ciller arıza

erdal60

Üye
mevcut calışmakda olan su sogutmalı ciller grubu var arıza gecti ve sevis geldi kondenserin kirecli oldugunu söyleyerek temizlenmesini söylediler bizde siteme kimysal ve harbileme ile temizledik ama sistemi tekrar devreye aldığımızda önceki sıkıntı devam etmektedir kompuraserler devreye giriyor 1-2 dak calışıyor 75amper sınırına ulaşınca sitem alarm verip kendini stop ediyor bunun tam arızası nedir bu konuda yardımcı olursanız şimdiden bütün arkadaşlara tşk ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
mevcut calışmakda olan su sogutmalı ciller grubu var arıza gecti ve sevis geldi kondenserin kirecli oldugunu söyleyerek temizlenmesini söylediler bizde siteme kimysal ve harbileme ile temizledik ama sistemi tekrar devreye aldığımızda önceki sıkıntı devam etmektedir kompuraserler devreye giriyor 1-2 dak calışıyor 75amper sınırına ulaşınca sitem alarm verip kendini stop ediyor bunun tam arızası nedir bu konuda yardımcı olursanız şimdiden bütün arkadaşlara tşk ederim

Merhabalar,
bahsettiğiniz akım çok ciddi bir akım.soğutma gurubunda kondanserinin kireçli yada tıkanık olması bu akım değerlerine ulaşmaz,çok zor.kompresörün alçak basınç ve yüksek basınç devrelerinde emniyet valfleri vardır.bunlardan her hangi bir tanesi gazın yolunu açmıyorsa o zaman bahsettiğiniz akım değerlerine ulaşır.bu tip sistemlerde karşılaştığımız en önemli durum kapilary nin tıkanması selonoid valflerin bir sebeple açmaması dır.gözetleme camından baktığınızda gazın aktığını görebiliyormusunuz?kompresörün sargıları normalmi?öncelikle bünyenizdeki teknisyenlere bunları kontrolettirin daha sonrada gerçekten bu konuda bilgili bir servisten yardım isteyin.

kolay gelsin

sayın sezercan ilginiz için önceilkle tşkr ederim ben bu konuda fazla bi bilgim yok ama aynen bende sizin dedğiniz kanya vardım dryerde sonra gözetleme camına bakıyorum ve daha sonrada selonoid valf var sistem ortada tıkanıyor yani kompurasör kendini sıkıştırıyor anladım kadarla bu selonoid valf ler neden kendini kapatır ve acması için ne gibi bişlem yapmamız gerekir

sayın sezercan ilginiz için önceilkle tşkr ederim ben bu konuda fazla bi bilgim yok ama aynen bende sizin dedğiniz kanya vardım dryerde sonra gözetleme camına bakıyorum ve daha sonrada selonoid valf var sistem ortada tıkanıyor yani kompurasör kendini sıkıştırıyor anladım kadarla bu selonoid valf ler neden kendini kapatır ve acması için ne gibi bişlem yapmamız gerekir

Merhabalar,
selenoid valfin bobini bozulduysa yada enerji gelmiyorsa gaz yolunu açmaz.olası bir arızadır.muhtemelen sisteme gazı toplayabilirsiniz.gazı topladıktan sonra bobinin geçtiği nüveyi sökün ve içindeki fişeği çıkartıp tekrar takın.böylece gaz yolu daima açık olacaktır.o şekilde kontrolünü yapın daha sonrada valfi değiştirtebilirsiniz yada kullanmaya bilirsiniz.ancak öncelikle enerji gelip gelmediğine bakın .

kolay gelsin

merhaba serzacan cevapların cok bilgilendirici ve ben sunu sormak istiyorum ve bu sorunun cevabı galiba sistemi cözecek kondenser giriş sıcaklıgı normalde soguk ve cıkışda aynı soguk yani gazi sogutamadıgı için selonoidler kendini kapatıyo yani sorun kondeserde

Dostum ;

Öncelikle merhabalar ve iyi çalışmalar..

Sistemin aşırı akım çekmesi sorunu bir çok sebebi olabilir ama sorun likid hattındaki solenoid çekmiyor ise olmaz. Sistemi vakuma indirir ve cihazı alcak basınçtan keser. Böyle bir durumda kesinlikle cihaz yüksek amperden durmaz. Hatta akım olması gerekendende aşağılara düşer. Çünkü iş yapacak bir durum yoktur ortada. Gaz nakletmiyordur kompresör.

Kondenserin kirli olması akımı yükseltir. Doğru. Normal çalışan bir kondenser 5-6 derece giriş çıkış suyu sıcaklık farkı ile çalışır . Aşağı yukarı. Diyelimki kondenser giriş suyu sıcaklığınız 28-30 derece ise çıkış suyu sıcaklığınız 33-35 derece olmalıdır. Siz bu değerlerde çalışmıyorsanız veya giriş çıkıs su sıcaklıklarınız arasında daha yüksek sıcaklık okuyorsanız su döngünüzde sorun var ve yüksek amper çekersiniz. Bu değerleri kontrol etmek için ise bize gaz cinsini ( r22 - r134 gibi .. ) ve cihaz alçak yüksek basınç değerlerini yazarsanız kule giriş çıkış su sıcaklıklarınıda not alıp burda paylaşırsanız cihazın neden yüksek amper çekebileceği hakkında az çok bilgi verebiliriz.

Likit hattındaki solenoid valfi çekmiyor ama cihazınız çalışmaya devam ediyor ise sisteminizin emniyet devrelerinden alçak basınçtan kesen prezostat yada elektronik kontrol ekipmanları arızalı yada çalışma değerlerinden dışarı kaymış olabilir.

Kullandığınız cihazın marka ve modelinide yazarsanız aklımızda bir fikir oluşmasında yardımcı olacaktır.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

arkadaşım cihaz arızaya girdiğinde tekrar devreye almak için nerden reset atıyosun termikten mi yoksa yüksek basınç prostatındanmı,ayrıca likit selenoid hattı elle tuttuğunda sıcakmı bunları söylersen dha iyi yardımı olabiliriz...

soğutma grubunuzun elektrik kuvvet hattındaki; şalter,kontaktör,sigorta ve kompresör motoru elektrik bağlantı klemenslerini kontrol edin.gerekirse motor uçlarını söküp,bir seri lamba ile motor uçlarına dengeli 3 faz 380 volt enerji geliyormu kontrol edin. probleminiz elektirik hattında.

chilleri yazlık konuma nasıl getirebiliyoruz arkadaşlar?? teşekkürler

merhaba bu chiller soğutma sistemleri laser tüplü makinalarda da kullanılıyor. sistem aynımıdır. yani chiller çalışma sistemi aynımıdır??

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri