türkiyede 60a40 2.2kw lık güzel bir hazır cnc fiyatına daha büyük daha sağlam ve hassas işler yapabilecek bir cnc ye sahip olmak ama dediğim gibi çok tecrübesizim ve bir atımlık barutum var bu sebeple yardımlarınızı bekliyorum şimdiden tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim Buradan almayı düşündüğüm parçalar : Modüller,Spindle ,spindle için 400hz 220 V frekans inverteri,kontrol kartı,Sürücüler, step motorlar ve gerekli bağlantı jak pim vesaire ufak tefek parçalar panoyu tr de yapmayı düşünüyorum

bu arada step motor yerine servo kullanmak bu makine için dahamı mantıklı olur yoksa gereksizmi ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu arada step motor yerine servo kullanmak bu makine için dahamı mantıklı olur yoksa gereksizmi ?

yapacağınız iş bir nevi pantograf işi gibi. eğer hobi maksatlı ise step motor kullanın yok ticaride düşünüyorsanız servo veya encoderli step motor kullanın. yapacağınız işlerde hassasiyetiniz ne kadar. 0,02 mm hassasiyet ise aradığınız mutlaka borverg lazım yoksa eksenleri düzgün oturtmanız çok zor. hassasiyet çok önemli değil ise artık size kalmış, isterseniz hazır setlerden alın veya kendiniz tasarlatıp yapın. ama ne olursa olsun eksenlerde mutlaka ray ve araba kullanın. alt destekli mil veya diğer seçeneklerden uzak durun.

cevabınız için teşekkürkür ederim tavsiyelerinize mutlaka uyacagım.Yusuf bey sizin konunuzu da daha fazla dağıtmış olmadan arda tavsiyede bulunacak arkadaşlarım olursa duymak isterim
Bu arada Yusuf bey sizin cnc de son durum nedir vakumlu tabla üzerinde çalışıyorsunuz son durum nedir en başından beri çok düzenli ve titiz bir iş çıkarıyorsunuz merakla bekliyoruz

vakum tabla beklemede şuan toz emiş sistemi yapmam lazım onunda elektrik tesisatı hazır bir tek sac varil bulup yapması kaldı

sac varil taşımak için sıkıntılı. mavi varil kullan. İçine çelik yapmak yerine çek valf yap.

Yalnız tozu işlerken çekeceğini düşünme. Eğer öyle bir niyetin varsa hazır al. Biz hortum, bidon parçalar vs derken hazırın parasını harcadık. Sen de harcama

sac varil taşımak için sıkıntılı. mavi varil kullan. İçine çelik yapmak yerine çek valf yap.

Yalnız tozu işlerken çekeceğini düşünme. Eğer öyle bir niyetin varsa hazır al. Biz hortum, bidon parçalar vs derken hazırın parasını harcadık. Sen de harcama
Taşıma konusunda sıkıntı yok giriş olduğu için elimde küçük taşıma arabasıda var.
Elimde hazırlar da kullanılan salyangoz fandan var sanayi tipi ütü masasının fanı emişi baya iyi çalışma videosunu atarım en azından çalışırken %60-70 ini çekse işimi görür.

Mavi bidondan kasıt siyah kapaklı kelepçeli mavi bidon ise onlar içe doğru büzülüyor. Plastigi ince cunku. Ben içine yaylık telden kafes kaynatmistim. Yine de içime sinmedi. 60 litrelikti ve çekişi zayiflatiyordu. Onun yerine sert plastikten yanılmıyorsam 30 litrelik bir boya bidonu kullandım.

Mavi bidondan kasıt siyah kapaklı kelepçeli mavi bidon ise onlar içe doğru büzülüyor. Plastigi ince cunku. Ben içine yaylık telden kafes kaynatmistim. Yine de içime sinmedi. 60 litrelikti ve çekişi zayiflatiyordu. Onun yerine sert plastikten yanılmıyorsam 30 litrelik bir boya bidonu kullandım.
Çekvalf koyunca ilk vakumda ki içe çekmeyi önlüyor

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri