cep telefonunu şarja takma cıkarma

electrics

Üye
arkadaşlar birinden duydum telefonu şarjdan cikarirken veya şarja takarken güya prizden cikarmak lazimmis telefondan cikarmamak lazimmis kabloyu patlarmis veya tersi de olabilir ama ilki olarak hatirliyorum ne dersiniz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar birinden duydum telefonu şarjdan cikarirken veya şarja takarken güya prizden cikarmak lazimmis telefondan cikarmamak lazimmis kabloyu patlarmis veya tersi de olabilir ama ilki olarak hatirliyorum ne dersiniz?

Yok öyle birşey sn electrics bizim proje müdürünün 4 farklı adaptörü 7/24 senelerdir sürekli prize takılı,sürekli enerjili. Jacklar masaüstünde isteyen takıyor isteyen çıkarıyor. Bahsettiğiniz olay orjinal olmayan ürünler için geçerli olsa gerek.

Sadece telefon için değil tüm adaptörler için cihaza bağlandığı uçtan değil de prizden sök-tak yapmanızı tavsiye ederim. Cihaza bağlı taraftan sök-tak yaparken nadiren de olsa cihazınıza zarar verme ihtimaliniz vardır.

neden ama ben de onu sordum sebebi ne olablir?

Kullanılan voltaj düşük de olsa bağlantı veya sökme esnasında voltaj 0 dan X volta veya tersi X volttan 0 volta düzgün bir şekilde değişmez, bir karasızlık olur, akımda aynı şekilde artar, azalır, dalgalanır. Küçük arklar bile oluşabilir. Bu da sizin cihazınıza zarar verme ihtimali vardır.

takma sökme esnasında telefondan ayirmak ile prizden ayirmak arasindaki farki sordum ayirirken olusabilecek zararlari degil üstad...

takma sökme esnasında telefondan ayirmak ile prizden ayirmak arasindaki farki .....

Farkı yoktur.
...
...

(1_Adaptörün sürekli fişte kalması kendisi için zararlıdır.Şebeke cereyanı kesilip geldiği anda -anlık- yüksek bir gerilim gelir.Bu da fişte standby halinde duran cihazların arızalanmasına sebep olur.
2_İşin bir de ekonomideki boyutu vardır.Düşünelim bir kere , onbinlerce sayıdaki bu tür cihazların harcadıkları güç boşa gitmektedir ).

Farkı yoktur.
...
...

(1_Adaptörün sürekli fişte kalması kendisi için zararlıdır.Şebeke cereyanı kesilip geldiği anda -anlık- yüksek bir gerilim gelir.Bu da fişte standby halinde duran cihazların arızalanmasına sebep olur.
2_İşin bir de ekonomideki boyutu vardır.Düşünelim bir kere , onbinlerce sayıdaki bu tür cihazların harcadıkları güç boşa gitmektedir ).

en önemli yaraya parmak basmışsınız tebrik ederim kullanmadığımız adaptör vb. aletleri enerji altında bırakmak veya televizyon vs. stand by konumunda bırakmak sebebiyle çok büyük enerji harcamaları oluşuyor. günümüzün en başta gelen konularından biri enerji tasarrufudur unutmayalım.

gene itiraz etmis olmak istemiyorum ama gene sordugum bu degil, yani bir telefonu prizde tutmak da degil mesele, ben prizden ayirmak ile telefon girişinden ayirmak arasinda ne gibi bir fark olabilir, onu sordum yani ben öyle duydum prizden cikarin girişten cikarmayin diyordu...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri