CFL DEVRESİ

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalar merhabalar. Bu cfl devresinin çıkışının ac mı dc mi ? Devresinin çalışmasıyla ilgili biraz bilgi verebilir misiniz? C3 C5 VE C6 bağlantı amaçlarını söyleyebilir misiniz? 3 de seri bağlı galiba.

Ekli dosyalar

• osram-21w-fluorescent-lamp-cfl-ekonomik-lamba.png
    osram-21w-fluorescent-lamp-cfl-ekonomik-lamba.png
    9.6 KB · Görüntüleme: 44
Trafodan sonra diyot yoksa çıkış ac dir. Kondansatörler seri bağlı görevleri akım sınırlamak olabilir.

Merhaba cevap için teşekkürler. Şok bobini var. Bir de sanırım küçük geri sarım trafosu diyorlar galiba o var .
Uzun zamandır tamiratıyla uğraşıyorum mantığını anlamaya çalışıyorum.
Ac akımda seri bağlanan kondansitörler voltaj düşürüyor. Örneğin trafosuz voltaj düşürmelerde seri bağlı kond olur gibi. Burada da o şekilde düşündüm.
En çok arızalanan parça flamanlara seri bağlı kondansitörler. Sonra transistörler...

Kondansatörler genelde gerilim yüksekliğinden bozulurlar. Değiştirilirken daha yüksek gerilimli tercih edilebilir.

Kondansatörler genelde gerilim yüksekliğinden bozulurlar. Değiştirilirken daha yüksek gerilimli tercih edilebilir.
Peki flamanlara gelen gerilim yuksekligiyle ilgili ne diyebiliriz? Burada gerilim katlayici devre mi var? Flamanlara gelen volt?

Bobin ve kondansatör bir araya geldilermi zaman zaman aşırı yüksek gerilimler oluşabiliyor. Reonans gerilimleri diye araştırabilirsiniz. Frekans yükseldikçe trafo ebatı ve sarım sayıları küçülür. Az bir sarım ile yüksek gerilimler alınabilir. Ayrıca giriş ve çıkış sarımları arasında bağlantı olursa gerilim katlama olabiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri