Chiller şalter ve kablo seçimi

etiket değeri 634kw olan chiller için şalter ve kablo seçimi yapacağız. chiller sürücülü. sürücü olduğu durumda toplam güç değerinin yarısını dikkate almamız gerekiyor gibi bilgiler var. sürücü olduğu zaman nasıl bir hesaplama ile takacağımız şalter akımını hesaplayabiliriz. kablo mesafesi 20mt civarı.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Motor akımı 1200 amp. civarında olmalı.
Faz başına 3 adet 150 mm² N2XH kablo uygun.Şal-
teriniz,1600 amper ve bağlı olduğu nokta-
daki kısadevre akımına uygun olmalı.Akım
değerini,motor akımınıza uygun set edebi-
lirsiniz.Yarısı gibi bir tabir yanlış.Ayrıca,50
veya 70 mm² topraklama kablosu çekme-
niz gerekir.Kablo sayısını,akım değerine göre kombine ! edebilirsiniz.3 adet olma-
sı halinde,kablolarda 4 kw güç kaybı ol-
maktadır.Kablo sayısını 4 adede çıkartır-
sanız,kablo kaybı 3 kw a düşer.Ben ol-
sam,4 adet kablo çekerdim.Böyle büyük
güçler için,akım taşıma kapasitesi yerine
kablolardaki güç kayıpları gözönüne alın-
malıdır.

Son düzenleme:
etiket değeri 634kw olan chiller için şalter ve kablo seçimi yapacağız. chiller sürücülü. sürücü olduğu durumda toplam güç değerinin yarısını dikkate almamız gerekiyor gibi bilgiler var. sürücü olduğu zaman nasıl bir hesaplama ile takacağımız şalter akımını hesaplayabiliriz. kablo mesafesi 20mt civarı.

Chiller hangi marka acaba?

Chiller hangi marka acaba?
Biz elektrik bağlantısı yapacağız bir firmanın cihazı. markasını bilmiyorum fakat amerika nın kuzey veya güney teksas eyaletinden alındığı söylenmişti.
Motor akımı 1200 amp. civarında olmalı.
Faz başına 3 adet 150 mm² N2XH kablo uygun.Şal-
teriniz,1600 amper ve bağlı olduğu nokta-
daki kısadevre akımına uygun olmalı.Akım
değerini,motor akımınıza uygun set edebi-
lirsiniz.Yarısı gibi bir tabir yanlış.Ayrıca,50
veya 70 mm² topraklama kablosu çekme-
niz gerekir.Kablo sayısını,akım değerine göre kombine ! edebilirsiniz.3 adet olma-
sı halinde,kablolarda 4 kw güç kaybı ol-
maktadır.Kablo sayısını 4 adede çıkartır-
sanız,kablo kaybı 3 kw a düşer.Ben ol-
sam,4 adet kablo çekerdim.Böyle büyük
güçler için,akım taşıma kapasitesi yerine
kablolardaki güç kayıpları gözönüne alın-
malıdır.
yanıtınız için teşekkür ederim öncelikle. fakat benim burada asıl merak ettiğim ve cevap aradığım konu sürücü olduğu durumda kablo kesiti ne oranda ve neye göre azalır mı? ikinci olarak toplam gücü mü yine baz alacağız yani sürücülü bir motoru direk kalkış yapacak gibi mi kablo kesiti hesap etmek gerekiyor.

biz burada şöyle yapacağız bu arada. chiller cihazının %70 diversite veya kapasite ile çalışacağı söylendi. bu durum da çekilen toplam akım 833A civarı çıkmaktadır. 800A şalter ve müşteri elinde mevcut olduğundan iki adet de 1x240 n2xh kablo çekeceğiz.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri