CNC DAİRE ÇİZİMİ

..eksenlerde boşluk yok bosluk olsa boşluk olsa her daire çiziminde orantısız bir iz çıkartması lazım her kesimde ama bunların oranı hep aynı yanlışmı düşünüyorum )

Resimler kesim yapılan tabladan olsa daha net yazardık.
Muhtemelen " yanlış düşünüyorsun " .
Kesimde zoru görünce kayıyor makinenin bir tarafları, sonrada o boşluğu geri alıyor.
Resimlere göre sadece eksenin biri yön değiştirdiği an ki dairede 2 kere yön değişir , izler öyle.
ahmetkayur un gönderdiği dxf yi gcode yap dene , spiral şeklinde bir çizim .
Yapabilirsin değil mi ?

Ya da elindeki şekli bir kaç değişik çapta aynı yerde dene , eş merkezli daireler olarak .
Elindeki gibi kes , sonra büyüt kes , sonra büyüt kes.
Hata aynı yerde kalıyorsa boşluktan başka izahı yoktur.

Çapları ölç dedim ölçmedin.
Sonuçları , kayma mı adım kaçırma mı söylerdi , adım kaçırma zayıf ihtimal ama olabilir.

Yapımında sana bazı uyarılar yapılmıştı ama aldırış etmemiştin diye hatırlıyorum.

Edit :
Dalmayı çok az tut mesela 0.5mm - çizer gibi dolansın .

X ve y paritesi dengeli degil. Enterpolasyon dedikleri olay burda devreye giriyor.
750 w servolu helis kremayer dislili. Planet reduktorlu makinada Ayni durumla karşılaşmıştım. Pals Kacirma Kontrolu lazim. Topraklama ve ekranlama yapmak gerekli

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Pulse kacirmayi gozlem disinda nasil tespit edebiliriz. Bildigim kadari ile kapali cevrim encoder ile bu is yapilabiliyor. Zaten o zamanda elimizdeki servo'ya donuyor. Bunun disinda bazi surucu kartlarindan cekilen akim degerleri ile bir kontrol algoritmasi yapilabiliyormus ama onda da durum nedir emin degilim.

Resimler kesim yapılan tabladan olsa daha net yazardık.
Muhtemelen " yanlış düşünüyorsun " .
Kesimde zoru görünce kayıyor makinenin bir tarafları, sonrada o boşluğu geri alıyor.
Resimlere göre sadece eksenin biri yön değiştirdiği an ki dairede 2 kere yön değişir , izler öyle.
ahmetkayur un gönderdiği dxf yi gcode yap dene , spiral şeklinde bir çizim .
Yapabilirsin değil mi ?

Ya da elindeki şekli bir kaç değişik çapta aynı yerde dene , eş merkezli daireler olarak .
Elindeki gibi kes , sonra büyüt kes , sonra büyüt kes.
Hata aynı yerde kalıyorsa boşluktan başka izahı yoktur.

Çapları ölç dedim ölçmedin.
Sonuçları , kayma mı adım kaçırma mı söylerdi , adım kaçırma zayıf ihtimal ama olabilir.

Yapımında sana bazı uyarılar yapılmıştı ama aldırış etmemiştin diye hatırlıyorum.

Edit :
Dalmayı çok az tut mesela 0.5mm - çizer gibi dolansın .
Bu dediklerini deniycem kazım amca spirale gelince inşallah olur yapmayı denicem sonuçları en kısa zamanda yazarım resim atarım ilginiz için teşekkürler
BÜTÜN arkadaşlara da ayrıca ilgilerinden dolayı teşekkür ederim

gönyeye getirmek için eksenlerin birbirine tam 90 derece olması gerek
o yüzden birinin gönyesi bozuk olursa diğerleri de bozulur.

makine şasesi kaynakla falan birleştirilmemişse hafif oynatıp civataları sıkınca gönyeye getirebilirsiniz.
ama öncelikle gönyenin bozukluğu nerede onu tespit etmek gerekir.

Arkadaşlar bugun yanlişlikla sorunu buldum.
Step motorun baglantı kaplin tarafındaki setiskur gevsemiş step motorun milindeki düz kısım kadar boşluk yapıyordu ileri geri hareketlerde herşey normalmiş gibi geliyordu tesadüfen gözüme çarptı. Bütün setiskurlara lociteti sürüp sıktım sorun çözüldü. Allaha şükür.
yardımcı olan herkese teşekkürler.
20140705_150156.jpg20140705_145611.jpg20140705_150208.jpg

Tam ben yazacaktım;

İlk söylenen eksenlerden birinde boşluk olduğuydu !!!

Neyse sonunda tesadüfende olsa bulunmmuş ya mesele yok.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri