Cnc Dökümanı

Berdibek

Üye
BiLGiSAYAR NüMERiK KONTROLLü (CNC) SiSTEMLERiNiN TASARIM VE çALIşMA PRENSiPLERi
Son yıllarda bilgisayar kontrollü makine kontrolü Türkiye endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bilgisayar nümerik kontrol (CNC) teknolojisi, takım tezgahlarında, robotlarda, konveyorlarda ve her türlü hız pozisyon kontrolü yapan makinalar da yaygın larak kullanılmaktadır. Teknoloji ilk defa 1954 yılında bir amerikan üniversitesinde, (MIT) tamamen elektronik devreler kullanılarak (NC) geliştirilmiştir. 1970 ‘lerdeki mini ve mikro bilgisayar teknolojisinde atılımlara paralel olarak katı elektronik devrelerin işlevlerini birden fazla mikro işlemci yüklenip, günümüzdeki bilgisayar nümerik kontrollü (CNC) sistemlere geçilmiştir. CNC üniteleri programlanabilen mantık kontrol (PLC) devreleri ile entegre edilerek çok eksenli takım tezgahı ve robotlar da türlü imalat ve montaj işlevlerini yüklenmiştir. Modern bir işlem merkezinin beş ana mil ekseninin koordine hız ve pozisyon kontrolü, otomatik takım ve palet ile iş parçası değiştirme; tazgahın gerçek zamandaki operasyonunu gözetme; kontrol ve yönlendirme; iş mili, sulama ve yağlama sistemlerinin kontrolü tezgahın hatalarını gerçek zamanda ölçülüp giderilmesi; takıma gelen kuvvetlerin kontrolü (5); takım kırılmasının hissedilmesi (3) gibi işlevler “akıllı” bir CNC sistemi (2) tarafından birlikte yapılmaktadır.

Kod:
şifre : www.kontrolkalemi.com

Ekli dosyalar

• cnc.zip
    30.2 KB · Görüntüleme: 439
Moderatör tarafında düzenlendi:
berdibek kardeş neden işleme merkezlerinde N01 N02 N03 vs kulanıyorsunuz? biz cnc tornalarda kulanmıyoruz sadece paket çevirim içinde kulanıyoz

Arkadaşlar merhaba mach 3 program arıyorum bana yardımcı olabilirmisiniz.

proğramcı abi sizin şu N01 N02 N03 kafamı karıştırdı bunları satır içinde kullanamayacağına
göre bunlar satır numarası olur diyecem çünkü N ile başlan mış öyle olmak zorunda zaten hem satır aralıkları 1erser mi vermiş ya sonradan araya bi seyler sokmak işterse birbirine girer herşey .

berdibek , meraklı olduğum bu konu hakkında beni dahada heyacanladırak verdiğin bu bilgiler için sana teşekkür ederim...emeğin ve paylaşımın için saolasın

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri