Cezaya giren işletmeler dağıtım şirketlerinin ekmeğine bal kaymakmı oluyor ?

real_

Üye
Katılım
9 Nis 2012
Mesajlar
45
Puanları
1
Arkadaşlar cezaya giren işletmelere gittiğimde faturalarına bakıyorum elektrik faturalarında sadece tutarı bilecek kadar sınırlı olması ve faturaların daha açıklayıcı olmaması doğal olarak işletme sahibi reaktif kapastif ve kompazasyonun ne işe yaradığını bilmediği için faturada cezaya girmişmiyim girmemişmiyim diye ikilemde kaldıklarını görüyorum. elektrik dağıtım şirketleri faturanın altına not düşüyor borcunuzu ödemezseniz hakkınızda yasal işlem başlatılacak tabiri caizse ödemezseniz valla içeri attırırız gibi yazının altına not düşse müşterimiz ahmet mehmet kapastif ve reaktif oranlarını aştığınız için bu bedel tarafınızdan tahsil edilecektir dese veya daha açıklayıcı birşey nekadar iyi olur yazık bu cezalı fatura ödeyen insanlara.
 
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

osiloski

Üye
Katılım
20 Şub 2013
Mesajlar
159
Puanları
1
Gerçekten önemli bir konuyu dile getirmişsiniz. Elektrik faturaları daha bilgi verici olmalı kanaatindeyim. Bu konu EPDK'ya başvurularak çözülebilir. En azından elektrik faturasının arkasına kimlerin reaktif cezaya tabii olduğu, bu cezaya nasıl girilebildiği, bu cezadan kurtulmak için nasıl bir tesisata sahip olmak gerektiği gibi bilgiler yazılabilir. Benim bildiğim kadarıyla mesken aboneleri dışında herkes 15 kW kurulu gücü (veya 9 kW sözleşme gücünü (kurulu gücün % 60'ı)) aşarsa proje tadilatı yapıp kombi sayaç takmak zorunda.
 
Son düzenleme:
Konu Sah

real_

Üye
Katılım
9 Nis 2012
Mesajlar
45
Puanları
1
aslında mail attım bir yıl önce bu konuyla ilgili fakat cevap alamadım
 
Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
122,298
Mesajlar
862,846
Kullanıcılar
438,904
Son üye
Muhammedter

Yeni konular

Üst