CNC de Metal kesimi

O cakilar karbur elmas cakilar 1800 devir fazla gelir o caplardaki cakilara 1000 devir idealdir makinede bosluk varsa titreme felan yapiyorsa cam gibi uclari kirilir calismazlar hobi amacli royturlarda devri 500 gibi ayarlayin dalma 0.0.2 yapin ilerleme dk 50 mm yapin calisir ama uzun surer
Hocam 6000 devir 0.1 kesme kızı ile 6.5 mm duvarda anca kesme yakaladım. 500 devir şaka gibi gelir. 4000 devirde bile vurma yaptı.

Ben surekli kullaniyorum bu cakilardan ancak profosyonel makinalarda vurma yapiyorsa ring miliniz cok zayif uclar kirilir devri yukseltip dalma yi azaltin mumkunse caki disari cikip dalip tekrar girsin disari cikmadan dalmaniz ringiniz zayif oldugu icin makineyi sallar uclari kirar

Birde bu cakilarin soyle bi ozelligi vardir aldiniz taktiniz ya hic sogutma kullanmicaksiniz yada hep kullanacaksiniz bulabilirseniz eger titanyum kapli elmas karbur 6 agiz tam silindirik uc kullanin bu uc vurma yapmaz silindirik ce helisel formu sayesinde duvarlar cok temiz cikar titanyum kapli olmasi sayesinde hava sogutma yeterli gelir

Ring mili cakiyi bagladiginiz motorun dondurdugu yatak destekli mile denir royturlarda direk motormili kullaniliyor galiba oyleyse cok zayif tir benim makinada ring mili capim 90 mm yag sogutmali yatakli mil

Hobi CNC de bu çelik malzemeleri işlemem gerekiyor.Spindle de takılı frezenin 6-8-10 mm çeşitlerini, step motor ilerleme hızlarını 20 ye kadar düşürerek, 0.2 mm , 3 mm , 6 mm gibi dalma deneyerek 10000 , 12000 , 18000 hızlarda denedim. Ancak bir türlü düzgün bir kesim elde edemedim. Çıkan sonuç resimdeki gibi ve her parça için en az 1 freze heba oldu. Devirdaimli sulu sistem bir soğutma yapma imkanım yok. mecburen kesme, delme yağı kullanarak soğutmaya çalışıyorum ama olmuyor. Yotube videolara bakıyorum. Adamlar 1 cm dalma veriyor, benden en az 10-20 kat hızlarda hemde soğutmasız kesimler yapıyor. Ben nerede hata yapıyorum, ve bu parçaları işleyebilmek için nasıl bir freze kullanmam gerekiyor.
Resimde 4 agizli karbur fireze gorunuyor 6 agizli veya 8 agizli titanyum kapli olandan kullanin devri 3000 gibi yapin hava sogutma kullanin dalma yi disardan iceri saga kavis li 0.2 yapin ilerlemeyi dk 30 mm olarak ayarlayin sorun cikmaz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Birde bu cakilarin soyle bi ozelligi vardir aldiniz taktiniz ya hic sogutma kullanmicaksiniz yada hep kullanacaksiniz bulabilirseniz eger titanyum kapli elmas karbur 6 agiz tam silindirik uc kullanin bu uc vurma yapmaz silindirik ce helisel formu sayesinde duvarlar cok temiz cikar titanyum kapli olmasi sayesinde hava sogutma yeterli gelir

Ring mili cakiyi bagladiginiz motorun dondurdugu yatak destekli mile denir royturlarda direk motormili kullaniliyor galiba oyleyse cok zayif tir benim makinada ring mili capim 90 mm yag sogutmali yatakli mil

Resimde 4 agizli karbur fireze gorunuyor 6 agizli veya 8 agizli titanyum kapli olandan kullanin devri 3000 gibi yapin hava sogutma kullanin dalma yi disardan iceri saga kavis li 0.2 yapin ilerlemeyi dk 30 mm olarak ayarlayin sorun cikmaz

Ağız sayısı arttıkça ilerleme hızını arttırmanız lazım routerlarda o hızları kaldıracak gövde malesef yok. En güzel iş gören bıcaklar genelde 2 ağızlıkesme açısı yüksek parmak frezeler ile oluyor. Deviri biraz yüksek tutup trokodial hareket ile kesmek en kolay yol.

Fırsat buldukça işlemeye devam. İlk parçanın kalem kanalı ve kırlangıç yuvası hazır. Kılavuz delikleri kaldı sadece. Diğer 3 parça kırlangıç aşamasında.

Ekli dosyalar

• IMG_20180218_213903.jpg
    IMG_20180218_213903.jpg
    253.9 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20180218_213950.jpg
    IMG_20180218_213950.jpg
    242.3 KB · Görüntüleme: 39

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606