cnc de ölçü sorunu

isyandir

Üye
Herkese merhaba. Naçizane derme çatma bir cnc yaptım kendime. ama artcam veya başka bir programda mesela 100 mm x 100 mm çizdiğim birşeyi makine 60 mm küsür çiziyor. yani tam ölçülerinde çizmiyor. CNC USB CONTROLLER programı kullanıyorum bu arada. anlayacağınız çizdiğim ile makinenin çizdiği ölçüler farklı çıkıyor. çiziyor diyorum çünkü ses yapmasın diye şimdilik keçeli kalem bağladım.:)

feed rate ayarlarindan gerekli ayari yapmaniz lazim. kullandiginiz vida sisteminin bagli bulundugu ekseni 1 tur donuste kac mm hareket ettirdigini hesab edip bunu programin gereken yerine girmeniz lazim. Mach3 kullaniyor olsaydiniz daha detayli aciklama yapabilirdim.

1605 vidalı mil kullanıyorsan steps perleri 320 yap
200 olması lazım programın fabrika ayarlarında öyle 320 yaparsın

Herkese merhaba. Naçizane derme çatma bir cnc yaptım kendime. ama artcam veya başka bir programda mesela 100 mm x 100 mm çizdiğim birşeyi makine 60 mm küsür çiziyor. yani tam ölçülerinde çizmiyor. CNC USB CONTROLLER programı kullanıyorum bu arada. anlayacağınız çizdiğim ile makinenin çizdiği ölçüler farklı çıkıyor. çiziyor diyorum çünkü ses yapmasın diye şimdilik keçeli kalem bağladım.:)

Kullandığın vidalı mil kullanıyorsan hatvesini ve step motorların sürücülerindeki pinlerin konumunu söylersen hesaplama yapabiliriz.

cnc usb controller da ayarlar kısmında eksen ayarlarını otomatik ayarlayabilirsiniz.

GT 2 kayış motor 1.8 derece 200 adım tb6560 sürücü her eksen için ayrı motor 2 amper 1.9 da kullanıyorum gt2 kasnak 20 diş mach3 2500 Hz olarak ayarlı şimdi ben eksen kalibrasyon islemi ni nasil yapqcagiy lütfen yardım

step per değerini 6 ya bölüp 10 ile çarp. çıkan sonuç yeni step per değerin.

step per değerini 6 ya bölüp 10 ile çarp. çıkan sonuç yeni step per değerin.
GT 2 kayış motor 1.8 derece 200 adım tb6560 sürücü her eksen için ayrı motor 2 amper 1.9 da kullanıyorum gt2 kasnak 20 diş mach3 2500 Hz olarak ayarlı şimdi ben eksen kalibrasyon islemi ni nasil yapqcagiy lütfen yardım

Her eksen için ayrı ayrı olacak şekilde, eksene programdan 100 mm yol vereceksin makine 50 mm gitmiş ise mach3 te makine ayarları yada konfigürasyon ayarları diye bir menü olacaktı oradan stepper/mm mm başına atılacak adım ayarını bulup oradaki değeri 100/50=2 kat arttiracaksin,50 yerine 110mm giderse eski değeri 100/110=0.9 la çarpıp yenisini yazacaksın.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri