CNC Dökümanı

Berdibek

Üye
CNC için eşi benzeri bulunmaz bir döküman

İçerik özeti:
CNC'ye Giriş

CNC:Computer Numerical Control (Bilgisayar destekli kumanda)
Makine Sıfır Noktası (G28)
Üretici firma tarafından belirlenen noktadır.Bizim tezgahımızda buna HOME noktası denir.
İş Parçası Sıfır Noktası (Referans noktası) (G54)

Programcı tarafından seçilen başlangıç noktasıdır.Tezgah tüm hareketlerini bu noktaya göre yapar.Bu nokta işi kesicilere tanıtım noktasıdır.Ölçülendirme bu nokta dikkate alınarak yapılır.İş parçası köşesi veya orta noktası seçilebilir.Ancak mümkün olduğunca +(artı) değer vermelidir.

Programlama

Parça teknik Resmi → Parça programının yazılması → CNC ünitesi → Tezgah
Temel Seviye Programlama

Temel seviyede yapacağımız programlar; yer düzlemi (G17) X ve Y yatay hareketler dikkate alınarak yapılacaktır.Bu işlemler Z derinliği sabit her türlü doğrusal, açısal ve dairesel hareketler, her tür delik delme, vida çekme, dikdörtgen ve dairesel cep boşaltma işlemleri olacaktır.Üç eksenin aynı anda hareketi ile oluşan küresel dişi ve erkek parçalar, kalıplar vb… İşlemler manuel olarak mümkün değil yada çok zor olmaktadır.Bu tür işlemler CAM programları ile yapılmaktadır.

Ekli dosyalar

• cnckaynak.doc
    1.7 MB · Görüntüleme: 40
çok teşekkür ederim eline yüreğine sağlık.

CNC Frezer WinMax isletim programi konusu hakkinda bilgisi olanlardan yardim istiyorum.

faraklit ' Alıntı:
CNC Frezer WinMax isletim programi konusu hakkinda bilgisi olanlardan yardim istiyorum.
Hurco için yazılmış bir programdır.. makina üzerindeki adı ultimax tır..

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri