chiller bakım talimatı lazım

Macktr

Üye
merhaba arkadaşlar

teknik eleman olarak yeni bir işe başladım ve chiller su soğutma grubu hakkında hiçbir bilgim yok ve benden Bakım talimatı istiyorlar...

elinde olan arkadaş paylaşabilirse sevinirim...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
chiller su gurubu,su soğutmalı mı ,yoksa hava soğutmalı mı?

su soğutma diye belirtmiştim ama göremediniz sanırım... :)

yardımcı olabilecek yokmu arkadaşlar?

chiller bakımlarında öncelikle pano temizliği yapılır daha sonra kontaktör kontakları kontrolü yapılır. elektrik bağlantıları elden geçirilir.

chillerin radyatörleri basınçlı su ile yıkanır (yılda bir kimyasal yıkama yapılır) basınçlı su kullanımında araba yıkamada kullanılan yıkama makineleri kullanılır.

su bağlantıları gözden geçirilir sorun varsa giderilir.

gaz baglantı yerlerinde ve kaynak noktalarında yağlanma varsa gaz kaçağı vardır kaçak giderilir. gaz takviyesi yapılır.(yılda bir kez gaz seviyesi kontrol edilir.)

kompresörler genel olarak 20000 saat çalışma sonunda revizyon yaptırılır.

su soğutma diye belirtmiştim ama göremediniz sanırım... :)

Gördüm gördüm merak etmeyin.Chiller zaten su soğutma grubuna deniliyor.
Ben size chiller su soğutma grubunuzun,su soğutmalı mı, yoksa hava soğutmalı mı olduğunu sordum.Yani chiller havayı mı soğutuyor suyu mu diye sormadım, chilleriniz hava ile mi soğutuluyor su ile mi diye sordum.

klima santraline bağlı ve temiz odaya soğuk hava basmak için kullanılıyor

klima santraline bağlı ve temiz odaya soğuk hava basmak için kullanılıyor

Bakın, klimalarda bir iç, bir de dış ünite var biliyorsunuz.Dış ünite ,bir nevi soğutucu akışkanı soğutur.Yani içerideki ısıyı klima alıp dışarıya atıyor ya,işte o dışarıya atma işlemi kondanserde gerçekleşir.
Su soğutma grupları da aynı mantıkla çalışır.Evoparatörde ( klimada iç üniteye denk geliyor) suyun ısısı alınır ve kondanserle bu ısı dışarı atılır.İşte bu ısıyı dışarı atma kısmında,yani kondanserin soğutulmasında 2 yöntem var;
1-hava ile soğutma
2- su ile soğutma
Dolayısı ile hava ve su ile soğutmanın koruyucu bakım talimatları farklı oluyor.O yüzden sormuştum.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,832
Son üye
SametKepenek

Yeni konular

Geri