Chiller Konusunda Bilgi

chillerde an prensip o kadar basitdir ki bir yerde su gazı soğutur yani soğutma kulesinden gelen su soğutma gazını soğutur ve bu soğuyan gazda soğutma sisteminde yani oda ve mekanlara giden suyun soğumasına yardımcı olur bu kadar basit yani su gazı soğutur gaz tekrar tesisat suyunu burda su kulesini unutmamak lazım

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşım çillerlerdeen mantıklı iş hava fanlarıyla basınca bağlı olarak kondanserdeki gaz basıncını belli seviyede tutarak giren ve çıkan suyun arasında 1 derece olması mantıklıdır.daha yüksek olursa kompresöre likit gitme durumu olur.kondenseri suyla belli basınçta tutmak zordur.oyüzden hava fanı mantıklıdır.ben uğraşıyorum zordur.örneğin 60 tonluk bir su depon olacakşbu depodan alıp çillere basacan çıkan su tekrar aynı depoya dönecek.başka bir pompada depodan alıp sisteme basacak.çillerin soğuyan suyun çıkışından kontrol edilmesi mantıklı.birde çillere basan pompanın hattına kesinlikle flovsviç koyman gerekli.bu flov siviç pompa basmazsa çilleri kapatması gerekli.kolay gelsin

Gayet güzel anlatmışsınız. Ya mesleğiniz bu olsaydı m-usta-fa bey..:)

bende duşuncemı soylemek ıstıyorumm , guzelımm ulkemızde chıller ureticilerının oldugunu her iş adamı ve devlet kurumlarınca bılıniyordaa pekı neden yabancı pazardan alınıyor halbukı vergı aldıgı işyerlerınden bıle almıyor devlet neden olsa gerek ben araştırdım pek fark yok fıyatta aksıne bızımkıler daha ucuz ve servıs olanagı da ıyıyken neden yabancı makına ?????

sogutma gazın yuksek basınclı bır ortam dan puskurerek genıs yuzey dolayısı ıle alcak basınca gecmesıdır agzınla hoh yaptıgın zaman sıcak hava hıssedersın fakat bıraz kuvveylı olarak puf dıye uflersen sogutma yı gorursun en basıt mantıkla sogutma budur

slm arkadaşlar. biz kondenser ve evaporatör imalatı yapıyoruz. chillerle alakalı sorular ve sorunlarla karşılaşıyorum.hava ve su soğutmalı chillerlerin çalışma sıcaklıklar nelerdir. genel bi bilgi yetrli olur. tşklr

Soğutma gruplarının kapasitesi ısı kazacı hesabı ile yapılır. Her bina ya da her tesis kendine has özellikler taşır. Ancak pratikte bir ofis binası için metrekareye 80-100 watt soğutma yükü alınabilir.

Hava soğutmalı gruplar toplam soğutma kapasitesinin yaklaşık olarak 3 te 1 , su soğutmalı gruplar ise 5 te 1'i kadar elektrik tüketir. Bu tamamen dış hava koşullarına bağlıdır. Yani İstanbul'da çalışan bir grup ile Urfa da çalışan grup aynı enerji verimliliğine sahip değildir.

bende duşuncemı soylemek ıstıyorumm , guzelımm ulkemızde chıller ureticilerının oldugunu her iş adamı ve devlet kurumlarınca bılıniyordaa pekı neden yabancı pazardan alınıyor halbukı vergı aldıgı işyerlerınden bıle almıyor devlet neden olsa gerek ben araştırdım pek fark yok fıyatta aksıne bızımkıler daha ucuz ve servıs olanagı da ıyıyken neden yabancı makına ?????

mekanik tesisat içi en önemli ekipman soğutma gruplarıdır. Arıza yapması büyük zararlar verir. Bu nedenle hiçbir yatırımcı kolay kolay risk alıpta yerli üretim cihaz almak istemez. önemli yabancı üreticilerin çoğu kendi kompresörlerini kendi üretir. (trane, york ,carrıer gibi) bu da onlara kompresörünü başka firmalardan temin eden üreticilere karşı fiyat, bilgi,tecrübe avantajı sağlar. Bu firmalar bu işleri 100,000'nin üzeri çalışan ile yürütüler. Dünyanın heryerinde fabrikaları, laboratuvarları, satış ve servis ofisleri vardır. Güvenilirlikleri yüksektir. 150-200 yıllık tecrübeleri vardır. Soğutma grubu yanında facoil , klima santralleri gibi diğer ekipmanları da satarlar. özetle bir havalimaında , alışveriş merkezinde ,otelde yerli üretim chıller kullanılmaz, şartnamelerdeki yeterliliği sağlayamaz.

Yanlış anlamayın türk malına karşı biri değilim ancak dünya üzeride italyanlar, almanlar dahi bu firmalar ile başedemezken yerli üreticilerin etmesi mümkün değildir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar bu soğutma gruplarının kompresorleri aynı anda mi devreye girer yoksa sırayla mı ? Biraz motorlardan bahsederseniz çok sevinirim, güç hesaplamaları için önemi olan noktalar ilk kalkış akımı vs saygılar...

arkadaşlar bu soğutma gruplarının kompresorleri aynı anda mi devreye girer yoksa sırayla mı ? Biraz motorlardan bahsederseniz çok sevinirim, güç hesaplamaları için önemi olan noktalar ilk kalkış akımı vs saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri