CFC Programlama Dili

Step7 CFC programlama dili, daha çok PCS7 (Proces Control Systems 7) ile birlikte kullanılan bir dildir ve PCS7 sadece s7-400 lerle kullanılabilir. Ancak istenirse CFC editörü S7 Managere ayrıca entegre edilerek S7-300 lerin programlanmasında da kullanılabilir. Program yazmak, izlemek ve anlamak görece kolaydır. Kütüphanesi içerisinde yer alan bloklar sayfaya aktarılır ve bloklar arasında yapılan bağlantılar ile mantıksal bir program elde edilir. İstenirse kendi yaptığımız blokları da kütüphaneye ekleyerek kullanabiliriz.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Rica etsem bende alabilir miyim notları

Teşekkür

Moderatör tarafında düzenlendi:
rica etsem notları banada gönderebilirmisiniz

adam özelden mesaj atın demiş "ÖZELDEN". Herkes buradan istek yaparsa şeftali olur bu başlık.
Ayrıca şu özelden mesaj atın mail atarım muhabbeti bitsin artık arkadaşım bir şey paylaşacaksan koy şuraya linki herkes faydalansın.

Merhabalar,
CFC bloğuna nasıl otomatik olarak resim eklenmektedir? Konu ile ilgili döküman veya bilgisi olan arkadaş var mıdır? yardımcı olursaniz sevinirim

CFC bloğuna resim ekleyemezsiniz,wincc tarafında istediğiniz resmi eklersiniz.CFC programlama kısmı olup Scada özelliği yoktur

Siemens in CFC ile alakalı eğitim notları mevcuttur , isteyen arkadaşlar özelden email adreslerini yazarsa ulaştırabilirim
Merhaba , bana da eğitim notlarını göndere bilirseniz çok sevinirim.

CFC yi 2 senedir kullanıyorum..Ladder ile program yazmak zor geliyor.Pratik ve FBD nin gelişmiş halidir.Mesela Ladder ile yapılan programlarda aşağıdaki işlemi yapabilmek için ara hafıza alanları tanımlamaya ihtiyacınız var...
Sonuc = a*b + c*d
a*b sonucunu ve c*d sonucunu ayrı ayrı datablok hafızalarına atmanız gerekli.Fakat CFC de bununla uğraşmıyorsun.Bunun gibi bir sürü avantajı var..Kullanmanızı tavsiye ederim..
Cfc Tia portalda varmı?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri