Cnc durdurup devam ettirince kaldığı yerden devam etmiyor

yasin775

Üye
Selamlar. 60x100 ölçülerinde bir cnc router topladık. Çalışma sırasında durdurup tekrar başlattığımızda kesilecek işi şaşırıyor bir anda mesafe atlayarak başka yerden kesmeye devam ediyor. Sebebi ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar..

mach3 programı yüklediğiniz gcode a göre veriyi karta gönderiyor ama kart makinanın hangi posizyonda olduğunua dair bilgiyi geri mach3 e göndermiyor. Bu yüzden siz stop(alt+s) yaptığınızda mach3 satırları daha öden takip ettiği için o an ki konumdan başka yerde olabiliyor. Stop yerine Feed Hold yaparsanız o anda işlediği satırı bitirdikten sonra durur. O zaman bahsettiğiniz kayma olmaz. acil stop yada stop ile durdurmak zorunda kaldığınızda kaldığı satırdan devam komutu ile yeniden başlatmanız doğru olur

Selamlar usta mach3 kart yok makinada dsp üzerinden usb bellek ile çalıştırıyorum makinayı..

Yukaridaki arkadaş aslinda sorunun temelini belirtmiş ama detaylandirmak gerekirse sunu soyleyebilirim. Genel olarak cnc lerde koordinat merkezlerini 1 defa alir ve ondan sonra program herhangi bir koordinat merkezin satırini görmezse butun islemlerini ilk merkeze göre yapar. Bunda hem fikirizdir sanırım. Ancak bazi makinelerde programi durdurduktan sonra aradan baslayacak dahi olsan yinede koordinat merkezlerini okutman gerekir. Kullandigim fanuclardan biri boyleydi. Bu birinci ihtimal.

Ikinci ihtimal su. Sen makineyi program arasinda durdurup spindle'ı hareket ettirdiysen makineyi durdurdugun noktaya geri cekip devam ettirebilirsin. Aksi halde makine halen daha kendini programa gore olmasi gerektigi noktada olarak dusunur ve isleme devam eder. Genelde mazak ve siemens kullaniyorum. Ikisinde de ayni mantik bulunur.

Ben hic cnc toplamadim. Ama gorduklerim arasinda senin sıkıntına benzer olarak yasadiklarim bunlar. Fikir olmasi amaciyla yaziyorum.

Selamlar usta mach3 kart yok makinada dsp üzerinden usb bellek ile çalıştırıyorum makinayı..
DSP kontrol ünitesi konusunda tecrübem yok ama eğer eksen motorları step motor ise yine böyle olması normal diye düşünüyorum. Eksen motorlarından kontrol ünitesine geri bildirim olmaz ise bu sorunu yaşamanız abes değil.

Dsp kontrol ünitelerinde de kaldığı satırdan devam özelliği vardır diye düşünüyorum. İş ortasında durdurmanız gerektiğinde ekrandan işin kaçıncı satırda olduğu kaydedin daha sonrasında kaldığı yerden devam özelliğini kullanarak not ettiğiniz değerden 10-20 satır öncesinden başlatarak bu sorunu telafi etmiş olursunuz.
Yukaridaki arkadaş aslinda sorunun temelini belirtmiş ama detaylandirmak gerekirse sunu soyleyebilirim. Genel olarak cnc lerde koordinat merkezlerini 1 defa alir ve ondan sonra program herhangi bir koordinat merkezin satırini görmezse butun islemlerini ilk merkeze göre yapar. Bunda hem fikirizdir sanırım.
Haklısın arda abi. Endüstriyel tezgahlarda elektriği ilk verdiğiniz de bi home yaptırılır sonra iş parçasına sıfır aldığınızda bu bilgileri kaydeder. herhangi bir aksi durumda sıfırdan başlatmış olsanız da g53(home) ve iş parçası sıfırı(g54) silinmediği için aynı şekilde devam eder.
Ikinci ihtimal su. Sen makineyi program arasinda durdurup spindle'ı hareket ettirdiysen makineyi durdurdugun noktaya geri cekip devam ettirebilirsin. Aksi halde makine halen daha kendini programa gore olmasi gerektigi noktada olarak dusunur ve isleme devam eder. Genelde mazak ve Siemens kullaniyorum. Ikisinde de ayni mantik bulunur.
bu durum biraz garip geldi. Endüstriyel tezgahlarda motorlardan kontrol ünitelerine feedback özelliği olduğu için manuel olarak hareket ettirilse bile durdurulduğu satır koordinatlarına giderek devam etmesi lazım ama kullanmadığım için detaylı bilgim yok

Son düzenleme:
bu durum biraz garip geldi. Endüstriyel tezgahlarda motorlardan kontrol ünitelerine feedback özelliği olduğu için manuel olarak hareket ettirilse bile durdurulduğu satır koordinatlarına giderek devam etmesi lazım ama kullanmadığım için detaylı bilgim yok

Dediginde haklısin. Endüstriyel tezgahlarin neredeyse hepsinde durduruldugu noktaya geri dönüp, isleme kaldigi yerden devam etme ozelligi vardir.

Ama mesela siemens tezgahlarda durduruldugu noktaya geri donmek icin makine en kisa yolu izlemeye calisir ( alt parametrelerden eksen donus siralamasi degistirilmediyse). Bu da butun eksenlerin ayni anda hareket etmesini saglar ve bir carpisma durumu olabilir. Bu sebeple feedback ( siemenste reposition , mazakta tsp ) hareketini otomatik yapmak yerine manuel yapmak daha guvenilirdir.

Dediginde haklısin. Endüstriyel tezgahlarin neredeyse hepsinde durduruldugu noktaya geri dönüp, isleme kaldigi yerden devam etme ozelligi vardir.

Ama mesela siemens tezgahlarda durduruldugu noktaya geri donmek icin makine en kisa yolu izlemeye calisir ( alt parametrelerden eksen donus siralamasi degistirilmediyse). Bu da butun eksenlerin ayni anda hareket etmesini saglar ve bir carpisma durumu olabilir. Bu sebeple feedback ( siemenste reposition , mazakta tsp ) hareketini otomatik yapmak yerine manuel yapmak daha guvenilirdir.
Kesinlikle haklısın abi aynı anda 3 eksenin hareket etmesi felaket :) saatlerce emek çöp tezgahın takımın zarar görmesi vs.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri