Citect scada haberleşme problemi.

husso35

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Citect Scada +SimaticNet+Win2000 scada sistemimiz var. 6 adet S7 300 istasyon bağlı.Ethernet haberleşme var.

Sorun şu ki tüm istasyonların Scada-PLC haberleşmesi birkaç dakika aralıklarla sürekli kopup tekrar geliyor.Mevcut PLC lerin kendi aralarında haberleşmeleri sorunsuz çalışıyor.

-Ağ kablolarını yeniledik (CAT 7)
-Switch yenilendi (Siemens)
-Sözkonusu bilgisayar ilk kurulumda gelen(sorunsuz çalıştığı) image kopyası ile yenilendi.
-Tüm istasyonların hardware leri yeniden yüklendi
- Tüm IP adresleri tek tek kontrol edildi

Hala sorunu çözemedim,konu hakkında fikri olan varmıdır?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
IP ve Unit nolarınıza dikkat edin, yada yanlış adresdeki birime yanlış bilgi yolluyor olabilirsiniz.

1.Ethernet kablosunun boyu çok uzun olabilir.
2.Her cihaz belli sayıda cihaz ile haberleşebilir. Bu işlem soket ile olur. Eğer bağlantı düzgün olarak kapatılmadıysa(veri iletişiminde problem olduğunda bilgisayar açık soketi kapatmadan yeni soket açabilir.) plc soketlerinin tamamı dolar. Plc kullanılmayan soketleri bir süre sonra resetler. Fakat bu arada bilgisayar sormaya devam edeceğinden buna fırsat kalmayabilir. Sorunun çözümü için farklı bir konfigürasyon oluşturmanız gerekebilir.

Not: Haberleşme kurulamayan plc'yi ping ile test edip plc sağlam diye düşünmeyin. Ping farklı bir algoritmadır. Tcp soketleri dolu olsada ping'e cevap verebilir.

Çok uğraştırdı ama problemi sonunda buldum.

Bilgisayardaki mevcut scada projesine ait citect.ini dosyasında haberleşme protokolü ile ilgili hiçbir değer olmadığını farkettim.

[S7NT]
Timeout=2000

satırını ekleyince bütün sorun çözüldü sistem şu an sorunsuz haberleşiyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri